Ayers Rock, relacja z podróży

Ayers Rock, relacja z podróży (na marzec 2020)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

              Do Ayers Rock wybierałem się już dwukrotnie, ale zawsze coś wydało się bardziej interesujące niż samotna skala w środku kontynentu australijskiego.

Znajduje się na terenie pustynnym na Terytorium Północnym, około 400 km na południowy zachód od Alice Springs. Nazywają miejsce także Uluru, The Rock…

Utworzono tu Park Narodowy Uluru, Kata Tjuta i trzeba przyznać, bardzo dobrze zorganizowano zwiedzanie. Począwszy od darmowego autobusu z lotniska do hotelu, autobusu co 20 minut kursującego po miasteczku, czy wieloma wycieczkami.

Uluru to słynna czerwona skala i główna atrakcja turystyczna, która wystaje 300 metrów ponad czerwona pustynię, i ma 8 km w obwodzie. Drugie skalne zgrupowanie nazywane jest Kata Tjuta, leżącą kobieta lub Olgą. Znajduje się w odległości około 40 km od poprzedniego. Trzeba opłacić 25 dolarowy wstęp do Parku.

Obie tutejsze atrakcje turystyczne są najciekawsze o wschodzie lub zachodzie słońca. Ja wykupiłem bilet jedno dobowy na „Uluru hop on, hop off” (120 AUD). Zwiedziłem Kata Tjuta o zachodzie, a Uluru o wschodzie. W obu przypadkach było ciekawie, gdyż posiadają stosowne punkty widokowe- niezależnie kiedy się przyjedzie.

Po zwiedzeniu Parku… mam w bagażu dwie pamiątki: magnes do kolekcji Łukasza i … moskitierę na głowę. Tam po prostu muszyska chcą człowieka zeżreć żywcem. Każdy odsłonięty i zawilgocony kawałek skóry jest natychmiast obsiadany przez setki much. W moskitierach chodzą praktycznie wszyscy, chyba, że wolisz aby twoje ręce zachowywały się … jak wiatrak.

Trzeba dodać, że wyżej wymienione czerwone skały są miejscem świętym dla mieszkających w tym rejonie Aborygenów…

Obie skały mają znaczenie w ich wierzeniach. Na przykład Uluru posiada wiele rysunków naskalnych, a Kata Tjuta związana jest z plemiennymi zwyczajami sądowymi. Przykładem może być sprawa molestowania kobiety. Po osądzeniu winnego, kobieta miała prawo przebić mu nogę włócznią.

Obecnie miejscowi Aborygeni pracują w tutejszych hotelach, organizują pokazy zwyczajów plemiennych, czy po prostu  sprzedają swoje nakrapiane obrazki i pamiątki.

Na pewno jest to licznie odwiedzana, jedna z głównych australijskich atrakcji turystycznych.

W odległości około 280 km na północny wschód znajduje się Park Narodowy Watarka- najgłębszy kanion na kontynencie. Można tu przyjechać w ramach 3-4 dniowej wycieczki, lub wynajętym samochodem. Podpowiadam, ze względów ekonomicznych samochód, w przypadku zwiedzania w grupie.

Niżej galeria zdjęć

 

Przejście do następnej relacji: Australia, Wyspy Cieśniny Torres…

Przejście do poprzedniej relacji: Australia, Wyspa Lord Howe

Przejście na początek trasy: Tajlandia, Khon Kaen…