Kalgoorlie- Boulder, Australia Zachodnia, relacja z podróży

 Kalgoorlie- Boulder, Australia Zachodnia, relacja z podróży (na marzec 2020)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

             

              Do  30 tysięcznego miasteczka Kalgoorlie w Zachodniej Australii można dostać się w trojaki sposób: przylecieć, lub dojechać pociągiem czy własnym samochodem. To około 600 kilometrów na wschód od Perth.

Po przylocie przekonałem się jak duża jest różnica kosztowa pomiędzy Indonezją i Australią. Przejechanie taksówką sześciu kilometrów to koszt ponad 17 dolarów z krainy kangura i misia koala- czyli około trzy razy więcej niż poprzednio. Wybór transportu w całym mieście istnieje wyłącznie pomiędzy przejazdem taksówką, lub… wynajęciem samochodu.

Poza większymi kosztami, na  pierwszy rzut oka istnieje jeszcze parę znaczących różnic:

– na ulicy mocno pojaśniały „twarze”;

– znacznie zwiększyła się średnia wzrostu i … „wagi” mieszkańców,  i tu muszę powiedzieć, że moja osoba jej specjalnie  nie zawyżała;

–  nikt nie używa maseczek „anty- koronowirusowych”;

– domostwa typu australijskiego z wszystkim „na ostatni guzik”, czyli bez dalekowschodniego… „nieporządku”… i kolorytu.

Tu się jest po prostu cywilizacja typu brytyjskiego.

Kalgoorlie jest miastem górniczym, założonym w latach 90-ch  XIX wieku. Historia jego  powstania jest niezwykła. Otóż w czerwcu 1893 r. trzech poszukiwaczy złota – Patrick (Paddy) Hannan, Tom Flanagan i Dan O’Shea poszukiwało w okolicy złota. W czasie podróży jeden z koni zgubił podkowę. W czasie przymusowego postoju, mężczyźni natrafili na ślady złota i postanowili zostać na dłużej. 17 czerwca 1893 r. Hannan oficjalnie zażądał nagrody za odkrycie złóż złota, co spowodowało, iż w krótkim czasie zjechały setki nowych poszukiwaczy- powstało miasto. W końcu XX wieku połączono Kalgoorlie z hrabstwem Boulder. W ten sposób powstało miasto Kalgoorlie-Boulder.

              Obecnie główna ulica nosi imię pierwszego złotego górnika. Paddy Hannan znajduje się na niej pod postacią pomnika z wodą pitną. Przy Hannan Street znajdują się główne  miejskie budynki, ratusz, dawna poczta, trzy kościoły, główne zabytkowe hotele… Inną „atrakcją” miasta Kalgoorlie, znaną w całej Australii, jest jeden z domów publicznych przekształconych w muzeum.

              Pierwotne miejsce, gdzie Hannan odkrył złoto, otoczone jest przez ogromne kopalnie złota i znane pod nazwą „Złota Mila”. Uważana jest przez wielu ludzi za „najbogatszą milę kwadratową” na Ziemi (złoto, nikiel, opale…). Można tam dojechać na punkt widokowy- do Super Pita, największej na półkuli południowej odkrywkowej kopalni złota. Faktycznie to bardzo duża, wielokolorowa dziura w ziemi z tarasowymi zjazdami dla gigantycznych ciężarówek.

Po powrocie z kopani, zwiedziłem to złote muzeum w dawnym domu publicznym… W mieście na głównych ulicach umieszczono tablice z ważnymi osobistościami historycznymi, ale i współczesnymi bohaterami, typu sportowcy itp. Ostatnie zdjęcie dedykuję przyjaciołom z Brzezin: Wiesi i Tadeuszowi… (niestety są za duże).

Odlatując samolotem miałem okazję zauważyć wiele innych mniejszych kopalń, które z powietrza wyróżniają się „ czerwonawymi plamami” w okolicznym buszu.

Niżej galeria zdjęć

 

Przejście do następnej relacji: Australia, Wyspa Lord Howe

Przejście do poprzedniej relacji: Timor Leste Oecussi

Przejście na początek trasy: Tajlandia, Khon Kaen…