Samoa Amerykańskie, informacje praktyczne

Samoa Amerykańskie, informacje praktyczne  (na kwiecień 2016).

Tekst: Paweł Krzyk

Informacje ogólne: Samoa Amerykańskie jest terytorium zamorskim USA, tzw. terytorium nieinkorporowanym. Obywatele posiadają paszporty USA ale bez prawa wyborczego. Znajduje się prawie na środku Pacyfiku, z tym że bliżej im do Australii (4000 km) niż USA (7700 km). W skład wchodzą wschodnie wyspy Archipelagu Samoa oraz atol Swains. Powierzchnia 199 km2 przy 71 tysiącach mieszkańców. Historycznie walczyli o nie: Amerykanie, Niemcy i Brytyjczycy. Od roku 1899 są zarządzane przez Amerykanów. Różnica czasowa: minus 11 godzin do czasu naszego, tzn. gdy u nas jest np.  12.00, to tutaj  jest  1.00. Stolica oficjalna Fagatogo znajduje się na największej wyspie Tutuila. Inne źródła podają, że stolicą jest Pago Pago.

Kiedy jechać? Wyspy posiadają gorący i wilgotny klimat równikowy przez cały rok. Temperatury średnie około 27 (+/- 1) st. C. Jechać można przez cały rok, ale w okresie od listopada do marca często są nawiedzane przez huragany.

Wiza: od Polaków jest wymagana wiza jak do USA. Żądają ponadto biletów, również na wylot, podczas wchodzenia na pokład samolotu lecącego na Samoa Amerykańskie.

Wizy do krajów sąsiadujących (nie sprawdzałem, widziałem Konsulat Generalny Samoa, ale tam nie potrzebujemy wiz).

Język urzędowy: angielski i samoański

Waluta: dolar USA

Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet jest dostępny, telefony nasze nie działają. Wtyczki dwie równoległe blaszki (potrzebny reduktor), ale napięcie sieci 110 Volt.

Ceny, towary i usługi: Ceny hoteli wysokie i bardzo wysokie. Pozostałe ceny mniej więcej jak na terenie USA (z wyjątkiem puszek z tuńczykiem, które produkują na miejscu).

Jak dojechać? Najwygodniej samolotem np. z Hawajów, i  „taksówkami powietrznymi” Polinesian Air z Samoa (35 minut, ok. 90 USD). Można statkami- promami z Samoa (czas ok. 8 godzin i cena ok. 40 USD)

Bezpieczeństwo: kraj bezpieczny.  Przy wjeździe z kraju, gdzie występuje żółta febra, mogą wymagać posiadania „żółtej książeczki” ze szczepieniem przeciwko tej chorobie. Możliwa denga i filarioza.

 Transport i informacje turystyczne. W porcie lotniczym  brak informacji turystycznej. Informacji turystycznych szukaj w visitor center Parku Narodowego w Pago Pago. Posiadają komplet informacji, mapki itd. Ruch prawostronny. Wokół zatoki Pago Pago najwygodniej przemieszczać się autobusami publicznymi (1-3 USD). Ja przemieszczałem się: taksówkami, pieszo i autobusem (po 1 USD- wzdłuż zatoki). Niżej podaję szczegóły:

Lotnisko-hotel w Pago Pago: 13 km, 30 minut, 15 USD

Pago Pago- początek zatoki: odkryty mini autobus 15 minut, 1 USD.

Hotele: spałem tylko w Scanlan Motel w centrm Pago Pago. Standard byle jaki, nieco śmierdzi ale doskonała lokalizacja do zwiedzania pieszo. Najtańszy 55 USD/pokój 2 osobowy z klimatyzacją. Posiada pokoje również po 35 i 45 USD o gorszym standardzie. Można szukać noclegu w domach prywatnych na terenie Parku Narodowego.

Przewodniki: nie szukałem, wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu.  

Atrakcje turystyczne:  Spacer wokół zatoki Pago Pago, Muzeum (bezpłatne), Park Narodowy, kilka ścieżek spacerowych. Najciekawsza jest scieżka nr 6 (2g. prowadząca nad miastem poprzez umocnienia z czasów II wojny światowej). Ewentualne wypady na inne wyspy, czy pobyt w super hotelach, snorkeling.

Powrót do relacji z podróży.