Samoa, relacja z podróży.

Samoa, relacja z podróży

Tekst i zdjęcia: Paweł Krzyk

W Polinezji na środku południowego Pacyfiku leży Archipelag Samoa. Żabim skokiem, wykonanym taksówką powietrzną Polinesian Air, przeskoczyłem w ciągu 35 minut z Amerykańskiego Samoa. Ale, że po drodze miałem linię zmiany daty, to… zgubiłem jeden dzień. Tak to już jest z tą linią, albo zyskujesz, albo tracisz. Na zegarku godzinę masz taką samą… tyle, że w innym dniu. W moim przypadku „posiałem gdzieś” wtorek. Na lotnisku słyszę po raz drugi: Talofa Samoa! Witamy na Samoa! Wcześniej mówili mi to samo, ale myśleli o Samoa Amerykańskim. Archipelag Samoa w końcu dziewiętnasego wieku został podzielony pomiędzy Niemcy i Stany Zjednoczone Ameryki. Następnie częścią niemiecką po przegranej I wojnie światowej, zarządzali Brytyjczycy a póżniej Nowozelandczycy. Niepodległe Samoa Zachodnie na przełomie wieków, zmieniło nazwę na Samoa, oraz skorygowano na mapach przebieg linii zmiany daty. Jako Samoa Zachodnie kraj był ostatnim przed linią zmiany daty, a obecnie jest pierwszym po zmianie daty. Miałem okazję zwiedzić Samoa Zachodnie, niecałe dwa miesiące przed końcem ubiegłego wieku. Wtedy na budynku rządowym, odliczano czas do… zakończenia tysiąclecia. Samoa składa się z dwóch dużych wysp Upolu i Savai’i,  oraz kilku mniejszych. Z okna samolotu fotografuję wulkaniczne brzegi Upolu. Jestem nieco zaskoczony, gdyż przez przypadek zarezerwowałem sobie nocleg w tym samym hotelu, co przed siedemnastu laty. Wtedy hotel był… dużym obiektem, otoczonym przez raczej niskie parterowe domy. Wyróżniał się budynek rządowy i … naście kościołów wszelkich wyznań. Pamiętam jak dzisiaj, spotkanie z polskim księdzem w kościele katolickim, którego zapytałem jak to jest możliwe: że kościoły mają aż tylu wiernych, że stać je na takie… reprezentacyjne budynki? Odpowiedź była rozweselająca: kościoły różnych wyznań inwestując na Samoa, rywalizowały o wiernych, oferując… różne dobra. A wierni? Cóż… zgłaszali się do tego kościoła, który na dany moment… dawał najwięcej! Szczegóły organizacyjne zwiedzania znjdziesz w Informacjach praktycznych (kliknij)Teraz patrzę na inną Apię: jest wyższa w centrum, ale kościołów jest tak samo dużo. Jak wszyscy rozpoczynam zwiedzania, idąc brzegiem morza wzdłuż promenady- osłoniętej drzewami Beach Road. Skupiają się przy niej reprezentacyjne budynki. Najbardziej okazałą pozostaje obecnie biała katedra katolicka w sąsiedztwie beżowych budynków rządowych. Ten ostatni posiada dach stylizowany na samoańską chatę.

01- Samoa 02- Apia

Na głównym skrzyżowaniu wyróżnia się wieża zegarowa. Wszelkie informacje dotyczące zwiedzania znalazłem w dobrej informacji turystycznej, znajdującej się przy budynku rządowym. Zastanowił mnie słup z tablicą odległości. Najbliższy Polski okazał się Berlin z cyfrą ponad 19 900 kilometrów! Pół obwodu kuli ziemskiej a do Warszawy jeszcze dalej. Stąd jest naprawdę pół świata do domu. Nic dziwnego, że Samoańczycy umieścili Berlin- turystów z Niemiec jest chyba najwięcej. Jakoś tak się składa, że poszczególne kolonialne nacje… ciągnie do byłych zamorskich posiadłości! Sprawdziło się we wszystkich przypadkach na dotychczasowej trasie wyprawy.

03- Apia 04- Apia informacja turystyczna, wszędzie daleko

Z tyłu za budynkami informacji turystycznej zorganizowano wioskę turystyczną, w której trzy razy w tygodniu bezpłatnie odgrywane są dla turystów, scenki pokazujące tradycję i zwyczaje Samoańczyków. Udało mi się trafić w dzień pokazu. Nie żałuję prawie trzech godzin spędzonych we wiosce. Najpierw była tradycyjna kuchnia z prawdziwym pieczeniem potraw na rozgrzanych kamieniach. Przykryto je później grubą warstwą liści bananowca i poszliśmy dalej. Kolejne pokazy: tatuażu, wykonywania misek do… kavy, czy obrazków z … kory drzewnej, wcale nie nudziły. W międzyczasie uczono splatania talerzy z liści palmowych czy opasek na własne głowy. Na koniec dostaliśmy potrawy pieczone na kamieniach w charakterze pysznego lunchu, na tych uplecionych palmowych talerzach. Mniam… rybka z warzywami wraz z upieczonym taro i bananem. Dodaj do tego pokaz picia kavy, lekko narkotyzującego napoju polinezyjskiego. A wszystko w rytmie muzyki i ognistych tańców mocno wytatuowanych wojowników.

05- wioska turystyczna, kava po samoańsku 06- wioska turystyczna

Udaje mi się po dwudniowej niepewności zdobyć bilet na statek do Tokelau, więc ograniczam pobyt na Samoa tylko do wyspy Upolu. Pojechałem na wycieczkę dookoła wyspy wynajętą taksówką. Wyszło mi nieco taniej niż na wycieczce organizowanej przez Biuro Turystyczne. W pamięci z poprzedniego pobytu zostały mi tradycyjne domy, składające się ze słupów i dachów z liści palmowych, które nazywano chatami mężczyzn, kobiet, itd. W Apia budyneczki tego typu zniknęły bezpowrotnie, zastąpione przez parterowe domostwa nakryte blachą. Takie starsze przypominają… zardzewiały świat. Sądziłem, że te wcześniejsze zniknęły już z kultury i sposobu życia Samoańczyków. Pomyliłem się, są nadal, tylko że kryte blachą i… na wioskach. Domy tego typu, Samoańczycy budują dla uzyskania większego przewiewu w skwarne wilgotne dni. To domy, które nie mają ścian. Gdy jednak ścian potrzebują, dla osłonięcia od zawieruchy deszczowej czy silnego wiatru, opuszczają, normalnie zrolowane pod sufitem, plecione maty lub współczesne materiały.

07, Samoa, chaty 08- Samoa

Samoańczycy, jak na Polinezyjczyków przystało są niezwykle sympatyczni. Kobiety zwykle noszą we włosach kwiaty hibiskusa… Nie zagubiono całkowicie samoańskich zwyczajów. Wygodne w użyciu męskie spódnice lava-lava, noszą nie tylko osoby związane z obsługą turystów. Spotyka się je często na ulicy, noszone przez osoby urzędowe, policjantów, zwykłych przechodniów czy uczniów do szkoły. Kilka kilometrów od Apii można zwiedzić dom Roberta Luisa Stevensona. W 1889 roku, ten Szkot, autor „Wyspy Skarbów”, porzucił swoje cywilizowane życie, zakupił 162 hektary buszu i… zamieszkał tutaj, z dala od wszystkiego. Po całej wyspie kursują autobusy publiczne, wyglądające jak ten z kolejnego zdjęcia. Ich jedyną zaletą jest niska cena. Nie oczekuj wygód. Wewnątrz mają drewniane ławki a tył pojazdu wykonanego z ciężarówki jest nieresorowany. Jeżeli potrzeba zwiększenia wentylacji z tyłu pojazdu opuszczana jest duża klapa, i wiaterek może hulać wzdłuż…

09- muzeum Roberta Luisa Stevensona 10- Samoa, autobusy publiczne

Najciekawsza jest jednak bujna i wilgotna przyroda. Górzyste wnętrze wysp okryte jest tropikalnym lasem deszczowym. Mnóstwo kwiatów, wspaniałe kolory licznych krotonów… Wielokrotnie z jezdni uciekają nielotne ptaszki… Są chyba symbolem Nowej Zelandii, ale tam ich w przyrodzie nie zobaczyłem. Próbuję upolować obiektywem malutkie czarno-czerwone kolibry. Jednak są zbyt zwinne, jak na moją kamerę i aparat w telefonie komórkowym. Zanim wyceluję, są już daleko przy innych kwiatach. Na Samoa spotkasz spektakularną dziurę w ziemi, typu meksykańskie jaskinie na Jukatanie. Plaże w większości niestety są kamieniste, lecz kilka z piaseczkiem również znajdziesz…, jak poszukasz.

11- Sua Giant Swimming Hole 12- Samoa

Najwięcej jednak zobaczysz wodospadów. Odwiedziłem kilka, do których bilety wstępu sprzedają przedsiębiorczy właściciele gruntów (ceny od 2 do 4 USD). Na zdjęciach pokazuję Wodospady Sopoaga oraz Papapapaitai.

13- wodospad Sopoaga 14- wodospad Papapapaitai

Na koniec jeszcze o tym, co lubią tutaj jeść? Gdybym był złośliwy powiedziałbym, że „jedzonko na szybko” w licznych knajpkach z jedzeniem typu chińsko-hinduskiego. Ale spotkasz także dania, również na szybko, tyle że w tradycyjnym stylu. Najpopularniejsze wydaje mi się palusami, rodzaj zapiekanki z wołowiną, taro, cebulą i mleczkiem kokosowym. Spróbowałem…, takie sobie. Bardziej smakowicie wyglądały owoce morza. Oba państwa mające w nazwie Samoa, od ponad stu lat oddziela cieśnina o szerokości stu kilometrów. W obu mówi się tym samym językiem. Nie sądzę jednak, że kiedykolwiek dojdzie do połączenia w jedno państwo samoańskie. Moim zdaniem występuje zbyt duża różnica cywilizacyjna. Na skutek amerykańskich dotacji do tego Samoa, gdzie obywatele mogą swobodnie wyjeżdżać do USA, chociażby do szkół, raczej nigdy nie zdecydują się na znaczne obniżenie poziomu życia codziennego…

Na mapce niżej, dwie główne wyspy z trasą mojego zwiedzania.

mapka Samoa i Samoa Amerykańskie z trasą zwiedzania

Przejście do następnej relacji: Tokelau

Przejście do poprzedniej relacji: Samoa Amerykańskie

Przejście na początek trasy: Gujana Francuska