Tonga, informacje praktyczne

Tonga, informacje praktyczne  (na marzec 2015).

Informacje ogólne:  Królestwo Tonga leży na południowym Pacyfiku pomiędzy: Fidżi, Niue, Samoa Amerykańskim oraz Wallis i Futuna. Jego historia sięga czasów sprzed naszej ery, później było protektoratem brytyjskim. Jest niepodległe od 1970 roku. Powierzchnia tylko 748 km2 ,składająca się z około 170 wysp i wysepek- atoli koralowych i wulkanicznych (z czynnymi wulkanami). Liczba mieszkańców ok. 120 tysięcy. Strefa czasowa w stosunku do Polski + 12 godzin, tzn. gdy w Polsce jest 12.00, tutaj 24.00, czyli jakby nie liczyć w obu kierunkach (jadąc na wschód czy na zachód), jest tyle samo czasowo odległa. Klimat podrównikowy wilgotny (w lecie+30 do +25oC)z częstymi cyklonami tropikalnymi.

Kiedy jechać? Można jechać przez cały rok, gdyż wyspy leżą w strefie podrównikowej, co znaczy, że każda pora jest niezła. Ale najlepiej pojechać w czasie miejscowej „zimy”, czyli  między majem a październikiem. Temperatura jest nieco niższa, jest mniej wilgotno, rzadziej zagrażają tajfuny tropikalne. W okresie od czerwca do listopada można podglądać wieloryby.

Jak się dostać? Samolotem: z Nowej Zelandii lub Fidżi.

Wiza: Obywatele polscy wybierający się na turystycznie na Tonga, otrzymują bezpłatną wizę na lotnisku do jednego miesiąca pobytu (okazanie biletu powrotnego).

Język urzędowy: tongijski, angielski

Waluta: obowiązuje pa’anga (TOP). Wymieniałem na lotnisku i w mieście dolary USA, gdyż miały korzystniejszy kurs w stosunku do EUR. 1 USD= ok. 1,87 TOP. Widziałem bankomaty dostępne w mieście.  Możliwość zapłaty kartą kredytową w większych hotelach, informacji turystycznej i dużych sklepach.

Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet jest dostępny w lepszych hotelach i restauracjach. Telefony GSM nasze chyba nie działają (mój Plus nie działał). Prąd – taki jak w Polsce, ale wtyczki stosują z dwoma skośnymi blaszkami (potrzebny reduktor).

Ceny: Tonga jest krajem (w porównaniu do sąsiadów) ze średnim poziomem cen, z wyjątkiem hoteli. Pieniądze wymieniać można w bankach (najlepiej dolary: australijskie, nowozelandzkie lub amerykańskie). Tanie hotele z cenami od 15- 40  USD za dorm… Przykłady cen (dla ułatwienia podaję w USD): woda 1,5 litra- 1,1-1,5 USD, coca cola 1,5 litra-ok. 2,5 USD, mała puszka tuńczyka ok. 2 USD, piwo w puszce 0,33 l.- ok. 1,6 USD, posiłek w restauracyjce w pobliżu bazarów: 3-5 USD ( ryba lub kurczak, z czymś kartoflo- podobnym, z makaronem…).

Bezpieczeństwo:  kraj raczej bezpieczny. Istnieje ryzyko niepokojów społecznych, zwłaszcza w stolicy- unikać większych zgromadzeń publicznych. Uciążliwe komary, używać repelentów. Spożywać tylko butelkowaną lub przegotowaną wodę. Poziom opieki medycznej bardzo słaby, a poza stolicą i Neiafu  nie ma jej w ogóle (nawet lekarstw). Zaleca się stosowanie skromnego stroju, aby nie obrazić uczuć religijnych. W niedzielę zakazana jest praca, a nawet uprawianie sportu, ćwiczeń- biegania… w miejscach publicznych. Sporadyczne ryzyko trzęsień ziemi (podczas erupcji wulkanu Hunga) i tsunami. Ostatnie trzęsienia ziemi w latach: 2006, 2007 i 2009 miały siłę 7,6 do 7,9 stopni w skali Richtera.

Transport i informacje turystyczne:

Ruch lewostronny. Nienajlepszy stan dróg. Można kierować samochodem / skuterem po wymianie swojego prawa jazdy na miejscowe,  co możliwe jest w stolicy: w Ministerstwie Transportu lub Komendzie Głównej Policji. Problemem są loty krajowe pomiędzy wyspami z uwagi na nieregularność ( częste zmiany godzin itp). Na lotnisku słaba informacja turystyczna. W Nuku’alofa dobra informacja turystyczna znajduje się we  ”Friends Cafe& Tourist Center. Można tam zakupić np. wycieczki. Z lotniska do stolicy Nuku’alofa (-naście kilometrów) można jechać wyłącznie taxi za 40 TOP (22 USD). Przeloty wewnętrzne  realizuje Realtonga. Kupowałem z wyprzedzeniem przez Internet.

Hotele: spałem w:

– na wyspie Tongatapu– stolicy Nuku’alofa w Noa Guest House, dorm, tylko z wentylatorem, bez śniadania, za 16 USD/noc. Było to najtańsze miejsce. Miejsce w centrum miasta.

– w archipelagu Vava’u, w Neiafu: Port Wine Guest House: w centrum, wart polecenia… gdyż nie znalazłem tańszych. Cena 33 USD/ pokój 2osobowy (wentylator bez śniadania, wifi).

Znalazłem możliwość noclegu na wyspie OFU w archipelagu Vava’u: koszty zbliżone, ale oferują w cenie: odbiór z lotniska i dostarczają do Guest House (samochód i łódź), możliwość korzystania ze sportów wodnych (wentylator, ceny: 60 TOP/ 1-ka, 90 TOP/ dwójka z pojedynczym łóżkiem). Kontakt do hoteliku: beautifulofuislandbackpackers.com

Przewodniki: nie szukałem, wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu.

Atrakcje turystyczne (niestety drogo dla pojedynczego turysty):

W Nuku’alofa i na wyspie Tongatapu: w stolicy wystarczy krótki spacer: pałac królewski, nabrzeże, bazar i centrum miasta… ew. kilka kościołów różnych wyznań. Można pojechać na wycieczki (moje, patrz w relacji):

1/ objazd wyspy Tongatapu dookoła samochodem i z przewodnikiem:- połowa wyspy (2-3 g, za 60 TOP), oraz cała wyspa (5-6 godzin, za 120 TOP).

2/ wycieczka z Nuku’alofa łodzią, np. na n/w trasach:

Nuku’alofa- wyspa Pangaimotu: wyjazd 11.00- powrót ok. 16,30: ok.10 minut łodzią, pobyt na wyspie ze snorkelingiem, lunchem…, za 50 TOP

Nuku’alofa- wyspa Fafa: wyjazd 11.00- powrót ok. 17.00: pół godziny łodzią, pobyt z programem jw., za 92 TOP.

W archipelagu Vava’u:

1/objazd wyspy 5-6 g. za 100 TOP.

2.wycieczki łodziami (moje patrz w relacji), możliwe na nw. trasach:

wyspy wschodnie: 5-6 g Łodzia po ok.7 wysepkach ze snorkelingiem, w cenie 100 TOP (dla jednej osoby, 75 dla więcej…

wyspy zachodnie, czas podobny ale wydają się atrakcyjniejsze miejsca (dwie groty morskie), w cenie 250 TOP dla jednej osoby. Gdy więcej osób cena dzieli się przez ilość uczestników.

 Powrót do relacji z podróży.