Vanuatu, informacje praktyczne
Vanuatu, informacje praktyczne (na luty 2015).
Informacje ogólne: samodzielne państwo, niepodległe od 1980 roku. Wcześniej kolonia brytyjsko-francuska o nazwie Nowe Hybrydy. Powierzchnia 12 189 km2, składająca się z 83 wysp z czego 65 jest zamieszkanych , z liczbą mieszkańców ok. 242 tysięcy,
Kiedy jechać? Można jechać przez cały rok, ale: wyspy leżą w strefie o podwyższonym ryzyku trzęsień ziemi i tsunami. Dodatkowo od listopada do kwietnia występuje pora cyklonów, a od stycznia do kwietnia tajfunów. W czasie mojej wizyty połowę czasu miałem z opadami deszczu.
Jak się dostać? Samolotem: najczęściej od strony Australii, Fidżi, lub Nowej Zelandii, lub sąsiednich wysp. Połączenia z sąsiadami obsługuje zwykle: Air Calin, Air Vanuatu, Air Salomon.
Wiza: Obywatele polscy wybierający się na turystycznie na Vanuatu nie potrzebują wiz do jednego miesiąca pobytu (okazanie biletu powrotnego).
Język urzędowy: bislama, angielski i francuski.
Waluta: obowiązuje vatu (VUV). Wymieniałem na lotnisku i w mieście dolary USA, gdyż miały korzystniejszy kurs w stosunku do EUR. 1 USD= ok. 103 VUV. Czasami z uwagi na licznych turystów z Australii, stosują zapłatę również w AUD. Bankomaty dostępne w mieście. Możliwość zapłaty kartą w większych sklepach i hotelach.
Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet jest dostępny w hotelach…, kawiarenkach internetowych, itp. Telefony GSM nasze chyba działają (mój Plus działał). Prąd – taki jak w Polsce, ale wtyczki stosują z dwoma skośnymi blaszkami (potrzebny reduktor).
Ceny, towary i usługi: generalnie niezbyt wysokie. Znacznie niższe niż na Nowej Kaledonii. Przykładowo 3 krótkie bagietki ok. 1,5 USD, Coca cola 1,5 litra ok. 2,5-3 USD, puszka tuńczyka ok. 2 USD. Piwo 0,33 l. ok.1,5 USD.
Bezpieczeństwo: kraj prawie bezpieczny- nie nosić za dużo gotówki i przedmiotów wartościowych. Występuje w porze deszczowej zagrożenie malarią i chorobami przenoszonymi przez komary. O malarii piszę TUTAJ. Słaba opieka medyczna- poważniejsze problemy zdrowotne możesz leczyć dopiero w Australii lub Nowej Zelandii.
Transport i informacje turystyczne:
Na lotnisku i w stolicy Port Vila znajdują się informacje turystyczne. Ruch prawostronny. Drogi słabe i dziurawe na wyspie Efate w pobliżu stolicy, dalej lepsze. Na wyspie Tana były w stanie szczątkowym- beznadziejnym. Praktycznie drogi na tej wyspie nadają się tylko dla sam. z napędem na 4 koła. Z lotniska na Efate do stolicy Port Vila jechałem mini busem za 1,5 USD (150 VUV). Jest ich mnóstwo i podjeżdżają pod terminal krajowy- 100 m w prawo od międzynarodowego. Odległość do stolicy ok. 5 km i jedzie się ok.10 minut.
Na wyspę Tana wykupiłem wycieczkę całodniową (ok. 450 USD). Gdybym drugi raz planował ten pobyt na Tana, pojechałbym na dwa dni i zorganizował to w n/w sposób:
1/kupił bilet tylko tam/powrót (po ok. 100 USD w jedną stronę.
2/na miejscu w hotelu w pobliżu lotniska, kupił wycieczkę na wulkan (100 USD), ale w taki sposób aby zostać na nocleg w Lodge w pobliżu wulkanu (nazwa Trzy Drzewa- czy jakoś tak, cena noclegu ok. 30-40 USD/noc). Jest tam Lodge, w którym śpi sie w domkach na drzewie! Wróciłbym następnego dnia przy okazji powrotu innych grup z wulkanu. Taniej i bardziej atrakcyjnie- stwarza możliwość reakcji na brak pogody w pobliżu wulkanu, oraz zobaczyć nieco wioski w pobliżu.
Wycieczka wokół wyspy Efate: wynająłem mini bus za 80 USD. Jadąc mini busami tylko publicznymi, objazd jest niemożliwy- zbyt rzadko jeżdżą.
Na wyspę Iririki: kursuje bezpłatna łódź- prom, kilka minut. Na miejscu spacer z widokiem na Port Vila i okolicę.
Pomiędzy wyspami można latać kilkoma liniami lokalnymi.
Hotele: spałem w Port Vila w centrum miasta w City Lodge, w dobrych warunkach. Wart polecenia. Cena ok.60 zł/noc w dorm. Inne hotele drogie.
Przewodniki: nie szukałem, wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu.
Atrakcje turystyczne:
W Port Vila warto zwiedzić: centrum miasta (2-4 godziny) i bazar. Można uprawiać sporty wodno- plażowe, nurkować, itp. Warto polecieć na Wyspę Tanę (patrz wyżej) aby zobaczyć czynny wulkan. Warto przyjechać tutaj w czasie od kwietnia do czerwca, kiedy na wyspie Pentecost odbywa się niesamowity Nagol Festival (skoki prawie nagich mężczyzn z wieży- potrzeba 2 dni). Ciekawa jest też wyspa Malekula, z uwagi na sprawy folklorystyczne. Pobyt minimum 6 dni.
Powrót do relacji z podróży.