Wallis i Futuna, informacje praktyczne.

Wallis i Futuna  (na kwiecień 2016).

Tekst: Paweł Krzyk

Informacje ogólne: Wallis i Futuna jest wspólnotą zamorską Francji. Tak to Francuzi nazwali, w innych krajach jego odpowiednikiem jest terytorium zamorskie. Powierzchnia lądu tylko 274 km2 przy niespełna 16 tysiącach mieszkańców. Kraj obejmuje 23 wyspy na południowym Pacyfiku w Polinezji, z czego dwie wulkaniczne zamieszkują prawie wszyscy mieszkańcy: Wallis i odległą o 240 kilometrów Futunę. Futunę odkryli Holendrzy, Wallis Brytyjczycy a zaczęły podlegać Francuzom w XIX wieku, za sprawą misjonarzy z tego kraju. Różnica czasowa: plus 11 godzin  do czasu naszego, tzn. gdy u nas jest np.  12.00, to tutaj  jest  1.00. Stolicą jest Mata Utu na wyspie Wallis.

Kiedy jechać? Wyspy posiadają gorący i wilgotny klimat tropikalny. Pora deszczowa i gorąca trwa od listopada do kwietnia. Temperatury średnie około 27 st. C. Jechać najlepiej w chłodniejszej porze suchej od maja do października.

Wiza: od Polaków wiza nie jest wymagana (jak do Francji).

Język urzędowy: francuski. W użyciu także język lokalny Wallis.

Waluta: frank pacyficzny CFP (XPF). Wymiana możliwa wyłącznie w jednym miejscu w banku, na wyspie Wallis w Mata Utu. 1 USD= 110 XPF, 1 EUR= 119 XPF (minus prowizja banku).

Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet jest dostępny, telefony nasze nie działają. Wtyczki jak w Polsce, napięcie sieci 240 Volt.

Ceny, towary i usługi: wysokie i bardzo wysokie, podobne do tych we Francji i wyższe.

Jak dojechać? Najwygodniej samolotem z Fiji oraz NowejKaledonii (Air Calin). Również drogą morską z Nowej Kaledonii (podobno kłopotliwe- nie sprawdzałem).

Bezpieczeństwo: kraj bardzo bezpieczny.  Przy wjeździe z kraju, gdzie występuje żółta febra, mogą wymagać posiadania „żółtej książeczki” ze szczepieniem przeciwko tej chorobie. Zwracają uwagę przyjeżdżającym na dengę i inne choroby roznoszone przez komary. Nie spożywać wody z kranu.

Transport i informacje turystyczne. W porcie lotniczym na Wallis brak informacji turystycznej i jakichkolwiek materiałów turystycznych.  Podobnie na obu wyspach- nie zdobędziesz żadnych materiałów turystycznych, nawet mapki. Ruch prawostronny. Nie istnieją na obu wyspach jakiekolwiek publiczne środki lokomocji. Tylko samochody prywatne. Nie ma również taksówek. Ja przemieszczałem się: autostopem, pieszo i płaciłem za transfer hotelowi. Niżej podaję szczegóły:

–Lotnisko na wyspie Wallis (WLS) -hotel w Mata Utu: okazją- około 7 km, oraz wynegocjowałem transfer na lotnisko w cenie pokoju.

–lotnisko na wyspie Futuna- hotel. Z uwagi na dużą odległość na drugi kraniec wyspy, tj około 20 kilometrów i 35 minut jazdy po byle jakiej drodze, musiałem się zgodzić na płatny transfer hotelowy: 1500 XPF w jedną stronę (ok.12 EUR).

Hotele,- Wyspa Wallis : najtańszym okazał się Hotel Maona Hou w Mata Utu, znajdujący się w odległości około jednego kilometra na północ od katedry w centrum (66 USD/pokój ze śniadaniem kontynentalnym). Wart polecenia. Drugi Hotel Ulukula w cenie 85 USD. Opisywane w przewodnikach pokoje, wynajmowane przez: Snack Oceania i bar w jego pobliżu, są informacjami nieaktualnymi.

-Wyspa Futuna. Posiada wyłącznie dwa hotele: Fia Fia w Leave, oraz Somalama Park Hotel w Tauai. Wybrałem ten drugi, gdyż możliwa była rezerwacja przez Internet (85 USD/noc ze śniadaniem kontynentalnym i dodatkowo płatnym transferem z/na lotnisko.. Ten pierwszy podobno znacznie droższy. Podobno można szukać w kościołach ale nikt mi tego na miejscu nie potwierdził. Byłem jedynym turystą.

Przewodniki: nie szukałem, wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu.  

Atrakcje turystyczne:

Na  wyspie Wallis (główna): stolica Mata Utu– spacer po centrum i ewentualnie na znajdującą się w pobliżu górkę. Reszta wymaga jazdy wynajętym samochodem (dookoła) lub okazją, ale to daleko.

 Na wyspie Futuna – pozostaje wyłącznie spacer lub autostop po południowej stronie wyspy od rejonu lotniska do okolicy mojego hotelu. Po drodze dwie stolice Królestw Sigava oraz Alo. Można się wybrać na drugą stronę wyspy w Królestwie Alo do Poi, do kościoła z tutejszym świętym, kapłanem którego zamordowano na Futunie wiek temu.

Powrót do relacji z podróży.