Abchazja. Jak zdobyć wizę do Abchazji?

Republika Abchazji, Abchazja. Jak zdobyć wizę do Abchazji?

Niektórzy twierdzą, ze zdobycie wizy abchaskiej jest niemożliwe. Jest to nieprawdziwe, gdyż odwiedziłem ten kraj załatwiając pozwolenia w sposób następujący (wg stanu na wrzesień 2012r.), w podanej niżej kolejności:

1/przed wyjazdem na stronie : midraconsul(at)mail.ru  gdzie wypełniłem Aplikejszyn form (w języku rosyjskim), i po 6 dniach otrzymałem promesę wizy. Dokument ten służy do przekroczenia granicy i tam go zabierają  turyście.

2/W stolicy SUHUM (Suchumi lub Suchumu), należy w SBER BANK wpłacić kwotę w rublach, odpowiadającą  długości czasu obowiązywania wizy. Moja kosztowała ponad 300 rubli= 10 USD za wizę 10 dniową. Bank mieści się w podwórku od strony morza w pobliżu Morskiego Wokzału (godziny pracy 9,30-16,30).

3/Następnie z potwierdzeniem wpłaty z  Banku, przejść na ulicę równoległą  Lakoba 21,  do budynku rządowego, i tam po wyrobieniu przepustki do Ministerstwa Inastrannych  Dieł,  wejść na Pietro –  w ciągu 5 minut miły młody człowiek wręczył mi wizę. Czas pracy tylko dni robocze: poniedziałek- piątek w godz. 9,30- 16.00.

Uwagi ogólne;

Wszystko to można przeczytać na stronach Ministerstwa  Inastrannych  Dieł Respubliki Abchazji.

Jak wjechać:

Można  lądem od strony  rosyjskiej oraz od gruzińskiej, lub drogą morską od strony Rosji. Dla mnie wygodniej było od strony gruzińskiej i tak jechałem. Jadąc inaczej np. od Gruzji i wyjazd przez Rosję, nie będziemy mieli stempla opuszczenia Gruzji (wg prawa Gruzji:  Abchazja jest częścią Gruzji- i nie robi odprawy granicznej). Jadąc od Gruzji i do niej wracając bez wizyty w Rosji- formalnie  nie opuszczamy Gruzji ( i nie ma problemów z wjazdem).

-czas wjazdu: lepiej przed południem aby złapać marszrutkę dalej do Gał lub Suhum.