Z Dżubby do Medyny. Relacja z podróży

Arabia Saudyjska, z Dżubby do Medyny. Relacja z podróży

(na listopad 2021)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

              Leżące nad Morzem Czerwonym, obecnie 3,5 milionowe miasto Dżubba (Dżedda), nabrało znaczenia po połowie pierwszego tysiąclecia naszej ery, kiedy to do pobliskiej Mekki zaczęli napływać pielgrzymi.

Stare miasto w Dżeddzie jest perełką kandydującą do listy UNESCO, ale taką, która wymaga kapitalnego remontu. Mnóstwo starych domostw osmańskich zbudowanych z kamienia z rafy koralowej, z oknami przysłoniętymi muszarabi, przez które można patrzeć nie będąc widzianym. Znajduje się w nim również meczet Al Shafi z połowy XIII wieku.

 

 

 

              Dżubba to nie tylko droga do Mekki, lecz jej położenie w sercu Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Widać w niej wiele inwestycji. Tutaj zauważyłem trwającą od 9 lat budowę Jeddah Tower, która ma mieć… 1000 m wysokości. Na ulicach spotkasz przedstawicieli wielu nacji (przyjezdni pracownicy). Na przykład najczęściej jadam typowe dania hinduskie…

 

 

              Medyna, to inaczej „miasto proroka”. Tutaj schronił się Mahomet w 662 roku n.e. po opuszczeniu Mekki. Obecnie ponad milionowe miasto, z drugim co do świętości meczetem dla wyznawców islamu. To święte miasto muzułmanów dopiero od niedawna przyjmuje turystów innych wyznań.

Jadąc z Dżubby to prawie 450 km bardzo dobrą autostradą, po której na przemian ścigałem się z burzami piaskowymi lub deszczem z piorunami. W końcu pośród gór pokazało się miasto. Zajrzeliśmy do dwóch meczetów… Niżej meczt Quba. Ten najciekawszy pokażę później. Miasto jest najciekawsze dookoła niego (same hotele).

 

 

 

              Meczet Proroka w Medynie odwiedza co roku około 2 miliony pielgrzymów. W Medynie znajdują się groby, w których pochowano Mahometa i jego córkę Fatimę, a miasto stało się drugim po Mekce świętym miejscem islamu.

Meczet zajmuje centrum miasta i jest dookoła otoczony reprezentacyjnymi hotelami. Dziedziniec wokół świątyni nakryty został ozdobnymi „parasolami”. Strażnicy w licznych bramach wejściowych zachęcają do wejścia i nie zauważyłem aby zabraniali wstępu innowiercom. Nie widziałem też anglojęzycznych napisów zabraniających wstępu, choć podobno oficjalnie do meczetu mogą wejść tylko muzułmanie.

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Arabia Saudyjska, Al Ula…

Przejście do poprzedniej relacji: Z Jazan do Mekki,

Przejście na początek trasy: z Rijadu na południe