Z Ha’il w stronę Rijadu. Relacja z podróży

Arabia Saudyjska, z Ha’il w stronę Rijadu. Relacja z podróży

(na listopad 2021)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

              W 600 tysięcznym mieście Ha’il i prowincji o tej samej nazwie, znajduje się saudyjskie rolnictwo… 

Przejeżdżając, postanowiliśmy tu przenocować i zwiedzić główne zabytki. Jest ich kilka: pałace, zamki Aja i Barzan,   fort Airif, twierdza Qishlah… i reprezentacyjny meczt Al Rayhi. Podobała mi się właśnie odrestaurowana, imponująca Twierdza Qishlah.

 

 

 

              Miasteczko Faid znajduje się w kierunku południowym od Hail. Warto zajrzeć po drodze, aby rzucić okiem na historyczne centrum ze studnią do zbierania wody, oraz Pałac(Fort Kharash.

 

 

              Burajda to duże, nowoczesne, ponad 600 tysięczne miasto w oazie, w saudyjskiej krainie Nadżd. Jednocześnie stolica prowincji Al Kasim. Podoba mi się ogromna kula nad budynkiem muzeum…

 

 

              Wioska Ushaiger jest piękna i atrakcyjna turystycznie. To jedno z najstarszych starożytnych miast regionu, który był głównym przystankiem dla pielgrzymów przybywających z Kuwejtu, Iraku i Iranu, aby odprawić Hadżdż lub Umrah. Obecnie jej znaczenie polega na tym,  że jej stare budynki z błota są nadal nienaruszone. Podobał mi się stareńki meczet Fulaigiyeh oraz wąziutkie uliczki…

Powoli zaczyna mi brzydnąć danie z kurczkiem jadanym z ryżem. To na zdjęciu jest daniem dla czwórki.

 

 

 

              Ostatni dzień jazdy samochodem w kierunku Rijadu, rozpoczął się krótkim stopem w 27 tysięcznym miasteczku uniwersyteckim Shakra. Zaraz na wjeździe strzeliłem fotkę pomnikowi z ręką trzymającą filiżankę. Potem było jeszcze kilka osad i … pustynne diuny porozjeżdżane kołami dżipów.

 

 

Zamierzaliśmy w miasteczku Sadus zboczyć do urwiska skalnego nazywanego Krańcem Świata, jednak okazało się niedostępne w tym miejscu. Za to dotarliśmy do Tamy Sadus, przy której przebywało stadko czarnych wielbłądów- wody nie było.

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Arabia Saudyjska, Rijad.

Przejście do poprzedniej relacji: z Tabuk do Sakaka i Jubbah

Przejście na początek trasy: z Rijadu na południe