Z Jazan do Mekki. Relacja z podróży

Arabia Saudyjska, z Jazan do Mekki. Relacja z podróży

(na listopad 2021)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

              Jazan to 130 tysięczna stolica regionu na południu Arabii Saudyjskiej nad Morzem Czerwonym. Miasto portowe błyszczące nowymi budowlami… Po wymianie samochodu (awaria skrzyni biegów) ruszyliśmy znowu w góry do prowincji Asir.

 W Al Habalah szukaliśmy Qahtani-plemienia kwietnych mężczyzn. Słyną z noszenia na głowach wieńców splecionych z ziół i kwiatów. Wioska znajduje się na zboczach pięknego kanionu na wysokości około 2400 m. … Była dostępna tylko od góry- mieszkańcy schodzili do niej po drabinie sznurowej.

Niestety ok. 30 lat temu mieszkańców wysiedlono, wioska stała się skansenem dostępnym kolejką linową i wskutek covida obecnie wszystko jest nieczynne…

 

 

              200 tysięczne Abha, stolica Asiru leży w saudyjskich górach Dżabal al- Hidżas. To płaskowyż na wysokości 2200 m, na który trzeba się wspinać malowniczymi, choć bardzo krętymi drogami. Nowe budownictwo zaciekawia, zwłaszcza, że tutaj… jest rześko w porównaniu do ukropu na niżej położonych terenach.  Poranny spacer w centrum miasta przy Muzeum Regionalnym i meczecie przerwało nagłe pojawienie się trzech wypasionych samochodów. Dwa samochody całkowicie zablokowały ruch na 4 pasmowej jezdni, wyskoczyli ochroniarze i zaprosili mnie wraz z koleżankami w pobliże trzeciego pojazdu. Tam poznałem jego eksc. gubernatora prowincji Asir wielkiego księcia Turki bin Talal bin Abdulazis Al Saud. Ten bardzo sympatyczny bliski krewny saudyjskiego króla chciał… nas poznać… Dalszą podróż przez Asir rekomendowli nam jego urzędnicy, umawiając w kolejnych atrakcjach turystycznych… Dzięki nim po wjechaniu prawie na szczyt najwyższej tu góry Al Soudah, zboczyliśmy do cudnego małego Heritage Muzeum w Ajlahil. Niestety, nie mogliśmy skorzystać z wipowskiego zaproszenia do wydłużenia postoju w Abha…

 

 

 

Ludzie Kwiatów w Rijal Almaa

Ridżal Almaa to wieś w saudyjskim Asirze, zagubiona gdzieś tam daleko w górach, do którego z Abhy trzeba zjechać w pionie ok. 2000 m w dół, po niezwykle stromych bardzo niebezpiecznych serpentynach.

W starożytności wieś była naturalnym przejściem pomiędzy Jemenem i świętymi miejscami Islamu- Mekką oraz Medyną…, tym samym centrum handlowym. Rial Alma posiada 60 kaskadowo zbudowanych domów z kamienia, gliny i drewna. Ich fasady z białymi oknami wyróżniają się. Mieszkający tu mężczyźni plemienia Qahtani, nazywają swoje domy fortecami, a sami są nazywani kwietnymi ludźmi, wskutek dwu tysiącletniej tradycji noszenia na głowach kolorowych wianków z ziół i kwiatów. Obecnie wioska jest amfiteatralnym skansenem z mini muzeum (20 SAR), w której corocznie odbywa się turystyczny festiwal „Kwietnych mężczyzn”.

Na pewno Rijal Alma jest jedną z głównych saudyjskich atrakcji turystycznych.

 

 

 

              Zwiedzając Arabię… w drodze do Al Baha koniecznie trzeba zajrzeć do starożytnej wioski Ain. To 49 zabytkowych czterystu letnich domostw z marmuru i gliny, które nazywane są „marmurową wioską”. Domy od jedno do czteropiętrowych zbudowano na wzgórzu, z oazą u jego podnóża. A wszystko we wspaniałej panoramie wysokich gór.

 

 

              1,5 milionowe miasto Mekka wg wyznawców islamu jest miejscem narodzin Mahometa (571 r.), oraz miejscem objawienia tzw. sur mekkańskich. Od 630 roku n.e. jest celem pielgrzymek wszystkich muzułmanów z całego świata. Corocznie odwiedza Mekkę około 10 milionów turystów. Jest najważniejszym centrum religijnym i najświętszym miastem muzułmanów, dostępnym jednak tylko dla wyznawców tej religii.

Jadąc z Taif do Dżuddy droga prowadzi po obwodnicy Mekki. Zauważyłem napis kierujący nie wyznawców na obwodnicę i tam pojechaliśmy. Jednak wskutek robót drogowych przypadkowo skręciłem w inną drogę, wskutek czego wjechałem do Mekki, sądząc, że jestem w którymś z ościennych osiedli. Połapałem się i zawróciłem z powrotem, gdy zobaczyłem policjantów blokujących wjazd do ścisłego centrum z meczetem Al Haram i słynną Al Kaba.

Tak, że drogi czytelniku, nie pokażę jak w/w wyglądają ( nie jestem wyznawcą islamu). W mieście podobał mi się kompleks hotelowy z bardzo wysokim budynkiem w kształcie wieży zegarowej Abradż Al Bajt (601 metrów- trzeci pod względem wysokości budynek świata), oraz Brama Mekki, zwana też Bramą Koranu, nad autostradą od strony Morza Czerwonego.

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Arabia Saudyjska, z Dżubby do Medyny

Przejście na początek trasy: z Rijadu na południe