Myanmar, Dawei, Kawthoung relacja z podróży
Myanmar, Dawei, Kawthoung, relacja z podróży (na luty 2020)
Tekst i foto: Paweł Krzyk
Miasto Dawei (Tawè) w południowym Myanmarze, położone jest przy ujściu rzeki Tawè do Morza Andamańskiego. Znajduje się w odległości 600 km na południe od Rangunu. Jest stolicą prowincji Taninthayi oraz portem morskim.
Dawei, wcześniej znane jako Tavoy, od XVI wieku było głównym dostawcą cyny dla Indii, i jednym z pierwszych miast skolonizowanych przez Brytyjczyków w 1826 roku. Starożytne miasto Sagara (stare Dawei), które znajduje się około 6 mil na północ od dzisiejszego miasta, posiada wiele śladów kultury Pyu, zostało uznane za jedną z stolic prowincji w starożytnej erze Pyu (UNESCO).
Bujne i ciche miasto żyje z rybołówstwa, handlu, plantacji kauczuku i kokosa oraz górnictwa. Ja sobie dworuję (na swój prywatny użytek), że mają również wytwornie moskitów.
W okolicy Dawei znajduje się całkiem sporo pagód i świątyń, na przykład warto odwiedzić pagodę Shin Moe Thi z połowy XV wieku. Pagoda Shwe Taung Zar jest główną w Dawei.
Interesująca, bardzo autentyczna wioska ceramiki glinianej, znajduje się w samym sercu miasta przy Niban Road. Produkują tutaj w krytych strzechą domach na długich nogach, wszystko, co można zrobić z gliny.
Najgorszy w rejonie Dawei jest ekstremalny, tropikalny klimat monsunowy. Od listopada do marca istnieje pora sucha, ale w porze deszczowej wpływ lokalnych gór powoduje, że Dawei otrzymuje miesięcznie 1,3 METRA opadów. Oprócz regionu Chocó w Kolumbii i okolic Góry Kamerun w Afryce, jest to prawdopodobnie najbardziej mokry, nizinny region tropikalny na świecie. W rezultacie miasto jest podatne na powodzie w sezonie monsunowym.
Na samym krańcu półwyspu w sąsiedztwie z Tajlandia mieści się miasteczko Kawthaung – miasto ok 60-tysięczne w prowincji Taninthayi (takie sobie).
Niżej galeria zdjęć
Przejście do następnej relacji: Malezja, Kuala Terrengganu
Przejście do poprzedniej relacji: Myanmar, Thandwe
Przejście na początek trasy: Tajlandia, Khon Kaen i Buri Ram