Myanmar, Dawei, Kawthoung relacja z podróży

Myanmar, Dawei, Kawthoung, relacja z podróży (na luty 2020)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Miasto Dawei (Tawè)  w południowym Myanmarze, położone jest przy ujściu rzeki Tawè do Morza Andamańskiego. Znajduje się w odległości 600 km na południe od Rangunu. Jest stolicą prowincji Taninthayi oraz portem morskim.

Dawei, wcześniej znane jako Tavoy, od XVI wieku było głównym dostawcą cyny dla Indii, i jednym z pierwszych miast skolonizowanych przez Brytyjczyków w 1826 roku.  Starożytne miasto Sagara (stare Dawei), które znajduje się około 6 mil na północ od dzisiejszego miasta, posiada wiele śladów kultury Pyu, zostało uznane za jedną z stolic prowincji w starożytnej erze Pyu (UNESCO).

Bujne i ciche miasto żyje z rybołówstwa, handlu, plantacji kauczuku i kokosa oraz górnictwa. Ja sobie dworuję (na swój prywatny użytek), że mają również wytwornie moskitów.

W okolicy Dawei znajduje się całkiem sporo pagód i świątyń, na przykład warto odwiedzić pagodę Shin Moe Thi z połowy XV wieku. Pagoda Shwe Taung Zar jest główną w Dawei.

Interesująca, bardzo autentyczna wioska ceramiki glinianej, znajduje się w samym sercu miasta przy Niban Road. Produkują tutaj w krytych strzechą domach na długich nogach, wszystko, co można zrobić z gliny.

Najgorszy w rejonie Dawei jest ekstremalny, tropikalny klimat monsunowy. Od listopada do marca istnieje pora sucha, ale w porze deszczowej wpływ lokalnych gór powoduje, że Dawei otrzymuje miesięcznie 1,3 METRA opadów. Oprócz regionu Chocó w Kolumbii i okolic Góry Kamerun w Afryce, jest to prawdopodobnie najbardziej mokry, nizinny region tropikalny na świecie. W rezultacie miasto jest podatne na powodzie w sezonie monsunowym.

Na samym krańcu półwyspu w sąsiedztwie z Tajlandia mieści się miasteczko Kawthaung – miasto ok 60-tysięczne w prowincji Taninthayi (takie sobie).

Niżej galeria zdjęć

 

 

Przejście do następnej relacji: Malezja, Kuala Terrengganu

Przejście do poprzedniej relacji: Myanmar, Thandwe

Przejście na początek trasy: Tajlandia, Khon  Kaen i Buri Ram