Birma / Myanmar
Spis treści
Birma (Myanmar), galeria zdjęć
Birma albo Mjanma (także: Myanmar, Mianma; Republika Związku Mianma, Republika Związku Mjanmy)– państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską
i Morzem Andamańskim. Większe miastami są Rangun, Mandalaj i Basejn. Graniczy z Chinami, Tajlandią, Indiami, Laosem oraz Bangladeszem. Intensywnie zwiedzając, podczas miesięcznej objazdowej wycieczki z biurem podróży, wędrowaliśmy z żoną poprzez: Birmę, Kambodżę, Laos, Wietnam i Tajlandię. Zobaczyliśmy najciekawsze miejsca, prawie na całym Półwyspie Indochińskim, w październiku i listopadzie 2001 r. W Birmie podobały mi się kapiące od złota świątynie buddyjskie, zabytkowe miejsca ,jak Pagan…, i życie na Mekongu. Na jeziorze Inle- tutejsze Titicaca, spotkaliśmy procesję łodzi z świątynią, poruszającą się po jeziorze od wioski do wioski. Niesamowity korowód barwnych dużych łodzi, z wioślarzami wiosłującymi na stojąco, jedną ręką i nogą. Były też „kobiety żyrafy”. Bardzo egzotyczne miejsca.
Zobacz na załączonych kilkunastu starych zdjęciach.
birma_009
Myanmar, Myitkyina, relacja z podróży
Myanmar, Myitkyina, relacja z podróży (na luty 2020)
Tekst i foto: Paweł Krzyk
Po szybkiej decyzji o zmianie planów dotarłem do Myitkyina – miasta w Myanmarze. Znalazłem się na północy kraju w stolicy stanu Kaczin. Miasto leży nad rzeką Irawadi i liczy sobie około 63 tysiące mieszkańców. Żyją tu z przemysłu drzewnego i…łuszczarnie ryżu.
Początkowo nie zamierzałem zwiedzać Myanmaru wskutek informacji o takim sobie stanie bezpieczeństwa. Po drodze spotkany Francuz, który stamtąd jechał, poinformował, że te doniesienia jego zdaniem są przesadzone… Zatem witam podczas expresowej podróży przez Myanmar (dawniej Birmę).
Niżej galeria zdjęć
Przejście do następnej relacji: Myanmar, Mandalay
Przejście do poprzedniej relacji: Malezja, George Town
Przejście na początek trasy: Tajlandia, Khon Kaen i Buri Ram
Myanmar, Mandalay, relacja z podróży
Myanmar, Mandalay, relacja z podróży (na luty 2020)
Tekst i foto: Paweł Krzyk
Miałem niezbyt daleko do Mandalaj– miasta w środkowej Myanmarze, również nad rzeką Irawadi. Ponad milionowa metropolia jest ośrodkiem administracyjnym prowincji o tej samej nazwie. Jest to drugie co do wielkości miasto kraju, które było stolicą Birmy w końcu XIX wieku.
Każdego tutaj zaciekawi Wzgórze Mandalaj, które przez długi czas było traktowane jako święta góra. 240 metrowe wzniesienie zapewnia wspaniały widok na miasto i otaczające tereny.
Na pewno będąc tu odwiedzisz wspaniały Pałac Królewski. Imponujący kompleks pałacowy składa się obecnie (spłonął) z: pięknych murów, bram miejskich z wieńczącymi je drewnianymi pawilonami oraz otaczającej wszystko fosy. Znajdziesz także wiele świątyń: Klasztor Shwenandaw…
Niżej galeria zdjęć
Przejście do następnej relacji: Myanmar, Munywa
Przejście do poprzedniej relacji: Myanmar, Myitkyinea
Przejście na początek trasy: Tajlandia, Khon Kaen i Buri Ram
Myanmar, Munywa, relacja z podróży
Myanmar, Munywa, relacja z podróży (na luty 2020)
Tekst i foto: Paweł Krzyk
Miasto Munywa (ang. Monywa) znajduje się w zachodnim Myanmarze, w prowincji Sikong, nad rzeką Czinduin, która jest dopływem Irawadi. Jak widać, cały czas obecnie kręcę się w dorzeczu tej rzeki. Do Munywy wybrałem się na intensywną wycieczkę jednodniową z Mandalaj. Każdy, kto tutaj się zjawi pewnie będzie chciał zwiedzić Thanboddhay Pagodę- znajduje się na opłotkach miasta (czynna do 20.00).
Natomiast, gdy będzie trochę czasu, można wyjechać po drodze do znajdujących się na Liście… UNESCO Miast Pyu Ancient. Są to ceglaste pozostałości trzech miast: Halin, Beikthano i Sri Ksetra. Pochodzą z dawnego królestwa Pyu, które kwitło przez ponad 1000 lat między 200 pne a 900 ne. Ja dotarłem do Halin (103 km od Munywa). To częściowo wykopane stanowiska archeologiczne: cytadele pałacowe, miejsca pochówku i monumentalne stupy. Niestety nie miałem… zbyt wiele czasu, a jeszcze trzeba było wrócić do Mandalaj.
Niżej galeria zdjęć
Przejście do następnej relacji: Myanmar, Thandwe
Przejście do poprzedniej relacji: Myanmar, Mandalay
Przejście na początek trasy: Tajlandia, Khon Kaen i Buri Ram
Myanmar, Thandwe, relacja z podróży
Myanmar, Thandwe, relacja z podróży (na luty 2020)
Tekst i foto: Paweł Krzyk
Thandwe- dawniej Sandoway, to około 135 tysięczne miasto i główny port morski w stanie Rachin, czyli najbardziej na zachód wysunięta część Myanmaru . Thandwe jest bardzo starożytna i podobno była kiedyś stolicą Arakanu. Okolica jest górzysta, a ostrogi gór Arakan docierają do wybrzeża. Niektóre szczyty po północnej stronie dochodzą do 1200 m. wysokości. Rzeki, to w zasadzie strumienie, u ujścia rzeczki Khwa kotwiczą małe łodzie.
Czym się tu zajmują?
– Z wyjątkiem kilku akrów tytoniu, cała uprawa to pola ryżowe .
Najlepiej tutaj wypożyczyć skuter i pojeździć po okolicy. W mieście znajduje się kilka świątyń różnych wyznań, w tym również kościół katolicki. Bazar…
W pobliżu lotniska na wybrzeżu, w Ngapoli, znajduje się z kilka ośrodków wypoczynkowych z plażami. Walczą w niektórych hotelach z moskitami, poprzez opylanie chaszczy… Ja w każdym razie połykam… malarone.
Niżej galeria zdjęć
Przejście do następnej relacji: Myanmar, Dawei
Przejście do poprzedniej relacji: Myanmar, Munywa
Przejście na początek trasy: Tajlandia, Khon Kaen i Buri Ram
Myanmar, Dawei, Kawthoung relacja z podróży
Myanmar, Dawei, Kawthoung, relacja z podróży (na luty 2020)
Tekst i foto: Paweł Krzyk
Miasto Dawei (Tawè) w południowym Myanmarze, położone jest przy ujściu rzeki Tawè do Morza Andamańskiego. Znajduje się w odległości 600 km na południe od Rangunu. Jest stolicą prowincji Taninthayi oraz portem morskim.
Dawei, wcześniej znane jako Tavoy, od XVI wieku było głównym dostawcą cyny dla Indii, i jednym z pierwszych miast skolonizowanych przez Brytyjczyków w 1826 roku. Starożytne miasto Sagara (stare Dawei), które znajduje się około 6 mil na północ od dzisiejszego miasta, posiada wiele śladów kultury Pyu, zostało uznane za jedną z stolic prowincji w starożytnej erze Pyu (UNESCO).
Bujne i ciche miasto żyje z rybołówstwa, handlu, plantacji kauczuku i kokosa oraz górnictwa. Ja sobie dworuję (na swój prywatny użytek), że mają również wytwornie moskitów.
W okolicy Dawei znajduje się całkiem sporo pagód i świątyń, na przykład warto odwiedzić pagodę Shin Moe Thi z połowy XV wieku. Pagoda Shwe Taung Zar jest główną w Dawei.
Interesująca, bardzo autentyczna wioska ceramiki glinianej, znajduje się w samym sercu miasta przy Niban Road. Produkują tutaj w krytych strzechą domach na długich nogach, wszystko, co można zrobić z gliny.
Najgorszy w rejonie Dawei jest ekstremalny, tropikalny klimat monsunowy. Od listopada do marca istnieje pora sucha, ale w porze deszczowej wpływ lokalnych gór powoduje, że Dawei otrzymuje miesięcznie 1,3 METRA opadów. Oprócz regionu Chocó w Kolumbii i okolic Góry Kamerun w Afryce, jest to prawdopodobnie najbardziej mokry, nizinny region tropikalny na świecie. W rezultacie miasto jest podatne na powodzie w sezonie monsunowym.
Na samym krańcu półwyspu w sąsiedztwie z Tajlandia mieści się miasteczko Kawthaung – miasto ok 60-tysięczne w prowincji Taninthayi (takie sobie).
Niżej galeria zdjęć
Przejście do następnej relacji: Malezja, Kuala Terrengganu
Przejście do poprzedniej relacji: Myanmar, Thandwe
Przejście na początek trasy: Tajlandia, Khon Kaen i Buri Ram