Chiny, Badaling, jak dojechać samemu na Chiński Mur?

Chiny, Badaling, jak dojechać samemu na Chiński Mur?

tekst: Paweł Krzyk

          Na Chiński Mur w Badaling przyjeżdża każdy, który przyjechał na kilka dni do Pekinu / Beijing. W stolicy Chin chyba wszystkie agencje turystyczne oferują taką jednodniową wycieczkę. Badaling jest oddalone o około 70 kilometrów.

W jaki sposób można tam pojechać samemu, bez potrzeby płacenia marż przewodników i biur podróży?

Z biurem podróży taka wyprawa wygląda tak: jazda w tłoku wypełnionego autobusu. Na miejscu trochę wolnego i czasu … i powrót. Jeżeli się nie boisz kłopotów związanych z brakiem kontaktu w języku angielskim, możesz pojechać samotnie, korzystając z: metra i pociągu. Korzystanie z metra w Pekinie opisałem wyżej. Droga jest następująca:

– zaopatrz się w plan metra

-znajdź na planie metra stację, która łączy linie nr 2,4 i 13. Jest to stacja Xizhimen. Bilet z centrum Pekinu kosztuje 3-4 CNY.

– jak wysiądziesz na stacji, skieruj się do wyjścia oznaczonego jako „A”. Nie ma problemu idź zgodnie ze strzałkami.

-wychodzisz z metra zostawiając bilet z metra w bramce wyjściowej (z kręciołkiem). Masz w pobliżu kasy biletowe- to nie są kasy dla Ciebie. Spójrz w prawo- tam będą schody w górę. Wejdź nimi i jesteś na świeżym powietrzu przy stacji kolejowej Beijing North Railway Station.

-po lewej będzie budynek stacji. Jak wejdziesz do środka znajdziesz kasy biletowe. Kup bilet do Badaling.

I tutaj problem, bo to słowo dla osoby nie mówiącej po angielsku, nic nie znaczy. A naprawdę niewielu w tym języku, w Państwie Środka rozmawia. Najlepiej przed wyjazdem z hotelu poproś kogoś z tubylców (recepcja lub …) o napisanie Ci na małej kartce nazwy: Wielki Mur i Badaling w języku chińskim. Przydatne też jest napisanie sobie samemu, tej samej nazwy po chińsku fonetycznie, tzn. tak jak oni to wymawiają. Jeżeli komuś pokażesz karteczkę z napisem, każdy to zrozumie.

Pociąg jedzie niecałe półtorej godziny. Jesteś przy Wielkim Murze. Już tylko kupić bilet i wjechać kolejką gondolową na szczyt, i masz czasu ile chcesz… w hałaśliwym tłumie tłoczących się tubylców.

Ja miałem trochę kłopotów gdyż na miejscu na stacji okazało się, że miejsca w pociągu są wyprzedane, i że dopiero o 15-tej mogą mi sprzedać bilet (!!!)

Gdy się rozglądałem co zrobić kiwa do mnie Chinka (jest wiele takich naganiaczy- kierowców). Oferuje przejazd do Badaling  w postaci prywatnego mini busa, za 100 CNY (80 za jazdę tam i 20 powrót. Jest to cena podobna do tej na pociąg). Dojechaliśmy w ciągu 1 godziny i 40 minut do Badaling. Kolejką gondolową wjechaliśmy na mur (kilka minut- po 8 osób, cena kolejki 100 CNY za bilet powrotny + bilet wstępu na Wielki Mur 40 CNY+ 20 za seniora- gdy masz powyżej 60 lat) Zwiedzanie Wielkiego Muru trwało 2 godziny.

 

pekin mapka metra

wielki mur chiński

 

Wracamy z powrotem tak samo: mini busik  i metro.

Można? Nawet przy braku biletów na pociąg?

 

Powrót do relacji z podróży