Chiny kwitnące, informacje praktyczne

Chiny kwitnące, informacje praktyczne (na kwiecień/maj 2019)

Tekst: Paweł Krzyk

 

(Nie rozpisuję się, gdyż kraj można poznać z  wielu przewodników, oraz jest to moja któraś kolejna podróż po tym kraju).

Wiza: Obywatele polscy, potrzebują wizy- do załatwienia np. w ambasadzie w Warszawie- zapłaciłem poprzez pośrednika ponad 500 zł.

Język urzędowy: chińskie, znajomość angielskiego jest taka sobie- im dalej od turystycznych szlaków tym gorzej. Najlepiej zabrać przenośny translator.

Waluta: obowiązuje juan. W Polsce  był kurs 1 PLN=1,82 CNY. Na miejscu na lotnisku w dwu bankach były różne kursy: dalej od przylotu kurs lepszy nawet do 7-8 %. Ja wymieniłem Euro po kursie: 1 EUR= 7,07 CNY, 1 USD= 6,6 CNY. Wzięli prowizję 60 CNY (niezależnie od ilości wymienianej gotówki).

Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet jest dostępny prawie wszędzie. Telefony GSM nasze działają. Prąd i wtyczki: takie jak w Polsce. Mają kontakty uniwersalne- pasują wszystkie. Czasem są tylko dwie skośne blaszki.

Ceny: towary i usługi : „ znacznie niższe do polskich”.

Jak dojechać? Najwygodniej samolotem.

Bezpieczeństwo: kraj bardzo bezpieczny.

Co do zdrowia: nie ma większych zagrożeń.

 

Transport i informacje turystyczne: na lotniskach i we większych miastach bywają informacje turystyczne, wyposażone w mapki. Ruch prawostronny.

 Najwygodniej korzystać z: pociągów, b. szybkie i niedrogie, lub przelotów samolotowych na większych odległościach. Z autobusów na tej trasie nie korzystałem- mają niezłe autobusy sypialne. Ale z uwagi na różne firmy, trzeba udać się na odpowiedni dworzec.

 

Na początek uwagi do logistycznych problemów (za darmo):

1/ koniecznie przygotuj sobie przed przyjazdem nazwy miejsc, adresy hoteli w języku krzaczkowym, po to abyś mógł je podstawić pod nos taksówkarzowi ( bo nie pogadasz- chyba, że sam znasz chiński).

2/ Na miejscu nie licz na skorzystanie z jakichkolwiek aplikacji i stron powiązanych z google.com (także większość portali społecznościowych…). Tutaj ta  witryna jest zablokowana.

3/ jest jednak możliwość częściowego obejścia tego zakazu: skorzystać z  chińskiej wyszukiwarki : www.bajdu.com i tam np. skorzystać z map google (otworzą się).

4/ aby dostać się na miejscu do wyszukiwarki np. pociągów, w w/w wyszukiwarce wpisz: ctrip english, i otworzy ci się chińska wyszukiwarka  samolotów i innych… (zmień język, np. na polski…  i działaj… Problemem może być zapłata przy pomocy „polskiej karty…” Z tego powodu, po sprawdzeniu połączeń w Internecie, kupowałem bilety w okienku kasowym na stacji kolejowej.

 

Korzystałem z różnych środków lokomocji. Poruszałem się zwykle pieszo po centrach miast.

Niżej niektóre szczegóły i ceny:

Qingdao, lotnisko-  hotel w centrum, odległość 32km, 50’ autobusem lotniskowym za 20 CNY do centrum (k. Carfura) i taxi w bok do hotelu za 20 CNY. Bilet autobusu kupiony w kasie na lotnisku (przyloty, niedaleko autobusu)

Harbin, lotnisko- hotel: autobus lotniskowy, 55’za 20 CNY,  bilet w kasie na przylotach, oraz taxi na miejscu za 9 CNY (7 CNY=1 EUR).

Harbin- Changchun– super pociągiem, ok. 1g.35’, ok. 280 km , bilet za 81 CNY.

Changchun: dworzec kolejowy- hotel, taxi za  7 CNY.

Changchum- Jilin: super pociągiem, ok. 110 km, 45’, za 31,5 CNY

Changchun- Shenyang: super pociąg 1g,30’, ok.350 km, za 145 CNY (ponad 300         km/h).

Shenyang, dworzec kolejowy- hostel, taxi za 10 CNY.

Shenyang: hotel- Park Biling: dojechałem autobusem nr 231 za 2 CNY (niezależnie  od długości przejazdu, płaci się gotówką kierowcy).

Shenyang: z  miasta na lotnisko: autobus nr 240 do dworca  kolejowo/ autobusowego i dalej autobusem lotniskowym: 50’ za …. CNY,  ok. 25  km.

…. Pozostałe przejazdy pomijam, gdyż jest ich wiele a ceny podobne. Przemieszczałem się do końca trasy w większości samolotami. Pociągami poruszałem się pomiędzy:

Changsa- Nanchang- Hangshou, oraz

-Shijiazhuang- Yulin- Ordos- Beijing

 

Hotele, spałem w:

              –  Qingdao, Defuxuan Inn–No.444-9,Nanjing Road, Sifang , 266000 Qingdao, za 60 CNY/noc. Niezły.

Harbin, West Street International Hostel–No.34 West 15 Road, Daoli, 150001 Harbin, dorm 4-osobowy za 38 CNY. Taki sobie w piwnicy, ale w b. dobrej lokalizacji.

Changchun, ShangJian Capsule Apartment Chong Qing Road Branch-Room 2427 Unit 5 Block 7 Ya Tai DingSheng Internat. No465 Chongqing Hutong , Nanguan, 130041 Changchun, za 59 CNY.  Dobry hostel na 24 piętrze, niezłe warunki i dobra lokalizacja.

Shenyang, Jiaduobao Guesthouse, No. 23 Changde Street, Heping, 110011 Shenyang, za 88 CNY. Dobra lokalizacja, pokój 2 osobowy.

Jinan, Dengba International Youth Hostel Jinan Branch ,No.7 Weisi Road, Shizhong, 250000 Jinan, w dorm za 20 CNY/noc………

Hangzhou, Memory Travel Hotel (Edge West Lake) No.306, Zhongshan Middle Road,, Shangcheng, 310000 Hangzhou, za 81 CNY……

Nanyang, Holiday Inn Nanyang, No 2000 Xinchen road,Nanyang za 103 zł /noc….

Shijiazhuang, Jinshijie Apartment, Jinyu Huayuan Estate, Nanxiao Street, Qiaoxi District, 050000 Shijiazhuang, za 22 zl/noc………

Pozostałych nie podaję, gdyż nie są warte polecenia.

 

Przewodniki: nie  szukałem. Wystarczyły mi przygotowane przed przyjazdem informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu.

 

Atrakcje turystyczne: pomijam w tym miejscu- patrz w relacji.

 

Powrót do pierwszej chińskiej relacji: Chiny kwitnące…