Górski Karabach. Jak zdobyć wizę?

Wiza do Górskiego Karabachu.

Patrząc formalnie Nagorny / Górski Karabach jest częścią Azerbejdżanu, i nie jest ogólnie uznawanym na tzw. arenie międzynarodowej. Faktycznie jest to samodzielny kraj współpracujący z Armenią. Nie ma tam polskiej ambasady, więc wjeżdżając tam nie możemy liczyć na pomoc polskiej placówki dyplomatycznej. Opisuję stan jaki zastałem we wrześniu i październiku 2012 r.

Czy wiza jest potrzebna? Tak.

Jak ją zdobyć? To zalezy w jaki dzien tygodnia chcesz wjechać i ile masz czasu na zdobycie wizy.

a/ w dzień roboczy: poniedziałek-piątek. Należy udac się do Ambasady Nagornego Karabachu w Erewaniu na ulicę Zaryan 17 A. ( w pobliżu jest tez Irańska). Pracuje w godzinach: 9-13 i 14-18. Po wejściu wypiszesz wniosek z zdjęciem, opłacisz 3000 Dram (ok.8 USD lub 6 EUR) i za 10 minut wyjdziesz z wizą i dołaczoną  kartką (rodzaj listu akredytacyjnego). Jeżeli zamierzasz w jaki kol wiek sposób przejechac przez Azerbejdżan popros o wydanie wizy na kartce niewklejonej do paszportu. (bez problemów spełniają taką prośbę). Wiedzieć trzeba ze posiadanie w paszporcie jakiegokolwiek sladu bytności w Nagornym Karabachu spowoduje nie wpuszczenie Cie do Azerbejdżanu.

b/bedąc w sobote lub niedzielę i nie mogąc dostac wizy w dzień roboczy,  należy postąpić w n/w sposób:

można bez wizy udac się na granicę i tam Cie przepuszczą (tylko w sobote i niedziele), i poinformują że w stolicy N.Karabachu musisz otrzymać wizę.

-wizę w stolicy Stiepanakercie można otrzymać tylko w sobotę i niedzielę w Ministerstwie Inostrannych Dieł na ul. Azatamartikneri 28. Pracuje w godzinach jak w ambasadzie (patrz pkt a). Tam w te dni nie pracują, jest tylko dyżur. Jak się zgłosisz dyżurny powiadomi odpowiednia osobę, która przyjdzie i wyda wizę. I tyle.

Jak jest na granicy, i informacje  o moim tam pobycie znajdziesz  tutaj.