Biak, Wyspa Biak relacja z podróży

Biak, Wyspa Biak relacja z podróży (na luty 2020)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

             

Biak to indonezyjskie miasto i wyspa o tej samej nazwie, u wybrzeży Nowej Gwinei na Oceanie Spokojnym. 70- tysięczną populację stanowią przede wszystkim Papuasi.  Zwiedzałem pieszo a później wsiadłem na siodełko motocyklowej taksówki i jadąc przez kilka wiosek, objechałem główne atrakcje wyspy.

Powierzchnia nizinna i trochę pagórków. Żyją z uprawy palmy kokosowej i sagowca, rybołówstwa oraz turystyki. Podczas II wojny światowej wyspa była ważną bazą japońskiej floty (1942 – 1944), a następnie amerykańskiego lotnictwa. W pobliżu  Ambroben pozostały po nich Jaskinie Japońskie, połączone z mini Muzeum II Wojny Światowej.

Głównymi atrakcjami turystycznymi są tutaj: piękne plaże, miejsca do nurkowania, wspomniane jaskinie, ogród orchidei oraz ptaszarnia… Najpopularniejszą plażą jest Bośnik na wschodnim wybrzeżu, dobra do pływania z rurką.

Będąc na Papui, na pewno zwrócisz uwagę na obrzydliwy zwyczaj lekkiego narkotyzowania się przy użyciu orzechów palmy betelowej. Dosłownie wszędzie istnieją straganiki oferujące zestawy do żucia. Usta wypełnione jaskrawo-czerwonymi płynami i za przeproszeniem „charchanie”- wszędzie gdzie się da. Zauważyłem to zjawisko nawet w hali odlotów krajowych dużego portu lotniczego Jayapura. Trzech „czerwonoustych” płci obojga wyjęło plastykowy pojemnik z ozdobnego śmietnika, postawili pomiędzy sobą, i co jakiś czas strumień jaskrawo czerwonej mazi był energicznie wypluwany w pojemnik. Ich usta, wyglądały jak „u kanibali odpluwających nadmiar krwi”. Nie wzbudziło to żadnego zainteresowania, nawet lotniskowych służb porządkowych.

Na koniec coś przykrego i jednocześnie niezbyt odległego w czasie. Szóstego lipca 1998 roku na wyspie doszło do tragicznych wydarzeń, kiedy to indonezyjskie siły bezpieczeństwa dokonały krwawej wendetty na demonstrantach. Zabito na lądzie od kilkunastu do niemal 30 Papuasów (różne szacunki), a kolejnych do ponad 100 załadowano na statki i  zamordowano na otwartym morzu. Papuasi dążyli do separacji i przyłączenia się do sąsiedniego  kraju Papui i Nowej Gwinei. Krzyżowano te plany przez podział Papui i jak widać nie tylko.           

Niżej galeria zdjęć

 

Przejście do następnej relacji: Indonezja, Sorong

Przejście do poprzedniej relacji: Indonezja, Tanjung Pandan

Przejście na początek trasy: Tajlandia, Khon Kaen…