Irak

Spis treści

15-01-2019

Bagdad, galeria zdjęć

Do Bagdadu na początku 2019 roku udało mi się wjechać przez przypadek. Znajomy znajomego, pomógł  znaleźć ustosunkowana osobę w Bagdadzie, która załatwiła mi wizę. Nie piszę normalnej relacji, gdyż obecnie Bagdad, moim zdaniem, nadaje się do zwiedzania… przez korespondentów wojennych.

Ja zawsze unikałem podobnych miejsc, ale skusiłem się na krótki wyjazd, który pozwolił mi trochę zobaczyć tę stolicę- kraju sponiewieranego przez wieloletnie walki. Nie odważyłem się wyjechać dalej, gdyż chcę tutaj wrócić…, normalnie zwiedzić tę piękną prehistoryczna krainę na jedwabnym szlaku. Spodobali mi się przyjacielscy, spragnieni spokojnego życia ludzie.

Trochę informacji „dla odważnych”, którzy być może chcieliby zwiedzić Irak obecnie. Jest taka firma turystyczna, która organizuje tam wyjazdy i pomaga w załatwieniu wizy, wprawdzie za dość duże pieniążki. Podaję zainteresowanym: https://www.untamedborders.com/.

Niżej zamieszczam trochę zdjęć.

Po drodze udało mi się zajrzeć króciutko do dwóch ruin, które wpisano na Listę… UNESCO: Ashur  i Hatra.

 

 

25-04-2025

Irak, Bagdad. Relacja z podróży

 Irak, Bagdad. Relacja z podróży (na kwiecień 2025)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

             Ruszyłem znowu, tym razem do starożytnej Mezopotami,  kolebki współczesnej cywilizacji. Na terenie Iraku znajduje się wiele miejscowości, znanych z historii i … Bibli.

Rozpoczęliśmy od Bagdadu, w którym rolę miejsca świętego pełni Sanktuarium Imama Musy Al-Khadima. Nazywane jest także Złotym Meczetem. Moje koleżanki Ewa i Grazyna musiały założyć strój, spod którego widać im było tylko twarze. Docieramy też do Łuku Ktezyfonu, ruiny gigantycznego pałacu władców z III wieku n.e.

 

 

              Bagdad znajduje się w centralnej części Iraku, w środkowym biegu rzeki Tygrys. Nam wieczorem spodobał siẹ nadbrzeżny pokaz fontann w restauracji Dijlah, dodatkowo przyozdobiony płonącą świeczką z rafinerii, oraz księżycem w pełni.

W Bagdadzie turysta nie powinien narzekać na różnorodność „papu”.

 

 

              Obecnie 7- milionowy Bagdad został założony w 762 roku przez drugiego kalifa z dynastii Abbasydów,  Al-Mansura. Zgodnie z intencją założyciela miał być stolicą dynastii Abbasydów i zastąpić dotychczasową siedzibę kalifa, Al-Kufę. Później rządzili tutaj: Mogołowie, Turcy I Brytyjczycy… Na ulicach swoistego rodzaju ozdobą są liczne pojazdy policyjno- wojskowe z karabinami „na pace”. My czujemy się bezpiecznie.

Spacer pośród zabytków zaprowadził nas na egzotyczne uliczki bazarowe I nie wiadomo kiedy zrobił się wieczór.

 

 

              Trzeciego dnia spędziliśmy kilka godzin w słynnym irackim muzeum archeologicznym. Podczas II wojny w Zatoce Perskiej Muzeum Narodowe w Bagdadzie zostało splądrowane w dniach 7–12 kwietnia 2003 roku. Liczba zrabowanych przedmiotów pozostaje sporna, jednak według szacunków muzeum skradziono ok. 15 tys. eksponatów, z których odzyskano ponad 3 tys.

Sądzę, że zwiedziliśmy największe zabytki z miejsc, które zobaczymy w kolejnych dniach.

 

 

              Do ciekawostek w Bagdadzie należą pomniki ilustrujące opowieści z ” Tysiąca i jednej nocy”: lampy Alladyna, latającego dywanu, czy Ali Baby i 40 rozbójników.

Zauważyłem też tablicę namawiającą Irakijczyków do „kablowania” przypadków korupcji. Wiesz, to zadzwoń na nr 5566…

 

 

Przejście do następnej relacji: Samarra

 

25-04-2025

Irak: Samarra, Karbala, Babilon. Relacja z podróży

Irak: Samarra, Karbala, Babilon. Relacja z podróży (na kwiecień 2025)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Samarra

              200 tysięczne miasto Sāmarrā,  znajduje się w Iraku, na Nizinie Mezopotamskiej nad Tygrysem.

Najbardziej znanym zabytkiem Samarry są ruiny Wielkiego Meczetu z IX wieku z charakterystycznym minaretem w formie spiralnego zigguratu, nazywanym także Wieżą Malwiya. Jest też drugi Meczet Abu Dulafa.

 

 

Turysta odszuka również meczet z 944 roku z mauzoleum, miejscem spoczynku dwóch z 12 imamów szyickich, Alego al-Hadi i Hasan al-Askariego, który ucierpiał od kilkakrotnych zamachów bombowych w latach 2006–2007; zniszczeniu uległa m.in. złota kopuła oraz minarety. Obaj ci imamowie (IX wiek) byli dożywotnio internowani na terenie miejscowych koszar…

 

 

Karbala

              Karbala– jest milionowym miastem w środkowej części Iraku, na Nizinie Mezopotamskiej, w pobliżu Eufratu.

W 680 roku naszej ery miała tu miejsce bitwa, w której zginął wnuk Mahometa, Husajn Ibn Ali. Jego grób- Sanktuarium, jest popularnym miejscem pielgrzymek szyitów. Naprzeciw niego mieści się drugi obiekt sakralny- Sanktuarium Abbasa Ibn Alego- brata Husajna. Panie, z którymi wędruję, muszą zakładać swoje stroje, zakrywające wszystko z wyjątkiem twarzy.

 

 

Babilon

              Babilon był jednym najważniejszych miast starożytnej Mezopotamii. Położone nad Eufratem, w pobliżu obecnego miasta Al-Hilla, dawna stolica Babilonii nazywana bramą boga, obecnie stanowisko archeologiczne Atlal Babil. Historycznie sięga XXIII wieku p.n.e. Tutaj m.in. władali najwięksi władcy swoich czasów: Darius, czy Aleksander Wielki, a z VI wieku p.n.e. pochodzą Brama Isztar, ziggurat E-temenanki kojarzony z biblijną Wieżą Babel, czy wiszące ogrody Semiramidy. Z tych dwóch ostatnich pozostały tylko fundamenty.

W roku 1985 prezydent Iraku Saddam Husajn rozpoczął odbudowę miasta z cegieł, na których umieszczono napis „Wybudowano przez Saddama Husajna, syna Nabuchodonozora, aby okryć chwałą Irak”.

 

 

Na wzgórzu za wykopaliskami wybudowano pałac dyktatora. Obecnie rozgrabiony.

 

 

Przejście do następnej relacji: Najaf

Przejście do poprzedniej relacji: Bagdad

 

25-04-2025

Irak: Najaf, Uruk, Basra. Relacja z podróży

Irak: Najaf, Uruk, Basra. Relacja z podróży (na kwiecień 2025)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

Najaf

              Zapraszam do An-Nadżaf,  pół milionowego miasta w środkowym Iraku, w pobliżu rzeki Eufrat,  około 160 km na południe od Bagdadu.

Największym zabytkiem tutaj jest Meczet z grobem zmarłego w 661 roku kalifa Alego Ibn Abi Taliba, kuzyna i zięcia Mahometa. To tłumnie odwiedzany ośrodek kultu religijnego i cel pielgrzymek szyitów. Sam meczet wybudowano w X wieku.

Zwiedzając Nadżaf, moje koleżanki cały dzień musiały paradować w strojach upodobniających je do… perliczek.

 A wszystko z powodu odwiedzania kolejnych miejsc kultu: mauzolea, meczety, w tym Wadi Al-Salam- największy cmentarz muzułmański na świecie.

 

 

Uruk

              Uruk, stanowisko archeologiczne znane dziś jako Warka, było starożytnym sumeryjskim miastem na terenie współczesnego południowego Iraku, które sięgało swoją historią do czterech tysięcy lat p.n.e.

Kiedyś było największym miastem świata. Obecnie to duży teren, na którym ledwo widać ślady budowli. O dawnych czasach zaświadczają liczne szczątki naczyń itp, które deszcze wypłukują z ziemi.

 

 

Basra

              Basra (także Al-Basra) – drugie co do wielkości miasto w Iraku, liczące około 2 600 000 mieszkańców, jest położona na szlaku wodnym Szatt al-Arab w pobliżu Zatoki Perskiej (55 km od ujścia). Jest głównym portem kraju i stolicą muhafazy.

Główny ośrodek gospodarczy z licznymi rafineriami. Basra została założona przez kalifa Umara  w 636 roku jako obóz wojskowy. Z biegiem czasu obóz stał się miastem, które przez bardzo długi czas było centrum handlowym i kulturalnym, oraz jednym z ważniejszych portów arabskiego świata.

Najciekawszym wydał nam się corniche, bulwar nad wodami Eufratu z Tygrysem. Warto poszwendać się po starym mieście, czy barwnym bazarze…

Z bajkowych ciekawostek; Basra występuje w „Księdze tysiąca i jednej nocy” pod nazwą Bassorah; Sindbad Żeglarz miał w niej rozpocząć swoje podróże.

 

 

Przejście do następnej relacji: Drzewo Adama

Przejście do poprzedniej relacji: Samarra

 

25-04-2025

Drzewo Adama, Bagna Al-Chibayish, Ziggurat Ur, Tell Harmal . Relacja z podróży

Irak: Drzewo Adama, Bagna Al-Chibayish, Ziggurat Ur, Tell Harmal . Relacja z podróży (na kwiecień 2025)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

Drzewo Adama

              Dzisiaj w Iraku oglądam przyrodę. Najpierw półtoragodzinna jazda z Basry na północ do miejsca połączenia Tygrysu i Eufratu. Znajduje się tam Drzewo Adama. Podobno dwa tysiące lat p.n.e. modlił się tam prorok Abraham…

 

 

Bagna Al-Chibayish

              Wycieczka jeszcze ponad godzinę jazdy na północ, doprowadzi do bagien Al-Chibayish. To zespół dużych płytkich jezior porosłych trzciną, pośród której dawniej zamieszkiwano w chatach zbudowanych z trzcinowej plecionki. Obecnie to atrakcja turystyczna i wycieczka łodziami po kanałach, która kończona jest tradycyjnym obiadem z grillowaną rybą masgouf.

Miejsce oczekuje wpisu na Listę… UNESCO.

 

 

Ziggurat Ur

              Aby zwiedzić ruiny Zigguratu Ur trzeba pojechać z Bagdadu około 4 godziny. To pozostałości sumeryjskiego miasta z trzeciego tysiąclecia p.n.e. Nazywano je także Urim, Urru, a po arabsku Miastem Księżycowym.

 

 

Tell Harmal

              Niewiele wiadomo o starożytnych ruinach Tell  Harmal (na opłotkach Bagdadu). Na pewno pochodzą z okresu staro babilońskiego, czyli tysięcy lat p. n.e. Było częścią królestwa Eshnunna w rejonie rzeki Diyala, jego centrum administracyjnym, a nazwa oznacza „skarbiec”.

Dzisiaj niewiele można zobaczyć zza ogrodzenia, chyba, że będzie się patrzyło z dachu domu w sąsiedztwie (dzięki Saif).

 

 

A potem ostatni rzut oka na centrum i pora na odlot…

 

 

Przejście do poprzedniej relacji: Nadżaf