Drzewo Adama, Bagna Al-Chibayish, Ziggurat Ur, Tell Harmal . Relacja z podróży

Irak: Drzewo Adama, Bagna Al-Chibayish, Ziggurat Ur, Tell Harmal . Relacja z podróży (na kwiecień 2025)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

Drzewo Adama

              Dzisiaj w Iraku oglądam przyrodę. Najpierw półtoragodzinna jazda z Basry na północ do miejsca połączenia Tygrysu i Eufratu. Znajduje się tam Drzewo Adama. Podobno dwa tysiące lat p.n.e. modlił się tam prorok Abraham…

 

 

Bagna Al-Chibayish

              Wycieczka jeszcze ponad godzinę jazdy na północ, doprowadzi do bagien Al-Chibayish. To zespół dużych płytkich jezior porosłych trzciną, pośród której dawniej zamieszkiwano w chatach zbudowanych z trzcinowej plecionki. Obecnie to atrakcja turystyczna i wycieczka łodziami po kanałach, która kończona jest tradycyjnym obiadem z grillowaną rybą masgouf.

Miejsce oczekuje wpisu na Listę… UNESCO.

 

 

Ziggurat Ur

              Aby zwiedzić ruiny Zigguratu Ur trzeba pojechać z Bagdadu około 4 godziny. To pozostałości sumeryjskiego miasta z trzeciego tysiąclecia p.n.e. Nazywano je także Urim, Urru, a po arabsku Miastem Księżycowym.

 

 

Tell Harmal

              Niewiele wiadomo o starożytnych ruinach Tell  Harmal (na opłotkach Bagdadu). Na pewno pochodzą z okresu staro babilońskiego, czyli tysięcy lat p. n.e. Było częścią królestwa Eshnunna w rejonie rzeki Diyala, jego centrum administracyjnym, a nazwa oznacza „skarbiec”.

Dzisiaj niewiele można zobaczyć zza ogrodzenia, chyba, że będzie się patrzyło z dachu domu w sąsiedztwie (dzięki Saif).

 

 

A potem ostatni rzut oka na centrum i pora na odlot…

 

 

Przejście do poprzedniej relacji: Nadżaf