Jordania, informacje praktyczne.

 

Jordania, informacje praktyczne  (na maj 2017).

 

Informacje ogólne: Jordania jest niepodległym państwem w południowo- zachodniej Azji, na Bliskim Wschodzie. Dawna kolonia brytyjska. Wywalczyła niepodległość w 1946 roku. Jest krajem o powierzchni około jednej czwartej Polski (89 764  km2) i zamieszkuje go niespełna sześć i pół miliona mieszkańców. Graniczy z Syrią, Izraelem, Zachodnim Brzegiem Jordanu, Irakiem i Arabią Saudyjską. Powierzchnia w większości wyżynna. Różnica czasowa: plus 2 godziny do czasu naszego, tzn. gdy u nas jest np.  12.00, to w Jordanii jest 14.00 (13.00-czas letni).

Kiedy jechać? Jordania posiada zróżnicowany klimat. Musimy mieć na uwadze, że główny wpływ na klimat danego regionu ma jego wysokość nad poziomem morza. Można jechać przez cały rok, ale chyba najlepiej w maju-czerwcu oraz październiku i listopadzie.

Wiza: Obywatele polscy otrzymują wizy na granicy za opłatą 40 JOD. Ja swoją otrzymałem bez problemów i wypełniania dokumentów na lotnisku w Ammanie- podałem paszport i pieniądze…, które wcześniej wymieniłem. Widziałem też czytniki kart płatniczych.

Wizy do krajów sąsiadujących- nie wiem, nie sprawdzałem.

Język urzędowy: arabski. Po angielsku zawsze kogoś znalazłem.

Waluta: obowiązuje dinar jordański (JOD). Przelicznik jest zróżnicowany a najbardziej niekorzystny na lotnisku (niski kurs i dodatkowo kilka procent opłat dodatkowych). W mieście w kantorach zwykle wymieniano: 1 USD= 0,70 JOD, 1 EUR= 0,74 JOD.

Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet jest dostępny jak w Polsce (telefony i wifi), Telefony GSM nasze działają. Prąd i wtyczki takie jak w Polsce.

Ceny: towary i usługi : generalnie wysokie. Dla wygody podaję ceny w EUR: butelka wody 1,5 litra= ok.0,7 EUR, Coca cola 1 litr= 1,35 EUR.

Jak dojechać? Najwygodniej samolotem, lub drogą lądową z Izraela, czy innych krajów sąsiednich (problemem jest wojna w Syrii).

Bezpieczeństwo: obecnie, kraj bezpieczny dla rozważnego turysty.

Powtarzam za naszym MSZ: z uwagi na sytuację w regionie Jordania jest krajem narażonym na ataki terrorystyczne. Jest to kraj przyjazny turystom, lecz lepiej nie odwiedzać obozów dla uchodźców: syryjskich, palestyńskich czy irackich. Nie ma większych zagrożeń sanitarnych poza ewentualnie zatruciem pokarmowym i zakażeniu amebą.

Transport i informacje turystyczne: na granicach i w miastach w informacjach turystycznych posiadają mapki i tradycyjne materiały turystyczne. Ruch prawostronny. Pomiędzy miastami można przemieszczać się: minibusami i  autobusami (oprócz droższych oczywiście taksówek). Niżej podaję szczegóły (dla ułatwienia podaję ceny w EUR):

Amman: lotnisko- hotel: taxi zapłacone w budce na lotnisku: 27 EUR, 30’.

Amman: lotnisko- hotel taniej w godzinach 5.00-24.00: z lotniska jeździ  mały autobus do dworca autobusowego o nazwie Tabar bour, lub Alshamal station (końcowy przystanek). Bilet kupuje się w budce na lotnisku za 3,9 EUR, czas jazdy około 45’. Do centrum dojedzie się taxi za 6,75 EUR.

Amman+ wycieczka na południe do Petry: można taniej autobusem (13,5 EUR) ale po drodze nic się nie zobaczy, brak postojów. Drożej będzie taksówką-oferują w hotelach wycieczki w cenie po około 34 EUR (przy 4-ch osobach), a po drodze jest co oglądać-to wycieczki całodniowe.

Petra (Wadi Musa)- Wadi Rum: ok. 6.00 wyjeżdża minibus do Wadi Rum za ok.9,5 EUR, 1,5 g.

Wadi Rum- wycieczka do skał samochodem 4×4: wynająć samochód na miejscu, ceny od ok.45 EUR za 2-3 godziny (taniej gdy więcej osób).

Wadi Rum- Akaba nad Morzem Czerwonym. Rano odjeżdżają z Wadi Rum minibusy do Akaby i Wadi Musa.

Akaba- Amman: liczne duże i mniejsze autobusy, ceny zróżnicowane, ok.4 godziny.

Amman- wycieczka na północ w stronę granicy z Syrią lub na południowy wschód: w zależności od ilości osób i trasy… Negocjuj.

Hotele:

Amman: spałem w: Zaman Ya Zaman Boutique hotel-Hashemi Plaza,  Hashemi Street,- w dorm ze śniadaniem za 15,5 EUR. Dobra lokalizacja i najtaniej.

Wadi Musa: spałem w Orient Gate Hotel-Falahat Street, downtown- dorm za 8,1 EUR. Dobra lokalizacja i najtańszy, warunki takie sobie.

Przewodniki: nie szukałem, wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu.  

Atrakcje turystyczne:

Amman: teatr rzymski, wzgórze cytadeli, współczesny meczet Al Darwish, bazar w centrum…

Wycieczka na południe: jest dużo propozycji, patrz w licznych przewodnikach oraz w relacji.

Petra: zwiedzałem spacerem przez 8 godzin (wstęp 67,5 EUR). Można krócej…ja miałem czas. Można do Petry przyjechać z Ammanu autobusem przed południem i zwiedzić ją tego samego dnia. Następnego dnia rano odjechać do Wadi Rum lub do Akaby…

Wadi Rum: niezwykłe łuki i formacje skalne na pustyni- potrzeba wynająć samochód 4×4. Nocleg możliwy w obozowiskach beduińskich.

Akaba: kurort nad Morzem Czerwonym, rafa koralowa i kąpiele.

Wycieczka na północ: jest kilka propozycji, patrz w licznych przewodnikach oraz w relacji.

Powrót do relacji z podróży