Kazachstan, informacje praktryczne

Kazachstan, informacje praktyczne (na wrzesień 2015).

Tekst: Paweł Krzyk

Informacje ogólne: Kazachstan jest bardzo dużym państwem, leżącym w Azji Środkowej oraz Europie, krainą stepów. Dawna Kazachska Socjalistyczna Republika Radziecka. Państwo niepodległe od 1991 roku po rozpadzie Związku Radzieckiego. Kazachstan jest państwem zasobnym w różnorakie surowce, w tym ropę i gaz ziemny. Różnica czasowa: plus 4 godziny do czasu naszego, tzn. gdy u nas jest np. 12.00, to w Kazachstanie jest 16.00.
Kiedy jechać? Kazachstan posiada suchy kontynentalny klimat z wielkimi różnicami temperatur, o zimie długiej i mroźnej do -45o C, oraz lecie długim i gorącym do + 40oC. Wiosny i jesienie są stosunkowo krótkie. Wynika to z położenia w sercu olbrzymiego kontynentu. Podróżować najlepiej w okresie naszej wiosny i jesieni. Należy unikać podróżowania zimą (oblodzenie i brak odśnieżania).
Wiza: od Polaków jest wymagana. Za załatwiałem ją przed wyjazdem przez pośrednika, w Ambasadzie Kazachstanu w Warszawie. Niestety koszt przekroczył 500 zł, gdyż poprzez biuro pośrednika trzeba wykupić także tzw. poparcie wizowe. W Kazachstanie obowiązuje meldunek przy pobycie dłuższym niż 5 dni.
Wizy do krajów sąsiednich: nie sprawdzałem.
Język urzędowy: kazachski i rosyjski. Po angielsku także można kogoś znaleźć, zwłaszcza młodszego pokolenia. Starsze osoby rozmawiają po rosyjsku. Ja używałem prawie wyłącznie rosyjskiego.
Waluta: obowiązuje tenge (KZT). Przelicznik wymiany w bankach i kantorach jest podobny. Wynosił 1USD= ok. 268 KZT. Wymiana EURO bała mniej korzystna (300 KZT). Oprócz miast nie użyjesz karty kredytowej.
Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet jest dostępny np. w hotelach. Telefony GSM nasze działają. Prąd i wtyczki takie jak w kraju.
Ceny: towary i usługi : generalnie niezbyt wysokie.. Tańsze hostele prowadzone w mieszkaniach prywatnych, w cenie od około 8-10 USD. Szybkie jedzenie na ulicy, typu pierożek np. samsa: od 100 tenge. Coca cola duża 1,5 litra: od 180 tenge…
Jak dojechać? Najwygodniej samolotem (możliwe z kilku stron). Możliwości jest wiele drogą lądową od strony krajów sąsiednich.
Bezpieczeństwo: kraj bezpieczny. Należy ograniczać podróżowanie nocą ze względu na nieoświetlone pojazdy, i nieostrożną jazdę pozostałych pojazdów. Na drogach należy być przygotowanym na zwyczaj wymuszania łapówek pod byle pozorem.
Transport i informacje turystyczne: na granicach i w miastach brak informacji turystycznych, i jakichkolwiek materiałów turystycznych. Ruch prawostronny.
Granica z Kirgistanem- Ałmaty: przyjechałem od strony Biszkeku w Kirgistanie marszrutką płatną w Kirgistanie: 4,5 g, 400 som. Do hotelu z dworca autobusowego jechałem taxi za ok. 2 USD.
Ałmaty: centrum miasta zwiedzałem pieszo. Z hotelu na Dworzec Kolejowy nr 2, jechałem trolejbusem nr 5 za 80 tenge (ok.0,3 USD). Po mieście można się przemieszczac autobusami, trolejbusami i metrem (płatne po 80 tenge. Bilety metra kupuje się w kasach na stacjach, a w pozostałych środkach lokomocji można kupić u kierowcy, lub w automacie znajdującym się w pojeździe.
Okolice Ałmaty: jest kilka możliwości pojechać na wycieczkę jednodniową do pobliskich Gór Tien- Szan. Np. do Medeo pojedziesz miejskim autobusem nr 12 (ok. 1 godzina). Przejeżdża przez centrum miasta. Pozostałe miejsca to dłuższe wycieczki, np. PN Altyn Emel.
Ałmata- Astana: Można: polecieć samolotem, pojechać: sypialnym autobusem lub pociągami. Pociągi: pospieszny jedzie te ponad 1200 kilometrów przez ok. 11 godzin, zwykły 21-22 godziny. Odjechać można co 2-3 godziny. Ja odjechałem o g,12,28 a przyjechałem do celu, o godzinie 9,30 następnego dnia (koszt 23,3 USD). Pospieszny prawie 2 razy droższy. Drożej płaci się również na pociągi odjeżdżające w godzinach wieczornych.
Astana: po mieście kursują autobusy w cenie 80 tenge, płatne u konduktora w autobusie. Na przystankach znajdują się mapki z trasami autobusów, godzinami kursowania i aktualną lokalizacją przystanku.
Hotele:
Ałmaty: spałem w Hostelu KAZ, ul Szewczenko nr 190, po 8 USD/noc w dorm bez śniadania. Taki sobie. Minusem była dość duża odległość od centrum. Ale był dojazd autobusami i metrem.
Astana: spałem w Familly Hostel, ulica Sarayshyk 36 mieszkanie 54 (przez bloking.com, w cenie 7,5 USD/noc ze śniadaniem). Wart polecenia, w doskonałej lokalizacji w centrum, czysto. Minusem jest to, że przyjmują od 18.00 (gdy wrócą z pracy- potem masz już swój klucz). Można w Astanie nie rezerwować wcześniej, gdyż na dworcu kolejowym spotkasz mnóstwo osób oferujących podobne noclegi w domach prywatnych. Dojazd do hotelu z dworców: kolejowego i autobusowego (to samo miejsce), autobusem nr 21 (ok.40 minut za 80 tenge- ok.0,3 USD). Hotele bardzo drogie- od około 50 USD/ za jedynkę.
Przewodniki: nie szukałem, wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu. Warto jednak poszukać przewodnika. Jest: Lonely Planet „Central Asia” i Jedwabny Szlak…
Atrakcje turystyczne:
Ałmata: miasto ciekawe w centrum (cały dzień). Jest bazą wypadową w góry Tien-Szan i np. na Pustynię PN Altyn Emel (tzw. śpiew barchanów).
Astana: Samo miasto świeżo wybudowane w nowoczesnym stylu (max.). 1 dzień). Można pojechać na wycieczkę w góry (ok. 270 km/jedna strona). Znalazłem transport, ale zabrakło mi czasu na realizację (masz gotowe- za darmo). Trzeba na niego 2 dni: wyjazd do miasta Czucziński i dalej w góry do Burawaj. Można to zrobić pociągami: elektriczka z dworca kolejowego o 7,20- ok.11.00 Czuczińsk. Stamtąd coś: autobus lub tp. do Burawaj (góry i jeziora). Pobyt 1 noc i powrót podobnie. Jazda w jeden dzień też jest możliwa, ale przyjazd z powrotem nastąpi dość późno i nieco za mało czasu na zwiedzanie.
Oczywiście to nie wszystko: w grupie (tylko) można zwiedzić rosyjski kosmodrom Bajkonur. Można się wybrać także do Morza Aralskiego… (obecnie prawie bez wody)…. A poza tym: „w stepie szerokim, którego okiem….” coś znajdziesz, jeżeli masz dużo czasu.
Powrót do relacji z podróży