Kurdystan, informacje praktyczne

Iracki Kurdystan, informacje praktyczne (na styczeń 2019)

Tekst: Paweł Krzyk

 

Informacje ogólne: Region Kurdystanu – autonomiczna jednostka administracyjna, będąca federalnym podmiotem Iraku. Kurdystan znajduje się na północnym wschodzie kraju i obejmuje 3 prowincje: As-Sulajmanijja, Dahuk i Irbil oraz częściowo prowincje: Dijala, Niniwa i Kirkuk. Stolicą autonomii jest Irbil, zwany po kurdyjsku Hewlêr.

Ma powierzchnię 78 736 km². Liczba ludności około  5,5 miliona: Kurdowie, Arabowie, Asyryjczycy….  Występuje różnica czasowa w zimie +2 godziny do Polski, tzn. gdy w Polsce jest 12.00 to tutaj 14.00.

Kiedy jechać? Najlepszy okres do podróżowania jest podobny do popularnego u nas Egiptu.  W styczniu, kiedy ja tutaj byłem, było słonecznie z temperaturą lekko na plusie.

Wiza: Obywatele polscy, nie potrzebują wizy. Obywatele Unii Europejskiej otrzymują ją bezpłatnie na granicach lądowych oraz w portach lotniczych.

Język urzędowy: arabski oraz kurdyjski.

Waluta: obowiązuje dinar iracki (IQD) oraz równolegle USD. Kurs wymiany możliwy w wielu miejscach: na lotnisku, w hotelach i stoiskach wymieniaczy przy bazarach. Dobrze jest mieć małe nominały USD, resztę przy płatnościach wydadzą w dinarach.

Kurs wymiany: 1 USD= ok. 1200 IQD, 1 EUR= 1350 IQD

Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet jest dostępny prawie wszędzie. Telefony GSM nasze działają. Prąd i wtyczki- uniwersalne, podobnie jak  u nas.

Ceny: towary i usługi : „podobne do polskich”. Hotele najtańsze od ok.35 USD. Posiłek typu bazarowego w cenie od około 1,5 USD. W restauracji tani posiłek 2-daniowy za około 5-6 USD. Bardzo tanie paliwo- ok. 0,5 USD/litr.

Jak dojechać? Najwygodniej samolotem. Można lądem (bez wizy)  od strony Turcji, Iranu oraz (jeżeli posiada się wizę iracką) Iraku

Bezpieczeństwo: kraj raczej bezpieczny, choć nasze MSZ ostrzega. Ja nie zetknąłem się z żadnymi sygnałami świadczącymi o zagrożeniu.

Co do zdrowia: nie ma większych zagrożeń.

Transport i informacje turystyczne: na lotnisku nie zauważyłem  informacji turystycznej. Brak broszur itp. bajerów turystycznych. Ruch prawostronny. Najwygodniej korzystać z taksówek. Brak transportu publicznego, poza taksówkami kursującymi pomiędzy miastami. Ja wynająłem taksówkę z kierowcą z lokalnego biura turystycznego. Widziałem duży autobus publiczny, jadący z Turcji (Diyarbakir) do Erbil.

Niżej podaję szczegóły transportowe:

Erbil,

lotnisko-hotel w centrum:  po przylocie, przed pawilonem lotniska czekać na darmowy bus lotniskowy kursujący pomiędzy terminalami. Po kilku minutach jazdy dociera się do terminalu, gdzie podjeżdżają taksówki, oraz są taksówki lotniskowe. Niestety, w nocy dostępne są tylko te lotniskowe, za dużą cenę 30 USD/ 6 km jazdy.

Powrót na lotnisko: można wynegocjować cenę od ok.7-10 USD (standard to 20 USD).

Wycieczka na północ w stronę Dohuk: -około 400 km jazdy, cena 150  USD + posiłek kierowcy (ok.5-6 USD), oraz cena noclegu, jeżeli jest w programie. Podobnie było z drugą wycieczką w stronę gór- do Pank Resort…

Skorzystałem z usług Karmana, wartego polecenia młodego człowieka, który oferuje swoje usługi pod adresem: www.iraqikurdistantours.com- ma w ofercie wycieczki do  4 dni.

Hotele

Spałem tylko w Erbil/Irbil:

Dlasa Hotel, Sultan Muthafar Street. Za cenę 35 USD/noc. Hotel taki sobie. Jedynym plusem była lokalizacja w samym centrum, skąd krótkim spacerem docierałem do miejsc wartych zwiedzenia w Erbil.

Przewodniki: nie  szukałem. Wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu.  

Atrakcje turystyczne: pomijam w tym miejscu- patrz w relacji.

 

Powrót do relacji: Kurdystan Iracki