Malezja, George Town, relacja z podróży

Malezja, George Town, relacja z podróży (na luty 2020)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

              Za Alor Setar, w odległości nieco ponad godziny jazdy malezyjskim pociągiem znajduje się stan Penang. Położony jest na niewielkiej wyspie w Cieśninie Malakka. Stolicę George Town wpisano na listę… UNESCO. Do miasta przebijają statki wycieczkowe. Ja dopłynąłem promem przez cieśninę za 1.2 złotego. Zwiedzanie ponad 740 tysięcznego miasta ułatwiają darmowe autobusy turystyczne…

              Wyszedłem na popołudniowy spacer do tego multikulturowego miasta. W Gerge Town, poza Chińczykami, Malajami … są również Hindusi. Ci ostatni nawet mają swoją dzielnicę w centrum starego miasta. Właśnie w rejonie Little India, dzisiejsza niedziela stała się okazją do urokliwych, hałaśliwych obchodów Dnia Chińskiego .

George Town jest także okazją do skosztowania wybornej kuchni tutejszych narodów. Zacząłem od hinduskiej samosy, a zakończyłem na chińskiej potrawie z kurczakiem, jajkiem i kiełkami … Nawet w tym muzułmańskim kraju napiłem się piwa- nader cenne, gdyż spływał… ze mnie każdy nadmiar trunków. No i, ten napój… kosztował więcej niż posiłek główny.

Na starym mieście George Town wystarczył mi kilkugodzinny spacer dookoła: rządowe budynki nadmorskie, Wieża Zegarowa Królowej Wiktorii, Fort Cornwallis z latarnią morską (wstęp 20 zł.), kościół katolicki, meczety. Oczywiście są też świątynie hinduskie i buddyjskie: chińskie, malajskie i birmańska.

W odległości godziny jazdy autobusem (201,203,204 i 502, za 2 zł.) na wzgórzu znajduje się świątynie buddyjska Kek Lok Si. Wjeżdża się na górę kolejką szynową za 8 zł. do postaci na górze…. Na dole znajduje się urokliwy market chiński z mnóstwem knajpek z „papu” za 5-10 zł. Do picia również owoce kokosowe za 5 zł.

Jak widzisz wcale nie drogo, jeżeli zorganizujesz to sam. Taka sama wycieczka taksówką z portu dla wycieczkowców to 50 EUR.

             Niżej galeria zdjęć

 

Przejście do następnej relacji: Myanmar, Myitkyinea

Przejście do poprzedniej relacji: Malezja, Alor Setar

Przejście na początek trasy: Tajlandia, Khon Kaen…