Cypr, informacje praktyczne

Cypr, informacje praktyczne  (na styczeń 2015).

Informacje ogólne: Wyspa Cypr obecnie jest podzielona na cztery niezależne twory polityczne: Republikę Cypru (grecką), Turecka Republikę Cypru Północnego, Strefę buforową Cypru (pod zarządem ONZ), oraz brytyjskie bazy wojskowe: Akrotiri i Dhekelia. Leży we wschodniej części Morza Śródziemnego i ma  powierzchnię 9,3 tysiąca km2 , oraz ponad milion mieszańców. Różnica czasowa: plus 1 godzina do czasu naszego, tzn. gdy u nas jest np.  12.00, to na Cyprze jest 13.00. Te same nazwy miejscowości w obu państwach cypryjskich  różnią się pisownią i czasami wymową (grecka, turecka i angielska). Przykladem np stolica: Lefkosia…, Nikozja, czy inne miasto: Kerynea (grecka), Kyrenia (turecka) a wymowa turecka Kyrna.

Kiedy jechać?  Można przez cały rok. Jechać najlepiej od maja do czerwca, oraz września do października. Lipiec i sierpień jest gorący i suchy. Na przełomie roku w czasie mojej wizyty: temperatura w dzień wynosiła 19-22oC, a temp w morzu 16-18oC.

Wiza: nie ma wiz, gdyż Republika Cypru (grecka) jest częścią Unii Europejskiej.

Skan wizy

 

 

Wjazd do Tureckiej Republiki Cypru Północnego dla Polaków i obywateli UE odbywa się na podstawie paszportu/dowodu osobistego oraz karteczki nazywanej wizą, która jest ostemplowywana na wjeździe i wyjeździe. Obok masz moją „wizę”.

 

 

 

 

 

Język urzędowy: grecki i turecki.

Waluta: obowiązuje EURO, a w części tureckiej lira turecka(TL). Można płacić w części tureckiej EUR wg przelicznika: 1 EUR= 2 do 3 Lira. W bazach wojskowych obowiązuje funt brytyjski.

Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet jest powszechnie dostępny. Telefony GSM nasze działają. Prąd taki jak w Polsce. Wtyczki: stosowane są trzy kwadratowe bolce typu brytyjskiego- konieczny jest specjalny reduktor, lub umiejętne wkładanie wtyczki przy pomocy zapałki blokującej bolec środkowy.

Ceny: towary i usługi zbliżone do tych w UE.

Jak dojechać? Najwygodniej samolotem do: Pafos, Larnaki, Nikozji. Biura podróży mają tanie czartery, co powoduje, że nie zawsze wyjazd samodzielnie organizowany jest tańszy.

Bezpieczeństwo: kraj bezpieczny dla turysty.

Transport i informacje turystyczne:  Na lotniskach działa informacja turystyczna  i posiada mapki. Ruch lewostronny. Zwiedzałem: wykupując wycieczki oferowane przez polskie biuro podróży, oraz organizując je samodzielnie. W Limassol jeździłem autobusami publicznymi (bilet 1,5 EUR, lub można kupić bilet 1-dniowy za 5 EUR).

Hotele: jest duża oferta różnej klasy hoteli. Dla tych co lubią „na elegancko”, wart polecenia jest Hotel Mediterranean w Limassol.

Przewodniki: nie szukałem, wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu.  

Atrakcje turystyczne: pojechałem na 2 wycieczki zorganizowane przez pośrednika:

na półwysep Akamas (7,30-17.00- ok. 90 km x 2, 75 EUR, na zachodni kraniec wyspy).

do Famagusty i Salaminy (9,00-18,00- ok. 95 km x2, 75 EUR, na wschodni kraniec wyspy)

Dwie wycieczki zorganizowałem samodzielnie

do: Nikozji (greckiej i tureckiej) oraz Kerynia (10,30-17,30-  centrum i północ- turecka). Pojechaliśmy dobrej klasy autobusem publicznym z Limassol do Nikozji po stronie greckiej (1 g, 85 km, 9 EUR/obie strony). Pieszo przeszliśmy granicę. Po stronie tureckiej pojechaliśmy taksówką do Kerynia (45 EUR, 30 minut, 30 km x 2).

do Akrotiri. Trzema autobusami publicznymi z Limaassol: nr 30 do centrum, nr 19 do Old Hospital i nr 17 do Kolossi, bilet 1 dniowy 5 EUR. Można tez pojechać autobusem 30 do końca trasy (1,5 EUR/jedna strona), a następnie przejść pieszo, nad morzem około 1,5 km do słonego jeziora na terenie Akrotiri. Atrakcyjność ostatniej wycieczki była „taka sobie” (jak nie masz co robić?).

Wycieczki można zorganizować samodzielnie, wykorzystując autobusy pomiędzy miastami i taksówki (przynajmniej 50% taniej).

Powrót do relacji z podróży z:

Republiki Cypru,

Tureckiej Republiki Cypru Północnego.