Turcja wschodnia: Aralik, Gobekli Tepe, Arslantepe, Meczet Divrigi, Ardahan. Relacja z podróży
Turcja wschodnia: Aralik, Gobekli Tepe, Arslantepe, Meczet Divrigi, Ardahan. Relacja z podróży (na wrzesień 2023)
Tekst i foto: Paweł Krzyk
Aralik
Te podróż odbyłem samochodem po przelocie do Igdir. Dystrykt Aralık znajduje się w tureckiej prowincji Iğdır. Jego ośrodkiem adm. jest miasto o tej samej nazwie. Zamieszkany w większości przez Kurdów i jest miejscem, w którym znajduje się jedyne przejście graniczne między Turcją a Azerbejdżanem (przez Nachiczewan). Znajdują się tutaj także granice między: Turcją i Armenią, oraz Turcją i Iranem.
Mnie w tym zakątku świata podobały się widoki na górę Ararat
Gobekli Tepe
Odwiedzam w tej podróży tureckie perełki pominięte wcześniej. Encyklopedycznie: Göbekli Tepe – stanowisko archeologiczne w południowo-wschodniej Turcji, w bezpośrednim sąsiedztwie wioski kurdyjskiej Xirabreşk, w odległości ok. 15 km od miasta Şanlıurfa… (to pogranicze z Syrią).
Istnieją tutaj pozostałości prehistorycznego sanktuarium, które jest najstarszym znanym miejscem kultu stworzonym przez człowieka (jego powstanie datowane jest na 10 tys. lat p. n. e).
Ruiny Arslantepe
Starożytne miasto Melid, współcześnie stanowisko archeologiczne z pozostałościami monumentalnego kompleksu pałacowego z gliny datowanego na IV w. p.n.e.
Arslantepe, znane również jako Melid, było miastem położonym nad rzeką Tohma, dopływem górnego Eufratu wznoszącego się w górach Taurus. Obecnie w pobliżu Malatya.
Wielki Meczet i szpital w Divriği
Wielki Meczet i szpital Divriği, jest najbardziej charakterystycznym punktem orientacyjnym miasta Divriği (turecka Anatolia). Zostały założone w latach 1228–29 przez emira Ahmeda Szaha. Meczet miał pojedynczą salę modlitw i był przykryty dwiema kopułami. Architektura meczetu charakteryzuje się wymyślną techniką konstrukcji sklepień i pomysłową dekoracją rzeźbiarską – zwłaszcza na trzech portalach, w kontraście do surowych ścian wewnętrznych. To arcydzieło sztuki islamu zostało w 1985 wpisane na Listę… UNESCO.
Ardahan
Do Ardahanu zajrzałem podczas powrotu do Igdir. Miasto w prowincji Ardahan, której jest stolicą. Znajduje się w pobliżu granicy z Gruzją. Przez miasto przepływa rzeka Kura, która następnie przepływa przez teren Gruzji (m.in. przez Tbilisi) oraz Azerbejdżanu i uchodzi do Morza Kaspijskiego. Miasto … takie sobie, jako stop po drodze.
I na koniec mapka tej pętli.
Przejście do następnej relacji: Turcja zachodnia