Turcja zachodnia: Marmara, Troja, Ayvalik, Karaburun, Aphrodisias. Relacja z podróży

Turcja zachodnia: Marmara, Troja, Ayvalik, Karaburun, Aphrodisias.

Relacja z podróży (na wrzesień 2023)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Wyspa Marmara

              Po przeskoku samolotowym z Igdir, w Istambule rozpocząłem zachodnia pętlę samochodem. Pierwszym stopem była Wyspa Marmara (turecka: Marmara Adası), największa wyspa na Morzu Marmara. Z powierzchnią 117,8 km2  jest największą wyspą na Morzu Marmara. Jest to centrum dystryktu Marmara w prowincji Balıkesir. Miasto „Mermer Plaj”/Plaża Marmurowa, wzięło swoją nazwę od marmuru, z którego słynie miasto i od którego wzięła się nazwa wyspy i morza.

Z ciekawostek: opowieści i legendy identyfikują wyspę Marmara (starożytny Prokonnessos) jako miejsce odwiedzin Jazona i Argonautów, oraz z helleńską wyprawą przeciwko Troi, wojną trojańską (około 1250 r. p.n.e.)

Podaję zainteresowanym, że transport publiczny ze Stambułu jest możliwy statkiem i promem, oraz motorówką z Tekirdağ i Erdek.

 

 

Troja

Nie wiadomo na pewno, gdzie znajdowała się Troja- ta z wojny Trojańskiej. Obecnie przyjęto, że Troja była miastem usytuowanym na wzgórzu Hisarlık w dzisiejszej Turcji. Pierwsze badania na tym terenie przeprowadził w latach 1871–1894 niemiecki archeolog amator Heinrich Schliemann z asystującym mu od 1882 Wilhelmem Dörpfeldem. Na wzgórzu odkryto wówczas pozostałości 9 miast zakładanych w tym samym miejscu… W 1989 roku pracę na tym terenie rozpoczęła misja Manfreda Korfmanna z Tybingi. Dopiero wtedy rozpoczęto działania wykopaliskowe, nie tylko na cytadeli, lecz także w tzw. dolnym mieście, które znajdowało się u jej podnóża i zajmowało kilkakrotnie większą powierzchnię.

Zgodnie z obecnym stanem badań, miasto opisane przez Homera mieści się na wzgórzu Hisarlık, i jest datowane na okres 1250-1200 p.n.e. Jego zburzenie w połowie XIII wieku p.n.e. albo na początku XII wieku p.n.e., przypisuje się przedstawicielom kultury mykeńskiej, która w niedługim czasie sama uległa zagładzie. W dzisiejszej nauce nie ma zgodności co do tego, czy zniszczeniu uległa wcześniej Troja, czy pałace mykeńskie…

Czyli zobaczyłem ruiny, strzeliłem fotki… i tyle.

 

 

Wyspy Ayvalik

Wyspa Cunda, zwana także wyspą Alibey (po turecku: Cunda Adası, Alibey Adası), to największa z archipelagu wysp Ayvalık w Turcji. Leży w Zatoce Edremit u wybrzeży Ayvalık w prowincji Balıkesir. Znajduje się 16 kilometrów na wschód od Lesbos w Grecji.

Dotarłem na Wyspę Cunda/ Alibey z miasta Ayvalik.

 

 

Półwysep Karaburun

Półwysep Karaburun znajduje się na skrajnie zachodnim krańcu Turcji i jest otoczony Morzem Egejskim. Jest jednym z największych w kraju. Półwysep nosi tę samą nazwę co miasto Karaburun , położone na jego krańcu.

Dotrzeć do półwyspu najlepiej od miasta Izmir. Do miasteczka Karaburun jest ok. 100 km. Chyba dobre miejsce dla podróży kamperem (widziałem ich kilka po drodze).

 

 

Afrodyzja (Aphrodisias)

Aphrodisias było małym, starożytnym greckim hellenistycznym miastem w historycznym regionie kulturowym Caria, w zachodniej Anatolii. Znajduje się w pobliżu nowoczesnej wioski Geyre, oraz 230 km w głąb lądu na południowy wschód od Izmiru.

Afrodyzja została nazwana na cześć Afrodyty, greckiej bogini miłości, która miała tu swój unikalny kultowy wizerunek, Afrodytę z Afrodyzji. Zanim miasto stało się znane jako Afrodyzja (ok. III w. p.n.e.), miało trzy inne nazwy…

Jakiś czas przed rokiem 640, w okresie późno antycznym, kiedy należało do Cesarstwa Bizantyjskiego, miasto zostało przemianowane na Stauropolis „Miasto Krzyża”). Piękne zabytki (choć ruiny)- od 2017 roku na Liście… UNESCO.

 

 

No i z powrotem do Istambułu, zwrócić auto… Niżej mapka trasy w tej relacji- pętli zachodniej.

 

 

 

 

 

 

Przejście do poprzedniej relacji: Turcja wschodnia