W krainie Amazonek. Samsun, relacja z podróży

W krainie  Amazonek. Samsun, relacja z podróży (na marzec 2020)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

             

Po zwiedzeniu regionów australijskich rozważałem dalsze plany, gdyż zastanawiały mnie coraz bardziej niepokojące wieści dotyczące pandemii coronawirusa. Postanowiłem zrezygnować z dalszej egzotycznej trasy w Oceanii, i uciec bliżej domu.

Zdecydowała trasa biletu zakupionego w expressowym tempie. W ten sposób wylądowałem w tureckiej metropolii- Istambule. Nie zwiedziłem tureckiego wybrzeża czarnomorskiego, więc wyskoczyłem na krótko do Samsun w północnej Turcji. To duże ponad półtora milionowe miasto, stolica regionu o tej samej nazwie.

Samsun może poszczycić się znakomitą lokalizacją pomiędzy deltami dwóch ważnych rzek: Czerwonej (tr. Kızılırmak), najdłuższej rzeki Turcji, tworzącej rozbudowaną deltę z żyznymi obszarami rolnymi; oraz Rzeki Zielonej (tr. Yeşilırmak), przepływającej przez historycznie miasta Anatolii.

              Legendarne początki miasta wiążą się z plemieniem wojowniczych kobiet- Amazonek. Słynęły ze swojej waleczności i opanowania sztuki wojennej. Legenda głosi, że usuwały one sobie jedną z piersi, aby lepiej strzelać z łuku.

W mieście dominują zabytki seldżuckie. Wiele z nich można obejrzeć w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym, między innymi mozaiki z czasów rzymskich, złotą biżuterię z czasów Królestwa Pontu… Ale po kolei…

Samsun, wcześniej Amisos, został założony przez kolonizatorów z Miletu w połowie VIII wieku p.n.e. Dostrzegli oni i wykorzystali korzystne położenie osady – sprzyjające rozwojowi handlu z terenami Centralnej Anatolii, oraz rolnictwa w żyznej delcie Kızılırmak.

Antyczna historia wiąże ten region z Królestwem Pontu, Rzymianami, których później zastąpili Bizantyjczycy. Pod wpływy tureckie miasto dostało się w 1200 roku, zdobyte przez Seldżuków. W czasach osmańskich tereny wokół Samsunu wykorzystywano pod uprawę tytoniu.

W najnowszej historii Turcji Samsun zapisał się jako miejsce, w którym Mustafa Kemal Atatürk w 1919 roku zszedł na ląd z parowca Bandırma, po przepłynięciu ze Stambułu. Był to pierwszy krok w tureckiej wojnie o niepodległość, prowadzący do powstania Republiki Tureckiej. Statek w charakterze muzeum stoi zacumowany przy nabrzeżu.

Współcześnie  Samsun to rozległe miasto i największy turecki port nad Morzem Czarnym. Dla większości podróżnych stanowi dogodny punkt przesiadkowy w wojażach po Turcji.

Na zakupy turystyczne można zajrzeć na Rus Pazari- targ rosyjski, znany Polakom z początku lat 90-tych XX wieku.

Najstarszym budynkiem w mieście jest meczet Pazar. Można zajrzeć też do innych muzeów…

Na koniec jak dotrzeć?:

– Samolotem: kilka lotów dziennie ze Stambułu oraz kilka tygodniowo z Ankary.

– Pociągiem: dwa pociągi dziennie łączą Samsun z Sivas

– Autokarem: posiada połączenia ze wszystkimi większymi miastami w Turcji, w tym ze Stambułem (11 godzin jazdy), Ankarą (7 godzin)… Lokalne połączenia obsługują trasy do Amasyi, Sinop…

 

Niżej galeria zdjęć

 

 

Przejście do następnej relacji: Turcja, Sinop

Przejście do poprzedniej relacji: Australia, Mont Isa

Przejście na początek trasy: Tajlandia, Khon Kaen…