Alderney, informacje praktyczne.

Alderney, informacje praktyczne i organizacyjne (na sierpień 2015).

Tekst: Paweł Krzyk

Informacje ogólne o Wyspie. Jest Dependencją Baliwatu Guernsey. Formalnie nie jest częścią Zjednoczonego Królestwa ani Unii Europejskiej. Głową państwa jest monarcha brytyjski. Alderney posiada własny parlament, rząd, prezydenta i pozostałe atrybuty samodzielnego kraju, z wyjątkiem polityki zagranicznej i obronności (te podlegają W. Brytanii). Liczba ludności ok. 2.400. Powierzchnia wyspy 15 km2 . Data powstania: rok 1204 poprzez wydzielenie z Księstwa Normandii. Stolica Saint Anne.
Kiedy jechać? Można przez cały rok. Pogoda zbliżona do tej w Polsce. W zimie znacznie cieplej i temperatura praktycznie nie spada poniżej zera. Lata stosunkowo chłodne.
Wiza: od Polaków nie jest wymagana. Można wjechać na polski dowód osobisty.
Język urzędowy: angielski, francuski i auregnais
Waluta: obowiązuje: funt Alderney oraz funt brytyjski (GBP). Ja płaciłem tylko GBP. Można kartami.
Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet, telefony, prąd: jak w Polsce i Unii Europejskiej. Wtyczki typu brytyjskiego: trzy prostokątne bolce-potrzebny reduktor.
Ceny: towary i usługi : generalnie znacznie wyższe niż w Polsce, podobne do brytyjskich.
Jak dojechać? Najwygodniej mini samolotami z Guernsey. Latają własnymi samolotami Aurigny Air (Aurigny to inna nazwa kraju- chyba we francuskim). Można promami … (nie sprawdzałem).
Przewodniki: nie szukałem, wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu.
Transport i informacje turystyczne: W informacjach turystycznych na lotnisku oraz w stolicy, i w hotelach, dobre mapki i informacja turystyczna.
Lotnisko- hotel w stolicy Saint Anne: poszedłem pieszo 15 minut, ok. 06 mili.
Wycieczka wokół wyspy: mini busem za 2 GBP pojechałem wokół wyspy. Bus ma 5 przystanków i przejeżdża całą trasę przez 25 minut. Można na nich wysiadać i pojechać następnym (co około godzinę). Z Saint Anne odjeżdża z parkingu koło kościółka, na północnym końcu głównej ulicy Victoria Street.
Hotel: spałem w Simerock Guest House, Les Veneles, Saint Anne. Niestety za 50 GBP/ noc w dwójce (bardzo drogo, tańsze po ok. 40 GBP wyprzedane). Miałem problem z rezerwacją hotelu- prawie niemożliwa przez internet w Guest Housach (poprzez wyszukiwarki). Hotel zarezerwowałem dzwoniąc z terenu Guernsey. Brak tańszych. Widziałem w pobliżu Corblets Bay camping.
Atrakcje turystyczne:
Saint Anne: spacer 2 godziny: centrum i najbliższa okolica. Mają mapki z propozycjami tras pieszych (o długości… po około 1 godzinie). Można pojechać busem wokół wyspy… Dla tego, który zwiedza szybko, wszystko zajmie jeden dzień, chyba że postanowisz plażować. Można też posiedzieć o wiele dłużej, nawet i tydzień będzie mało- gdy zechcesz dotknąć historii… bunkry i nie tylko. Bardzo ciekawe miejsca… mały raj dla ornitologa.

Powrót do relacji z podróży.