Autonomiczna Republika Góry Atos, informacje praktyczne

 

Autonomiczna Republika Góry Atos, (Republika Mnichów)  informacje praktyczne  (na marzec 2017).

Tekst i foto: Paweł Krzyk

Informacje ogólne: Wspólnotę Góry Athos tworzy 20 monasterów (klasztorów), wymienianych zawsze w stałej kolejności. Liczba ta i hierarchia mają charakter stały. Są to:

 • Wielka Ławra – Meghisti Laura
 • Klasztor Watopedi (grecki)
 • Klasztor Iwiron (grecki, dawniej gruziński)
 • Klasztor Chilandar (serbski)
 • Klasztor św. Dionizego (grecki)
 • Klasztor Kutlumus (grecki)
 • Klasztor Pantokratora (grecki)
 • Klasztor Kseropotamu (grecki)
 • Klasztor Zografu (bułgarski)
 • Klasztor Dochiariu (grecki)
 • Klasztor Karakalu (grecki)
 • Klasztor Filoteu (grecki)
 • Klasztor Simonopetra (grecki)
 • Klasztor św. Pawła (grecki)
 • Klasztor Stawronikita (grecki)
 • Klasztor Ksenofonta (grecki)
 • Klasztor Grigoriu (grecki)
 • Klasztor Esfigmenu (grecki)
 • Klasztor św. Pantelejmona (rosyjski)
 • Klasztor Kastamonitu (grecki)

Górzysta powierzchnia półwyspu wynosi 335,63 km2 (wymiary półwyspu około 50 x 10 km). Różnica czasowa: plus 1 godzina do czasu naszego, tzn. gdy u nas jest np.  12.00, to na Atos jest 13.00.

Relacje z Góry Atos w Internecie są nieliczne z wyjątkiem obcojęzycznych sprawozdań z pielgrzymek wyznawców prawosławia.

Kiedy jechać? W terminach takich jak do Grecji. Klimat śródziemnomorski, ale trzeba wziąć pod uwagę, że Góra Atos ma 2033 metry… wysokości i zwyczajnie w porze zimowo-wiosennej jest tam … zimno. Noce bywają chłodne nawet w lecie, a zimą regularnie pada śnieg. Niezbędne będą spodnie z długimi nogawkami. Najlepszą porą na podróż jest wiosna. Od marca do czerwca nie ma wielkich upałów, wszystko pięknie kwitnie i się zieleni. Jesień to też dobry czas – od września do listopada. Lepiej unikać miesięcy letnich (dużo turystów i upały).

Język urzędowy: grecki oraz w klasztorach: koine, cerkiewnosłowiański, rosyjski, serbski, gruziński, bułgarski, rumuński

Waluta: euro.

Internet i telefony, prąd, wtyczki: Telefony GSM nasze działają. Prąd i wtyczki takie jak w Polsce.

Ceny: podobne do greckich.

Bezpieczeństwo: kraj bezpieczny. Na całym obszarze obowiązuje ścisły zakaz filmowania.

Transport, jak dojechać i zezwolenie na wjazd: Pomimo formalnej przynależności do Unii Europejskiej (jako Grecja), aby tam wjechać musisz uzyskać wizę wjazdową, czyli diamonitirion. Uprawnia on do spędzenia w klasztorach trzech nocy. Warto zabrać się za jego załatwianie kilka miesięcy wcześniej, gdyż listy chętnych zapełniają się szybko, zwłaszcza w okolicach świąt i wakacji. Zawiłości athoskiej biurokracji, ścieżki półwyspu, formularze rezerwacji, numery kontaktowe do klasztorów oraz wiele innych praktycznych informacji opisuje strona Przyjaciół Athos, http://www.athosfriends.org/

Pielgrzym musi uzyskać pisemne pozwolenie na wizytę na górę Athos w „Góra Athos Office”. Biuro Athos jest czynne: od poniedziałku do soboty od 9,00 do 13,00. Adres:109 Str. Av. Egnatias – 54622 Thesaloniki Grecja. Tel.:+30 2310 252 578,  mail:athosreservation@gmail.com. Nie pisz na inne adresy wymienione na stronie internetowej, gdyż są nieaktualne. Najlepiej zrobić to dużo wcześniej przez telefon lub mailem (najlepiej po angielsku). Po uzgodnieniu terminu  wizyty należy wysłać mailem do biura kopię paszportu. Dodatkowo trzeba potwierdzić rezerwację na dwa tygodnie przed terminem wizyty.

Pielgrzymi mogą przybyć do Ouranoupolis samochodem lub autobusem z Thesalonik. Jest to około 120 km od lotniska w Thesalonikach. W Thesalonikach dalekobieżne autobusy do Ouranopuilis odjeżdżają codziennie rano z peryferyjnej Chalkidiki Bus Station (końcowy przystanek miejscowego autobusu 45A- najlepiej kupić od razu bilet powrotny – odjazdy ok.6,15, 8,00 …). Mały Ouranoupolis ma swoją stronę internetową, przez którą można rezerwować zakwaterowanie: www.ouranoupoli.gr.

 Po przyjeździe (rano) w dniu wyjazdu do Atos, od razu trzeba pójść do biura „Góra Athos biuro dla pielgrzymów”, wydającego papierowe zezwolenia na wjazd do Republiki. Mieści się w centrum miasta przy stacji benzynowej. Biuro czynne jest od 08,00 rano codziennie- w tym soboty i niedziele. Ten dokument- tzw. „diamonitirion”, jest wymagany do wejścia na prom, oraz uprawnia do przybywania w klasztorach (koszt 35,00 EUR dla nieortodoksyjnych, 25,00 EUR -ortodoksyjni i 18,00 EUR dla studentów). Najciekawszy turystycznie prom odpływa o godzinie 9,45– bilet za 6,90 EUR (Ferry Boat). Rezerwacje na łodzie do Atos można zrobić pod numerem telefonu  (0030) 23770 21041. Najlepiej przyjechać poprzedniego dnia i zanocować.

Na zdjęciach: trasa z Thesalonik do Ouraunopolis oraz rozkład jazdy promów.

 

 

Idea zwiedzania Atos polega na pieszym wędrowaniu pomiędzy klasztorami. Na Atos istnieje transport mikrobusami, które odjeżdżają z placyku w centrum stolicy Karies. Można wynająć cały minibus w uzgodnionym terminie (dla siebie czy grupki jadącej razem), lub pojechać znacznie taniej w określonym terminie wg rozkładu jazdy. Na zdjęciu pokazuję pełną informację z rozkładem i cenami. Dowolnie skomponujesz sobie sposób dojazdu. Zwykle odjeżdżają z Karies około godziny 9-10 rano do klasztorów. Stamtąd odjeżdżają w dniu następnym wcześnie rano ok. 6-7.00. Autobus z przystani promowej Dafni do Karies odjeżdża po przybyciu promu (3,5 EUR, pół godziny jazdy pod górę). Autobus z powrotem do Dafni odjeżdża z Karies o 10,30. Informacji szczegółowych na temat minibusów można zasięgnąć pod numerem tel .: 0030-23770-23266.

Można popłynąć wzdłuż brzegów półwyspu także szybką łodzią „Agia Anna”. Na „Agia Anna” pielgrzymi mogą dotrzeć do klasztorów i skites z południowo-zachodniej części Góry Athos: M. Simonos Petra, M. Grigoriou, M. Dionizego, M. Agiou Paulou i Skiti Agias .  Niżej rozkład jazdy. Szczegóły mojego poruszania się po Atos znajdziesz w relacji.

 

 

            W drodze powrotnej z Ouraunopolis do Thesalonik autobusy dalekobieżne kursują wg rozkłady jazdy, który pokazałem na kolejnym zdjęciu.

 

 

Transport w Thesaloniki na lotnisko: Z lotniska w ciągu dnia kursują 3 autobusy. Do centrum i najważniejszych punktów miasta najlepszym rozwiązaniem jest linia nr 78 (ekspres), która jedzie z lotniska przez centrum, plac Arystotelesa, Dworzec Kolejowy aż do Dworca Autobusowego, gdzie kończy swoją trasę. Linia kursuje przez 24h na dobę, a częstotliwość w sezonie (lipiec-sierpień) co 20 minut, w pozostałych miesiącach co pół godziny. W nocy co godzinę. Koszt biletu na tą linię to 2 euro, na wszystkie pozostałe 1 euro.

Prowiant: „Gościnność nie jest niczyim obowiązkiem” – głoszą często napisy na murach klasztorów i trzeba się z tym liczyć. Warto zabrać ze sobą prowiant na kilka dni. Często, jeśli nie dotrzemy do klasztoru w porze posiłku, zostaniemy bez jedzenia. Poza tym na długich trekkingach i przy wyjściu na szczyt trzeba mieć dodatkowe zapasy. Woda jest zdatna do picia i nie trzeba zabierać ze sobą butelkowanej.

Hotele, spałem w:

Thesalomniki: Kastoria Hotel ul.  Leontos Sofou 17- pokój 1-osobowy za 23 EUR. W samym centrum miasta, wart polecenia. W pobliżu kilka innych hoteli.

Ouranoupolis: Pension Vasiliki- pokój 2 osobowy za 20 EUR. Zlokalizowany w centrum przy Biurze dla pielgrzymów- ze śniadaniem, wart polecenia.

Przewodniki: nie szukałem, wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu.  Ważna jest też dobra mapa, ścieżki są słabo oznaczone – często tylko na początku szlaku na kamieniach są wymalowane farbą kółka. Często napisy są tylko po grecku. Warto kupić na miejscu w Karies mapkę.

Atrakcje turystyczne:

Atos: wędrówka pomiędzy niezwykłymi, bardzo historycznymi klasztorami. Patrz w relacji.

Thesaloniki: centrum miasta.

Ouranoupolis: centrum miasteczka.

Powrót do relacji z podróży

 

 

 

 

 

 

.