Dania, informacje praktyczne

Dania, informacje praktyczne (na październik 2018)

Tekst: Paweł Krzyk

 

Informacje ogólne: państwo skandynawskie- nazwa oficjalna Królestwo Danii, ma powierzchnię ok. 43 tysięcy km2. Liczba ludności około 5,8 miliona. Państwo jest monarchią konstytucyjną. W jego skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z Danią na kontynencie Królestwo Danii.

W stosunku do Polski w Danii kontynentalnej nie występują różnice czasowe- czas identyczny.

Kiedy jechać? Najlepszy okres do podróżowania jest identyczny jak w Polsce (na kontynencie). Piszę o Danii, gdyż Grenlandię i Wyspy Owcze opisałem oddzielnie.

Wiza: Obywatele polscy, nie potrzebują wizy, gdyż Dania jest członkiem Unii Europejskiej.

Język urzędowy: duński

Waluta: obowiązuje korona duńska (DKK). Przybliżony kurs 1 DKK= 0,57 zł. Dla ułatwienia sobie obliczeń, dzieliłem ilość koron przez 2 i dodawałem 10%- wynik był w PLN. W ogóle nie wymieniałem pieniędzy- zapłaciłem zawsze kartą.

Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet jest dostępny wszędzie. Telefony GSM nasze działają z cenami jak w Polsce (i Unii…). Prąd i wtyczki-  takie jak  u nas.

Ceny: towary i usługi można przyjąć, że są około 3-5 krotnie wyższe od polskich. Kraj niezwykle drogi we wszystkich fragmentach pobytu. Podobna jest tylko cena paliwa.

Jak dojechać? Najwygodniej samolotem. Można lądem od strony wszystkich sąsiadów, również własnym samochodem lądem lub promami z Polski, i… innych krajów.

Bezpieczeństwo: kraj bezpieczny.

Co do zdrowia: nie ma zagrożeń.

Transport i informacje turystyczne: na lotniskach i w mieście istnieją  informacje turystyczne. Pełna cywilizacja w zakresie turystycznym. Ruch prawostronny. Najwygodniej korzystać z autobusów i pociągów- jeżeli nie jedziesz samochodem (b. dobre drogi).

Duńskie większe dworce kolejowe sprzedają również bilety w kasach. Normalnym jest zakup w automacie oraz przez Internet. Zwykle dworce autobusowe i kolejowe istnieją w swoim sąsiedztwie. Kierowcy autobusów również sprzedają bilety (płaciłem zawsze kartą). Korzystałem z tańszych biletów dla emerytów.

Korzystałem z różnych środków lokomocji i poruszałem się pieszo po centrach miast. Niżej szczegóły i niektóre ceny. Podaję niektóre, gdyż zaczęły mnie w podróży pobolewać plecy i wybierałem zwykle (niestety droższe) przejazdy pociągami. Przejazdy posiadają różni przewoźnicy i warto dokładnie sprawdzić, aby wybrać tańszą opcję- dotyczy również promów.

Przejazd na Bornholm: przez przypadek odkryłem dogodne połączenia kolei i promu. Kombinacja była następująca: z Malmo w Szwecji pociąg do Ystad, krótki (kilka minut) spacer z dworca kolejowego do portu, przesiadka na jeden z kilku pływających promów i po 3-5 godzinach wita się port Ronne na Bornholmie. W sumie zajęło mi to dwa dni (2 noce na wyspie). Ceny były uzależnione od dnia, godziny i przewoźnika-  dlatego ich  wymienianie nie ma tutaj sensu. Jeżeli będziesz szukał, wpisz po prostu w mapy google trasę i wybierz terminy. Po wyspie kursują też autobusy.

Malmo- Kopenhaga: skorzystałem z jednego z licznych pociągów: Malmo Central odjazd 16,13- 16,48 Kopenhaga (ok. 11 EUR za bilet emeryta- powyżej 65 lat). Są również autobusy- jeżeli je wybierzesz, cena będzie podobna a może coś zobaczysz na mostach.

Kopenhaga- Odense: przejazd pociągiem (159 km, za ok. 110 zl- bilet emeryta- 209 DKK, czas 1,35’). Odjazd z dworca  gł. kolejowego Kopenhaga o 8,30- p. Odense g. 10,05. Zapytasz o różnicę na bilecie normalnym i emeryckim: ten drugi jest niższy o ponad 26 % (sprawdziłem na bilecie kolejowym).

Odense- Kilonia (Niemcy): przejazd pociągami duńskimi i niemieckimi- ok 160 km. Odjazd  z Odense 8,13- 8,38 Frederica. Przesiadka na drugi pociąg duński 8,46-10,07- Flensburg (Niemcy- koszt 95 zl.). Przesiadka na pociąg niemiecki z Flensburg do Kiel Hbf- 11,04-12,07, za 19 EUR. Wygodnie, choć drożej niż w autobusie.

Hotele, spałem w:

Ronne, Bornholm: spałem w: prywatnym domu (okazyjna znajomość)- wszystkie hotele posiadają ceny w okolicy 70-90 EUR/noc.

Kopenhaga:Steel House Copenhagen, Herholdtsgade 6, dorm za 24 EUR, wart polecenia.

Odense: w Danhostel Odense City, Østre Stationsvej 31, hostel na dworcu kolejowym za 58 EUR/noc (najtańszy).

Przewodniki: nie  szukałem. Wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu.  

Atrakcje turystyczne: pomijam w tym miejscu- to miejsce popularne-istnieje wiele przewodników