Francja, Lazurowe Wybrzeże, relacja z podróży

Relacja z Lazurowego Wybrzeża: z Menton do Cannes

Tekst i zdjęcia: Paweł Krzyk

W obecnej podróży po  Europie zwiedzam małe kraje Europy, czy też terytoria zależne. Rozpocząłem od Księstwa Zakonnego Seborga, później było Monako (kliknij). Obecnie piszę o zwiedzaniu francuskiego Lazurowego  Wybrzeża, w pobliżu Nicei, w południowej Francji nad Morzem Śródziemnym. Jest to region Prowansji w Alpach Nadmorskich. Lazurowe Wybrzeże z Niceą- stolicą tego regionu, zwiedzam niejako przy okazji, gdyż z Nicei jest najbliżej do w/w miejsc. Pierwszym odwiedzonym miejscem było Menton, miasto w pobliżu francusko- włoskiej granicy. Stąd zrobiłem wypady do Księstw: Seborga i Monako. Wypadło tylko po kilkadziesiąt kilometrów do każdego. Menton jest małym nadmorskim kurortem, o tej porze roku raczej pustym, z niewielką ilością starszych wiekiem turystów. Mój hotel Richelieu był niezły i najtańszy w okolicy. Znalazłem parking w uliczce przy hotelu. Zwiedziłem miasto przez kilka godzin. Brzeg morski raczej skalisty z niewielką ilością miejsc do kąpania. Malowniczy port jachtowy zapchany białą flotą, czekającą na cieplejszą pogodę. Przy porcie znajduje się niewielki Fort Św. Tekli. To tylko mury zewnętrzne bez możliwości zwiedzania.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Miasto rozłożone jest na niewielkim w wzgórzu. Spójrz na zdjęcia niżej pokazujące jego panoramę.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Tutaj wiosna już powoli zawitała, pokazały się pierwsze pąki na drzewach liściastych, jeżeli można mówić o tej porze roku w regionie, w którym przez pół roku jest lato, a w zimie średnia temperatura wynosi ok.14 st. C-, a w nocy nie spada raczej poniżej +5 stopni. Wygląda NATO, że tutejsi mieszkańcy zimę znają tylko z TV, lub z urlopów. Choć nie do końca tak jest, gdyż kilka kilometrów w głąb lądu, widziałem ośnieżone szczyty Alp… Jakby nie było, kwiatków jest pełno, trawa jak u nas w końcu maja, a pomarańcze wiszą na drzewach przy ulicy w mieście. Na fotkach pokazuję ścianę domu, i witrynę jednego ze sklepów z pamiątkami.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Następnie pojechałem do Włoch do San Remo i księstwa Seborga, a następnego dnia zwiedziłem Monako w drodze do Nicei. Relacje opublikowałem wcześniej. Nicea przywitała mnie ładna pogodą i słoneczkiem. Ładny kontrast do zimy, i zawiei śnieżnej, podczas wyjazdu 3 dni temu z Polski. W Nicei śpię 3 noce w Hostelu Smith na starym mieście. Hostel taki sobie (20 EUR/łóżko/noc). Jedyną zaletą, poza niską ceną, jest zerowa odległość do zabytków- mieszkam między nimi na starówce w Vieux Nice. Minusem jest brak możliwości dojazdu do hotelu- tu można się poruszać tylko pieszo. Zaparkowałem na parkingu przy porcie- „bandycka” cena, nie parkuj tam. Mój pierwszy dzień w Nicei, poświęciłem na wyjazd moim wynajętym samochodem, do sąsiednich dwóch miast:: Antibes i Cannes. Do Antibes jest raptem 20 km. Po pół godzinie stałem na parkingu, w centrum Antibes (3 EUR/2 h). Miasto jest niewielkie. Praktycznie nie posiada w mieście plaż. Brzeg kamienisty. Sam zobacz jak wygląda na załączonym zdjęciu. Druga fotografia przedstawia Muzeum Picassa w budynku na brzegu  morza (niestety zamknięte w godzinach przedpołudniowych).

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Obok muzeum znajduje się ładny kościółek, a dalej port jachtowy, podobnie zapchany parkującą  białą flotą. Można tutaj zwiedzić również zabytkowy Fort, mieszczący się z drugiej strony portu.

www.wedrowkizpawlem.pl

10

W dzisiejszą sobotę był czynny duży targ w zabytkowej hali targowej. Wąskie uliczki w miasteczku dodają mu uroku. Jest to miejsce dobre do zwiedzenia, po drodze w inne miejsce. Nie potrzeba na nie więcej niż kilka godzin.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Tylko 10 km dalej w kierunku zachodnim, i jestem w centrum miasta festiwalów filmowych Cannes. Zaparkowałem na parkingu Hotelu Marriott (8 EUR/3 h). Jestem przy samej promenadzie nadmorskiej. Dobrze trafiłem z tym parkingiem, miałem wszędzie blisko i na piechotę. Cannes posiada ładne piaszczyste plaże- widać, że bardzo dbają o ten wizerunek. Spaceruję po promenadzie nadmorskiej w kierunku zachodnim wzdłuż całego szeregu markowych hoteli światowych firm tej branży. Na zdjęciach niżej pokazuję tę promenadę i  port jachtowy.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Na cypelku nadmorskim znajduje się kolorowy, „taki filmowy”, budynek festiwalowy (p. zdjęcie). Zwiedzenie było niemożliwe, z uwagi na odbywającą się akurat imprezę- tylko dla zaproszonych. Naprzeciw kolejny super hotel…

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Zwiedziłem górujący nad miastem zabytkowy zamek, w który akurat była wystawa sztuki prymitywnej z całego świata. Podobała mi się, gdyż nie patrząc na podpisy zgadywałem skąd są te wystawione przedmioty. Towarzysząca mi przewodniczka była nieco zaskoczona…, a podróżnik, byłeś tam naprawdę…? Podziwiam spod zamku panoramę miasta, a później wracam z powrotem uliczkami, za plecami głównej promenady. Mnóstwo sklepików wszelkiej maści, tych pamiątkowych, turystycznych, ale i chyba wszystkich markowych firm. Przechodzę przez targowisko bardzo podobne do tego w Antibes…

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Wracam do samochodu po kilku godzinach, i odjeżdżam do Nicei na lotnisko, zdać mój pojazd do AVIS. Dzień mi się skończył bardzo szybko, zdążyłem jeszcze zrobić trochę notatek o Monako. Drugiego dnia, w Nicei zwiedzam tylko to miasto. Robię to piechotą. Rozpoczynam od wzgórza zamkowego, które mam za plecami hotelu. Ładny spacerek z coraz to innymi widokami, na tą piękną, prawie pół milionową aglomerację miejską. Wchodzę od strony starówki, z widokami na najładniejszą część miasta. Na nadbrzeżu jest to 7 kilometrowa Promenada Angielska, która wiedzie od portu, wzdłuż zatoki morskiej do lotniska. Zaczęto ja budować już w 1820 r. Nazwę otrzymała od dużej ilości turystów angielskich, przyjeżdżających tutaj leczyć drogi oddechowe, słońcem i ciepłym morzem. Drugie zdjęcie przedstawia panoramę starówki, z wspaniałą XVIII wieczną katedrą katolicką Sainte Reparate.  Kopuła katedry jest nakryta kolorowymi dachówkami.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Na szczycie wzgórza zamkowego La Colline du Chateau, obecnie zostały tylko resztki dawnego XIII wiecznego zamku, i katedry z XI wieku. Główna atrakcją jest tam ładny park, i piękna panorama, na całe miasto z wszystkich stron. Na zdjęciach pokazuję widok z drugiej strony, na miasto od strony portu, oraz uliczki starówki. Jest ich dużo, pełne sklepików, zabytków, miejsc gdzie artyści eksponują swoje dzieła, restauracyjek i barów. Najwięcej jest turystów- na pewno każdy odwiedzający Niceę, tutaj zawita, i spędzi sporo czasu. Znajdziesz tu do zwiedzenia między innymi Pałac Lascarisa (20m od hotelu- wstęp wolny).

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Drugą warta spaceru jest Promenada Quai des Etats- Unis z ogromnym pomnikiem w centralnej cześci. Za pomnikiem widać Muzeum sztuki Współczesnej. Nieco dalej znajdziesz Halę Kongresową oraz Targową. W jej pobliżu od strony wschodniej, na placu ładny pomnik Garibaldiego.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Innym miejscem godnym polecenia jest półkolisty Plac Massena, z licznymi kamieniczkami i piękną fontanną. Warto zajrzeć również w pobliżu starówki od strony morza do XVII wiecznej barokowej Kaplicy Miłosierdzia. Jest uważana za jedną z najpiękniejszych budowli barokowych świata. Przed nią znajduje się bazar kwiatowy.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

W Nicei znajdziesz wiele muzeów związanych ze sztuka i malarstwem. Miasto zawsze przyciągało mistrzów sztuki i znanych twórców, przede wszystkim malarstwa. Przez lata  mieszkali lub pracowali tutaj: matisse, Chagall, Renoir, Picasso, Bonnard… Sporo muzeum bez opłat (z wyjątkiem jednego). Trzeba poświecić trochę czasu aby obejrzeć wspaniały sobór prawosławny Św. Mikołaja. Zbudowany w 1912 r. na polecenie carowej rosyjskiej, jest największym po Rosji tego typu kościołem na świecie. Wtedy masowo przyjeżdżali tu oprócz Anglików także Rosjanie. Na drugim zdjęciu pokazują uliczną automatyczna wypożyczalnię rowerów (za wrzuć monetę). Może to pomysł na zwiedzenie miasta? Ja skorzystałem z tramwaju (bilet 1 EUR).

www.wedrowkizpawlem.pl

28

Skończyłem mój długi spacer nicejski późnym popołudniem. Na kolację spróbowałem tutejszej specjalności kulinarnej pisaladiere. Jest to podawany na ciepło cienki placek z cebulą, oliwkami i anchois. Nic specjalnego-  nie za bardzo mi smakował.

Cała trasa z i do Nicei Na mapce obok masz całą trasę dotychczas odbytą w tej podróży.

Jutro rano już autobusem (za 4 EUR) na lotnisko, i odlatuję Air France na KORSYKĘ (kliknij)