Gibraltar, informacje praktyczne

Gibraltar-informacje praktyczne (stan na czerwiec 2014)

Status formalny: autonomiczne terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii, która sprawuje odpowiedzialność za: obronę, politykę zagraniczną i finanse. Mały kraj z około 30 tysiącami mieszkańców, na powierzchni tylko 6,5 km2 .

Język:  angielski

Pieniądze:  obowiązującymi walutami są: Funt Gibraltarski (GIP) oraz Funt Brytyjski (GBP).W powszechnym użyciu jest też EURO, ale po nieco niekorzystnym kursie zamiany: 1F=1,4 EUR.

Wiza: nie ma- Unia Europejska (jak W. Brytania)

Transport: można się tutaj dostać w trojaki sposób: samolotem  z W. Brytanii, przez morze i drogą lądową z Hiszpanii. Nie wjeżdżaj swoim samochodem na teren Gibraltaru (parkingi). Lepiej zostawić samochód na parkingu po stronie hiszpańskiej. Jadąc autobusem, dojechać trzeba do końcowego przystanku na dworcu autobusowym w mieście La Linea de la Conception. Następnie przejść spacerem 5 minut na granicę hiszpańsko- gibraltarską (z paszportem, lub dowodem osobistym).

Hotele: Najlepiej nie nocować, gdyż hotele drogie., i nie za bardzo jest po co. Wystarczy na zwiedzenie tego mini państwa 5-8 godzin. Ja nocowałem w Algeciras (30 minut autobusem od La Linea), gdyż stamtąd odpływają promy do Ceuty, którą też zwiedziłem przy okazji.

Atrakcje turystyczne: najciekawszym miejscem jest 425 metrowa skała Gibraltaru z rezerwatem przyrody na górze. Zwiedzić można:  jadąc na górę kolejką linową (10,5 F/w obie strony), dojść pieszo pod górę, lub kupić wycieczkę oferowaną przez taksówkarzy już na przejściu granicznym (1,5-2 g- obwiozą po najciekawszych miejscach). Ja z przejścia pojechałem autobusem do końca (ok. 4 km-1,8 EUR). Dalej spacer ok. 10 minut do dolnej stacji kolejki. Najlepiej kupić bilet na kolejkę tylko pod górę, wraz z wstępem do rezerwatu (14 EUR). Wraz z biletami dają mapki terenu.  Z powrotem najlepiej pójść  spacerkiem  poprzez główne atrakcje parku: Jaskinia St Michael’s z ładnymi stalaktydami… , XVIII wieczne fortyfikacje obronne Great Siege Tunnels, oraz  ruiny arabskiego Zamku Morisch.  Na dole ciekawszymi  miejscami jest: główna ulica (Main Street), 100-tonowe działo, i ewentualne zakupy alkoholi i kosmetyków…

Bezpieczeństwo, ostrzeżenia: zagrożenia prawie żadne-  takie jak w Unii Europejskiej. Jedynym poważnym i niedocenianym zagrożeniem są żyjące na górze bezogonowe małpy magoty, które są jednocześnie największą  atrakcją tego miejsca. Te złodziejaszki wyjmą ci z kieszeni jedzenie, ukradną torebkę lub aparat… (patrz relacja).