Guernsey i Herm, informacje praktyczne

Wyspa Guernsey, informacje praktyczne i organizacyjne (na sierpień 2015).

Tekst: Paweł Krzyk

Informacje ogólne o Wyspie Guernsey. Nazwa Boliwat Guernsey. Jest Dependencją Korony Brytyjskiej. Formalnie nie jest częścią Zjednoczonego Królestwa (… Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej) ani Unii Europejskiej. Głową państwa jest monarcha brytyjski, który sprawuje ten urząd poprzez gubernatora. Boliwat Guernsey posiada własny parlament, rząd i pozostałe atrybuty samodzielnego kraju, z wyjątkiem polityki zagranicznej i obronności (te podlegają W. Brytanii). Liczba ludności ok. 66 tysięcy. Powierzchnia wyspy 78 km2 . Data powstania: 1204 poprzez wydzielenie z Księstwa Normandii

Informacje ogólne o Herm: Dependencja Guernsey. Liczba mieszkańców 60. Powierzchnia 2 km2 .
Kiedy jechać? Można przez cały rok. Pogoda zbliżona do tej w Polsce. W zimie znacznie cieplej i temperatura praktycznie nie spada poniżej zera. Lata stosunkowo chłodne.
Wiza: od Polaków nie jest wymagana. Można wjechać na polski dowód osobisty.
Język urzędowy: angielski i francuski
Waluta: obowiązuje: funt Guernsey (GGP) oraz funt brytyjski (GBP). Ja płaciłem tylko GBP. Można kartami.
Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet, telefony, prąd: jak w Polsce i Unii Europejskiej. Wtyczki typu brytyjskiego: trzy prostokątne bolce-potrzebny reduktor.
Ceny: towary i usługi : generalnie znacznie wyższe niż w Polsce, podobne do brytyjskich. Wysokie ceny hoteli i miejsc noclegowych.
Jak dojechać? Najwygodniej samolotami z terenu Wielkiej Brytanii i Francji… Można promami od strony francuskiej lub brytyjskiej.
Przewodniki: nie szukałem, wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu.
Transport i informacje turystyczne: W informacjach turystycznych na lotnisku oraz w stolicy przy porcie, dobre mapki i informacja turystyczna, w tym rozkłady jazdy autobusów.
Lotnisko- stolica St. Peter Port: można jechać autobusami linii np.: 71 lub 92 (za 1 GBP). Ceny w autobusach zawsze 1 GBP, niezależnie od ilości przystanków. Odległość 3 mile. Taxi 10 GBP.
Wycieczka wokół wyspy: autobusami nr 91 i 92 z dowolnymi stopami… Czas jazdy: cała trasa 1,5 godziny.
Prom na wyspę Herm: Travel Trydent, odpływa z portu co około 2 godziny (w lecie pierwszy o 8,30, ostatni 17,35). Czas 20 minut, cena 12,50 GBP… Sprawdzaj na: www.traveltrident.com
Prom na wyspę Sark: pływa w lecie 3-4 razy dziennie (8,10,14,17), wraca podobnie 3-4 razy w ciągu dnia (9,11,16,18). Czas 1 godzina. Sprawdzaj na www.sarkshipingcompany.com. I tu uwaga: nigdzie wcześniej nie mogłem znaleźć w/w danych dot. Herm i Sark, (masz…, bez straty czasu…).
Transport na wyspę Alderney: najlepiej samolotem Aurigny Air (lot ok. 60 minut).
Transport na Jersey: samolotem jak wyżej, lub promem Condor Ferries (czas ok. 60 minut). Prom znajdziesz w wyszukiwarkach promów, np na www.aferry.pl .
Hotel: spałem w Grisnoir Guest House, Les Graves, St. Peter Port. Niestety za 40- 44 GBP/ noc w jedynce. Brak tańszych, poza campingami.
Atrakcje turystyczne:
St. Peter Port: spacer pół dnia: centrum I nadbrzeże.
Wycieczka wokół wyspy Guernsey. Zrobiłem stopy w Old Mill- St. Martin i spacer w stronę półwyspu (lub bus nr 81). Drugi postój w stronę Wyspy Lihou Island, spacer.
Jest akwarium (poziom dla dzieci), muzeum militariów z czasów II wojny światowej…

Herm: spacer wokół wyspy. Potrzeba na niego 2-3 godziny + ewentualnie pobyt na ładnych plażach. Ewentualnie szukaj na: www.herm.com

Powrót do relacji z podróży Guernsey.

Powrót do relacji z podróży: Herm