Jersey, informacje praktyczne

Jersey, informacje praktyczne i organizacyjne (na sierpień 2015).

Tekst: Paweł Krzyk

Informacje ogólne o Wyspie Jersey. Nazwa Baliwat Jersey. Jest Dependencją Korony Brytyjskiej. Formalnie nie jest częścią Zjednoczonego Królestwa ani Unii Europejskiej. Głową państwa jest monarcha brytyjski, który sprawuje ten urząd poprzez gubernatora, który na Jersey nosi tytuł „Książę Normandii”. Baliwat Jersey posiada własny parlament, rząd i pozostałe atrybuty samodzielnego kraju, z wyjątkiem polityki zagranicznej i obronności (te podlegają W. Brytanii). Liczba ludności ok. 97 tysięcy. Powierzchnia wyspy 116 km2 . Data powstania: 1487 r. poprzez wydzielenie z Guernsey.
Kiedy jechać? Można przez cały rok. Pogoda zbliżona do tej w Polsce. W zimie znacznie cieplej i temperatura praktycznie nie spada poniżej zera. Latem temperatury umiarkowane.
Wiza: od Polaków nie jest wymagana. Można wjechać na polski dowód osobisty.
Język urzędowy: angielski i francuski. Francuski w wersji Jersey Legal French, który nie jest identyczny z używanym we Francji.
Waluta: obowiązuje: funt Jersey (JEP) oraz funt brytyjski (GBP), wymieniane w stosunku 1:1. Ja płaciłem tylko GBP. Można kartami.
Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet, telefony, prąd: jak w Polsce i Unii Europejskiej. Wtyczki typu brytyjskiego: trzy prostokątne bolce-potrzebny reduktor.
Ceny: towary i usługi : generalnie znacznie wyższe niż w Polsce, podobne do brytyjskich.
Jak dojechać? Najwygodniej samolotami z terenu Wielkiej Brytanii, Francji, Guernsey… Można promami od strony francuskiej lub brytyjskiej.
Przewodniki: nie szukałem, wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu.
Transport i informacje turystyczne: W informacji turystycznej w Saint Helier i hotelach, dobre mapki i informacja turystyczna.
Guernsey- Jersey-Guernsey: prom „Condor …” za 45 GBP/ obie strony
Prom na Wyspę Sark: Linia Manche Iles. Czas 1 g. 20 minut. Znajdziesz w wyszukiwarkach promów np. www. aferry.pl
Hotel: spałem w Mountview Hotel, Saint Helier. Cena 40 GBP/ jedynkę, niestety. Brak tańszych, poza campingami.
Atrakcje turystyczne:
St. Helier: spacer pół dnia: centrum I nadbrzeże. Można pojechać autobusami w dowolne miejsce wyspy (cena 1 GBP). Po okolicy Saint Helier kursuje kolejka typu pociąg dziecięcy, która można objechać ok. 6 mil (cena 7,5 GBP). Wstęp do zamku Elizabeth w St. Helier 10,50 GBP. Jest kilka innych atrakcji np. Park z Gorylami…

Powrót do relacji z podróży.