Korsyka. Kolej na Korsyce, relacja z podróży

Koleją po Korsyce: z Ajaccio do Calvi, i Bastii.

Tekst i zdjęcia: Paweł Krzyk

W obecnej podróży po  Europie zwiedzam małe kraje, czy też terytoria zależne, naszego europejskiego kontynentu. Rozpocząłem od Księstwa Zakonnego Seborga,… a ostatni opis podróży był z  południowej Korsyki  (kliknij). Resztę Korsyki – jej północną połowę postanowiłem zwiedzić koleją. Jest to jeden z lepszych sposobów poznania tych pięknych górzystych, i wysokogórskich terenów. Górskie szczyty Korsyki osiągają wysokość wyższą niż nasze Rysy. Najwyższy Monte Cinto ma 2706 m n.p.m. a kilka szczytów przekracza 2600 m. Kolej na Korsyce posiada łącznie 232 km na dwóch liniach: dłuższą Ajaccio- Bastia (158 km), i w bok krótszą z Ponte Leccia do Calvi (74 km). Po analizie rozkładu jazdy -wydają broszurki z pełnym rozkładem jazdy na każdej stacji, zdecydowałem się na taki sposób wędrówki. Ruszyłem z Ajaccio nieco po 6-j rano. Trochę przysypiam bo jeszcze ciemno (początek kwietnia). W okolicy stacji Venaco góry robią się wyższe, i zaczynam z zaciekawieniem patrzeć przez okna.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Po dwóch godzinach jazdy wysiadłem w Corte. Ta połowa trasy wypada w dawnej XVIII wiecznej stolicy państwa korsykańskiego. Nieco zwiedziłem  to 6,8 tysięczne miasteczko.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Ruszam dalej po półtorej godzinie następnym pociągiem, do Ponte Leccia, i dalej tym samym do Calvi. Kolej Korsykańska posiada dwa rodzaje pociągów: starsze, bez klimatyzacji i nieco wysłużone, oraz nowe bardzo nowoczesne, mocno przeszklone, z których doskonale widać okolice zarówno z boków jak i z… przodu, bowiem kabina maszynisty to także same szyby. Doskonale widać z kilku rzędów siedzeń przednich (kinowych), to samo co maszynista. Ta kolej jest wąskotorowa, i z napędem spalinowym. Ponad 30 tuneli oraz ponad 60 mostów i wiaduktów, a wszystko prawie cały czas po zakrętach. To w lewo, to w prawo, przepaście… Szyny wiodą po jednym zboczu doliny, by po chwili jechać po przeciwległym zboczu góry, w odwrotnym kierunku, lub po prostu tunelem dalej na kolejną górę, w górę , w dół… Słońce zagląda do szyb to z lewej , to z prawej strony. Góry, po kilku minutach jazdy, wyglądają na inne, choć nie zawsze tak jest, gdyż ogląda się ten sam szczyt z innej strony… Wierzcie mi, naprawdę jest co oglądać, a nawiasem mówiąc, najdłuższy tunel koło Vizzavona biegnie prosto, i ma 3,9 km długości , oraz jest na 906 m n.p.m. Jadąc, widać… przysłowiowe światełko w tunelu… na drugim końcu. Cena za przejazd na trasie Ajaccio- Calvi wynosi 25,1 EUR, a na trasie Calvi- Bastia 16,4 EUR. Jest możliwa zniżka dla seniorów o 25%.  Dla planujących częstsze postoje, tańszym rozwiązaniem jest zakup biletu tygodniowego, za 49 EUR. Czas przejazdu na trasie Ajaccio- Calvi ok. 4 h, a na trasie Ajaccio- Bastia, oraz Calvi- Bastia, to tylko ok.3 h. Oczywiście + czas na przesiadki, jeżeli tak wybierzesz trasę.  Będąc na Korsyce warto odbyć tę wycieczkę pociągową, dlatego że z okna można podziwiać wygodnie, krajobrazy i uroki tej wyspy. Podpowiadam, na trasie z Ajaccio, zajęcie miejsca w pociągu z przodu , i z lewej strony. Widać lepiej przód przez kabinę maszynisty, i z lewej strony ośnieżone szczyty, oraz doliny górskie. Po zjeździe z gór pociąg wjeżdża w rejon nadmorski do L’lle Rousse, miasteczka nadmorskiego, by potem jechać dalej wzdłuż zatoki morskiej. Widzę kilka winnic. Korsykanie produkują wiele odmian win białych, różowych i czerwonych.  Dojechałem po dwóch godzinach do końcowej stacji w Calvi. Na zdjęciu mój starszy typ pociągu, na stacji w Calvi.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Znajdujący się w pobliżu centrum, Hotel Casa Vecchia, należy do najtańszych (50 EUR/noc), i  jest wart polecenia. Calvi znajduje się na zachodnim wybrzeżu wyspy w departamencie Górna Korsyka. Zamieszkiwane jest przez ok. 5 tysięcy mieszkańców, oraz jest nadmorskim kurortem wypoczynkowym. Nad zatoką morską przy Calvi, góruje cytadela, w której części mieszczą się koszary… Legii Cudzoziemskiej. Na zdjęciach cytadela za portem jachtowym, oraz widok z cytadeli na centrum miasta.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Pół dnia spędzone na zwiedzaniu Calvi wystarczyło, aby je poznać. Na zdjęciach widok z Cytadeli na zatokę z plażami,  i okoliczne… ośnieżone szczyty. Tutaj jest kilka w jednym: morze, plaże, góry…  Na zdjęciu drugim pokazuję zabawne pamiątki,  z jednego ze sklepów turystycznych: proporcja pań i panów… ,  w bardzo podeszłym wieku…

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Czwarty dzień na Korsyce poświęciłem na drogę, znowu koleją, z Calvi do Bastii. Wcześnie rano o 6,40, ruszam w drogę z powrotem, do Ponte Leccia. Jest to miejsce skrzyżowania się linii kolejowych. Przesiadam się za parę minut, i jadę już nowym pociągiem, w kierunku Bastii. Trzy stacje  dalej wieś Casamozza. Przed II wojną światową istniała stąd trzecia linia kolejowa, wzdłuż zachodniego wybrzeża wyspy, jednak została zniszczona, i jej nie odbudowano. Jeszcze ranek a jestem już w Bastii, stolicy północnej Korsyki. No cóż… plecak na ramiona, i w drogę do mojego hotelu Poste Vecchia. Znajduje się w odległości krótkiego spaceru, w centrum przy porcie. Wart polecenia z uwagi na standard, a przede wszystkim lokalizację. Na zdjęciach nowy typ pociągu na stacji Ponte Leccia, oraz wszystkie typy pociągów korsykańskich, w lokomotywowni/wagonowni w Bastii.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.plFoto 11-12

Zwiedziłem centrum 43 tysięcznej Bastii po południu. Bastia jest miastem handlowym i przemysłowym, z portami: morskim i lotniczym. Na fotkach niżej panorama miasta, oraz jeden z pomników, na reprezentacyjnym nadmorskim placu Św. Mikołaja. Na tym placu znajduje się także informacja turystyczna, będąca też najlepszym miejscem, do zdobycia poza mapami, rozkładów jazdy autobusów (poza miasto, oraz na lotnisko). Plac otoczony promenadami, sąsiaduje z portem promów morskich, i jest popularnym miejscem na pogaduszki w restauracyjkach wokół. W jego sąsiedztwie znajdziesz też Kościół im. Matki Boskiej z Lourdes.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

W kierunku południowym znajduje się stara część miasta z cytadelą. Starą przystań miejską wykorzystuje obecnie marina z jej łodziami i jachtami. Rejon ten nosi nazwę górnego miasta, lub cytadeli. Wysokie kamienice z pomalowanymi okiennicami górują nad krętymi, barwnymi uliczkami. W pobliżu portu znajduje się najbardziej okazały Kościół Św. Jana Baptysty (Jana Chrzciciela). Dużo tutaj także innych okazałych, zabytkowych miejsc kultu katolickiego. Dzisiaj ,w czwartek ok.15-j, we wszystkich nich widziałem ceremonie pogrzebowe (?). W Bastii występują  kontrasty: od przepychu i nowoczesności, podniszczonych kamienic starego miasta, po przytulność i klimat restauracyjek, z ich korsykańskimi piosenkarzami i pieśniarzami.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Cytadela jest średniowieczną twierdzą z XV wieku, założoną przez Genueńczyków. Od jej nazwy „bastiglia” wzięła się nazwa miasta. W jej wnętrzu można zwiedzić pałac Gubernatora, obecnie także muzeum, oraz dwa kościoły. Są to: katedra Św. Marii De Bastia, z jej pięknym ołtarzem Wniebowzięcia NMP, oraz za jej plecami, piękną barokową kaplicę/ oratorium Św. Krzyża. Właśnie te dwie świątynie pokazuję na załączonych fotografiach. Warto wspomnieć o odbywającym się w lipcu, barwnym historycznym widowisku przekazania władzy przez gubernatora.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Następnego dnia wyglądam przez moje małe okno na 5 piętrze, i widzę manewrujący prom wchodzący do portu. Dzisiaj ruszam autobusem miejskim, linią nr 4, do: Miomo, Lavasina i Erbalunga. Przystanek mieści się w dolnym mieście, naprzeciw punktu Informacji turystycznej, na Placu Św. Mikołaja. To niedaleko, tylko około 30 kilka minut jazdy. Jadę najpierw do Erbalunga (2,2 EUR). Po drodze jakby przyklejonej do poszarpanego skalistego brzegu, przyglądam się domostwom na zboczach gór. Większość kryta skalnymi dachówkami z łupka.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

W Erbalunga stare domy stoją nad wodą, na skalistym cyplu ze skał łupkowych. Strome uliczki niewielkiej wsi zachęcają do spaceru wśród kwiatów i palm. W malutkim porcie z kilkoma łódkami, niewielkie molo prowadzi do ruin wieży genueńskiej. Port otoczony skałami i domami, aż się prosi o pędzel malarza.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Jadę z powrotem autobusem w kierunku Bastii, z dwoma przystankami (bilety po 1 EUR). Pierwszy stop zrobiłem w wiosce Lavasina, znanej z katolickiego sanktuarium Notre Dame de Graces. Wg tradycji, znajdujący się w ołtarzu głównym, XVI wieczny obraz przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem, ma cudowne właściwości. Kulminacja religijnych obchodów przypada 8 września, i gromadzi tłumy pielgrzymów z całej wyspy. Wioska jest niewielka z kamienistą plażą.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

W Miomo niewielkiej wsi na opłotkach Bastii, zachowała się na skraju morza potężna wieża genueńska, jakby wyrastająca z zielonkawych skał. Obecnie wchodząca w skład Włochów  Genua (miasto rodzinne K. Kolumba), przez kilka wieków uważała Kretę za swoje terytorium, i sprawowała nad nią kontrolę. Genueńczycy budowali te wieże w celach obserwacyjnych. Obecnie pozostało ich na Krecie jeszcze ponad 60. Służyły również do ostrzegania ludności, aby w razie niebezpieczeństwa mogła się schronić w głębi lądu. Do XVIII wieku obowiązywały strażników surowe zasady, z sygnałami świetlnymi pomiędzy wieżami, pobieraniem opłat oraz udzielania informacji żeglarzom… Czekając na autobus powrotny (1,3 EUR), zrobiłem drugie załączone zdjęcie, które przedstawia kwiatostan  kolczastej palmy.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Mój kilkudniowy pobyt na Korsyce dobiegł końca. Załączam mapkę trasy przebytej na Korsyce.

27

 

Jutro przemieszczam się do Rzymu, na spotkanie z grupką przyjaciół, z którymi będę kontynuował część dalszej podróży po Włoszech. Ale o tym już w następnej relacji Rzym i Rycerski Zakon Maltański” .