Macedonia. Ochrydzkie perły, relacja z podróży

„Ochrydzkie perły”-  perły znad Jeziora Ochryda.

tekst i zdjęcia Paweł Krzyk

Podczas zwiedzania Macedonii nie można nie trafić do Ochryda (Ochrydu), miasta leżącego nad Jeziorem Ochrydzkim, na granicy z Albanią. Zwiedzając to urokliwe miasteczko zaciekawiony pytam o „ochrydzkie perły”, reklamowane w każdym z licznych sklepów jubilerskich. Ceny jak na perły bardzo niskie.  

Czy warto je  przywieźć na pamiątkę. Zdecyduj sam. Nie są to prawdziwe perły, ale biżuteria wyrabiana sztucznie. Ogromny wybór.

 Pomimo że perły ochrydzkie nie są naturalne, to ze względu na sposób wyrobu, warto o nich wspomnieć. Zagadka ich produkcji rozwiązała się w kilku rozmowach. Spotkałem kilka wersji ich produkowania:

Wersja nr 1. Biżuteria ta wyrabiana jest z ości rybek pływających w jeziorze ochrydzkim, znajdującym się w Macedonii. Legenda mówi, że na początku XX wieku pewien cudzoziemiec, który przyjechał do Ochrydu, zdradził sekret wytwarzania takich pereł jednej z rodzin, w podzięce za gościnę. Rodzina Talevi zaczęła je produkować około 1920 roku.Póżniej sprzedano sekret innej rodzinie. Sekret jest przekazywany z pokolenia na pokolenie.  Od tamtej pory tylko w sklepach należących do klanów Talevi i Filevi można nabyć „prawdziwe perły” . Wszystkie pozostałe stragany oferują jedynie podróbki.

Wersja nr 2. Perły wytwarza się z muszli małża żyjącego w Jeziorze Ochrydzkim, nazywanego „Sedefna Szkolka” (patrz zdjęcie niżej). Macica perłowa tej muszli jest mielona, a następnie mieszana z łuskami malej rybki z tego jeziora, nazywanej „Plaszica” (plashica, lub plasica). Rybka jest niewielka- osiąga długość 8- 10 cm . Plasica to najmniejsza i najstarsza, endemiczna, rybka zamieszkująca wody macedońskiego jeziora.  Następnie postępuje się identycznie jak z tworzywem sztucznym: odlewa potrzebny kształt, zabarwiając go… farbami. Są perły … i czarne, nie do odróżnienia, ogromne,  i w cenie: duży naszyjnik za niecałe 100 EUR (!!!)

Gdy opowiedziałem o swoich wątpliwościach  gospodarzowi hotelu, ten odradzał zakup, mówiąc o … wyrobach z plastiku, bajdurzeniu sprzedawców, … i o produkcji… chińskiej. Załączam dwa zdjęcia: muszli, oraz części wystawy, w jednym ze sklepików jubilerskich.

www.wedrowkizpawlem.pl www.wedrowkizpawlem.pl