Niemcy, Wyspy Helgoland, relacja z podróży

Niemcy, Wyspy Helgoland, relacja z podróży

(na wrzesień 2022)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

              Do Hamburga zajrzałem po raz kolejny, gdyż ruszam stąd na wyspę Helgoland. Warto tu przyjeżdżać nie tylko z powodów biznesowych, czy obejrzeć kolejną wystawę… Miasto ma ponad 1,85 miliona mieszkańców, a znajduje się w głębi lądu nad Łabą, u jej ujścia do Morza Północnego… Jest obecnie jednym z największych portów przeładunkowych w świecie.

W odróżnieniu od innych miejsc na mojej trasie, tutaj ciągle wymagają w komunikacji publicznej masek i to tych lepszych FFP2…

 

 

              Wyspa Helgoland leży w południowo-wschodniej części Morza Północnego, 70 km od wybrzeża Niemiec. Najlepiej dostać się z Hamburga przez Wedel i Cuxhaven do Helgolandu szybkim katamaranem Holunder-Jet (ew. pozostają samoloty i rejsy wycieczkowe).

 Na wyspie warto zobaczyć Hummerbuden, czyli chaty z homarami, ponieważ dawniej te drewniane domy służyły jako magazyn dla rybaków z homarami. Dziś są dobrze zachowane i błyszczą w szerokiej gamie kolorów. Wewnątrz znajdują się galerie, muzea, małe sklepy i restauracje.

 

 

W górnej części wyspy Helgoland można odkryć unikalną i nietkniętą przyrodę. Możesz wspiąć się wysoko, wybierając opcję leniwą – winda, lub wchodząc w górę po 184 stopniach. W każdym razie na klifach nagrodzony zostaniesz niesamowitym widokiem na wydmy Helgoland i morze. Wzdłuż granicy klifów odbywa się wędrówka do rezerwatu przyrody Lummenfelsen i symbolu Helgolandu – Wysokiej Anny. Dobre miejsce do obserwacji ptaków, ponieważ gniazdują w klifach.

Helgoland ma również interesującą i poruszającą przeszłość. W czasie II wojny światowej została zbudowana jako twierdza morska… Można dowiedzieć się więcej na ten temat podczas zwiedzania tunelu- schronu przeciw bombowego o długości 230 metrów (półtorej godziny).

 

 

Helgoland słynie z tego, że August Heinrich Hoffmann von Fallersleben skomponował hymn Niemiec podczas swoich wakacji w 1841 roku. Ale poza tym Helgoland to wspaniała wyspa na jednodniową wycieczkę lub przyjazd weekendowy. Jest idyllicznie i pięknie – z dala od wielkomiejskich hałasów i … samochodów.

 

 

Przejście do poprzedniej relacji: Wyspy Lundy

Przejście do poprzedniej relacji: Cambridge…