Perełki Europy Centralnej: Lorsch, Spira, Maulbronn, Sirgenstein, Völklingem . Relacja z podróży

Perełki Europy Centralnej: Lorsch, Spira, Maulbronn, Sirgenstein, Völklingem . Relacja z podróży (na październik 2022)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Lorsch

 Do południowej Hesji w środkowych Niemczech warto zajrzeć, aby zwiedzić pozostałości słynnego benedyktyńskiego opactwa i klasztoru w Lorsch. Opactwo z VIII wieku n.e. zasłynęło jako ośrodek kultury i nauki, oraz z powstających w nim rękopisów…

Obecnie pozostałości klasztoru Altemünster są muzeum.

Dla mnie, przepiękne jest miasteczko Lorsch, ze wspaniale

 odnowionymi zabytkowymi budowlami, starym ratuszem oraz kamieniczkami, które zagospodarowano wieloma kawiarenkami i restauracyjkami.

 

 

Spira

Spira znajduje się w Nadrenii- Palatynacie i jest jednym z najstarszych miast niemieckich, sięgającym wstecz do ponad 2 tysięcy lat p.n.e. Obecnie około 50 tysięczne miasto powiatowe.

Ciekawostką tutaj jest sprawa osiedlenia się Żydów. Było bowiem jednym z miast, które stanowiły kolebkę kultury tego narodu. Był żydowski sąd, synagoga… oraz – naście pogromów.

 

 

Maulbronn

Dawny klasztor cysterski w Maulbronn jest przepięknym zabytkiem w niemieckiej Badenii Wirtembergii. Uchodzi za najlepiej zachowany zespół klasztorny na północ od Alp.Powstał w XII wieku i dużo by o nim trzeba było napisać. Jeżeli jedzie się z Frankfurtu w stronę Stuttgartu… trzeba tam zajrzeć.

 

 

Sirgenstein

Szacuje się, że współcześni ludzie przybyli do Europy ok. 43 tysiące lat temu podczas ostatniej epoki lodowcowej. W Jaskiniach Sirgenstein znaleziono dowody na to, że Jura Szwabska w południowych Niemczech była jednym z obszarów, w których zamieszkali. Jura jesienią jest cudownie kolorowa… Natomiast do odkrytych tutaj sześciu jaskiń, prowadzi kilku kilometrowy trakt pieszy. Potuptałem w bajecznym jesiennym otoczeniu, jak ten krasnoludek, co to szedł wąską ścieżką przez ogródek…

 Niestety deszczyk mnie przegonił.

 

 

Völklingem

Wędrując po środkowych i południowych zakątkach naszego sąsiada, zaglądam w różne miejsca… W mieście Völklingem w Saarland dotarłem do tamtejszej huty żelaza, która działała przez około 100 lat do roku 1986. Huta (jako muzeum) stoi zachowana wraz z wielkimi piecami, koksownią…, z techniką na poziomie lat 30- tych XX wieku. 

Była kiedyś wzorem technicznym dla hut z całego świata, największym producentem stali w Niemczech, ale i… zakładem, gdzie dziesiątki tysięcy niewolników pracowało w okresie obu wojen światowych.

Ciekawy obiekt techniczny dla… mechanika.

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Niemcy; Reichenau…

Przejście do poprzedniej relacji: Niemcy cz 1

Przejście na początek trasy: Polska…