W poszukiwaniu zorzy polarnej. Norwegia: Bodo, Roros, Urnes, Bergen. Relacja z podróży

W poszukiwaniu zorzy polarnej. Norwegia: Bodo, Roros, Urnes, Bergen. Relacja z podróży

(na marzec/ kwiecień 2024)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

Bodo

              Bodø, miasto około 56 tysięczne, jest centrum administracyjnym norweskiego hrabstwa Nordland. Znajduje się na półwyspie Bodø, pomiędzy dwoma fiordami: Vestfjorden i Saltfjorden. To również daleko na północy, za kołem podbiegunowym. Jest to największe  miasto w hrabstwie Nordland i drugie co do wielkości w północnej Norwegii. Dotarłem oczywiście promem od strony zachodniej, z Lofotów.

 

 

Roros miasto górnicze

Miasto górnicze Røros i jego obwód są powiązane z kopalniami miedzi, założonymi w XVII wieku i eksploatowanymi przez 333 lata do 1977 roku. Odbudowany po zniszczeniu przez wojska szwedzkie w 1679 r. Røros, zawiera około 2000 drewnianych jedno- i dwupiętrowych domów, oraz hutę. Wiele z tych budynków zachowało swoje drewniane fasady, nadając im średniowieczny wygląd.

Jak się dostać? Najłatwiej 154 km samochodem od Trondheim na południe.

 

 

Kościół klepkowy w Urnes

              Kościół klepkowy w Urnes – to najstarszy zachowany kościół klepkowy (słupowy) w Norwegii. Znajduje się w miejscowości Ornes położonej na brzegu Lusterfjorden, w gminie Luster.

Kościół powstał około 1130 roku. Część jego konstrukcji stanowią belki, które są pozostałością po wcześniejszym XI-wiecznym kościele… Od czasu reformacji świątynia należy do Kościoła Norweskiego.

Dojazd, najlepiej samochodem z Bergen, wymaga dwukrotnej przeprawy promowej…

 

 

Bergen

              Bergen jest drugim co do wielkości miastem kraju, liczy niespełna 300 tys. mieszkańców. Nazywane jest bramą do fiordów i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie największy port rybacki kraju, duży port handlowy i pasażerski. Jest to drugie po Oslo, miasto co do znaczenia gospodarczego i wielkości.

Warto wiedzieć, że w Bergen rozpoczyna się historyczna trasa morska do położonego poza północnym kołem podbiegunowym miasta Kirkenes. Codzienne połączenia promowe są obsługiwane przez norweskie linie Hurtigruten.

 

 

             

 

              Przejście do poprzedniej relacji: Narvik…

              Przejście na początek trasy: Gotlandia…