Obwód Kaliningradzki, informacje praktyczne

Obwód Kaliningradzki, informacje praktyczne (na maj 2015).

Informacje ogólne: Jest to eksklawa Federacji Rosyjskiej nad Morzem Bałtyckim. Sąsiaduje z Polską i Litwą. Teren obwodu oddzielony jest obszarami niepodległych państw i pozbawiony łączności lądowej z główną częścią Rosji. Po powstaniu w 1991r. Federacji Rosyjskiej były nawet plany utworzenia z obwodu samodzielnego tworu państwowego, jednak obecnie władze Rosji dążą do rozwijania współpracy międzynarodowej tego regionu, z drugiej strony jednak ograniczając jego uprawnienia. Powierzchnia 15 0960 km2,, z liczbą mieszkańców niespełna milion.
Kiedy jechać? Można jechać przez cały rok, kraj z klimatem podobnym do naszego.
Jak się dostać? Samolotem do Kaliningradu lub drogą lądową, np. autobusem czy własnym samochodem.
Wiza: obowiązuje posiadanie wizy rosyjskiej. Koszt przez pośrednika w Warszawie 400 zł.
Język urzędowy: rosyjski. Po angielsku prawie nie pogadasz (słabo i tylko z młodymi).
Waluta: Rubel rosyjski. Wymieniłem EURO na Ruble w Wilnie na Litwie, na dworcu autobusowym po kursie: 1 EUR= 55,7 Rubli. Kurs niezły podobny do tych w Kaliningradzie, gdzie wymienisz również PLN.

Kaliningrad, waluty
Internet i telefony, prąd, wtyczki: jak w kraju, telefony nasze działają.
Ceny: podobne do polskich
Transport i informacje turystyczne: w Kaliningradzie nie znalazłem informacji turystycznej. Na mapce z Polski miałem jedną, zaznaczoną koło dworca autobusowego południowego, ale po przyjeździe okazało się to informacją nieaktualną. W hotelu nie znalazłem mapek i informacji turystycznych typu broszura… Autobusy dalekobieżne w stronę: Litwy, Białorusi, Polski i Europy odjeżdżają z dworca autobusowego południowego. Zwiedzając chodziłem pieszo. Po Kaliningradzie kursuje sprawna komunikacja autobusowa i mini busami (tzw. marszrutki). Ceny: autobus 18 Rubli, marszrutka 22 Ruble.
Komunikacja miedzy miastami: najlepiej autobusami.
Jechałem z Kalingradu do Elbląga: widziałem 3 autobusy linii „Zelenogradsk Trans” z odjazdami do Gdańska o godzinie: 6.00; 7,30 i 15,00. Do Elbląga czas jazdy ok.3 g, cena 430 Rubli. Bilet kupiłem na dworcu.
Hotele: znalazłem w pobliżu centrum tani Like Hostel Kalinigrad, ulica Tichaja 17, za 490 Rubli/noc. Dojazd z dworca autobusami 3 i 7- wysiąść na ulicy Gorkiego na przystanku Dietskaja Bolnica (mówią przez głośnik nazwy przystanków). Wart polecenia: nowy, czysty, wi-fi.
Przewodniki: nie szukałem. Wystarczyły mi informacje z Internetu i kupiona w kraju mapa Kaliningradu. Istnieją polskojęzyczne przewodniki.
Atrakcje turystyczne,
Tylko spacer po centrum miasta. Miasto w sumie… niezbyt atrakcyjne turystycznie. Część terenu jest niedostępna z powodu licznych baz wojskowych. Możesz skorzystać z organizowanych wycieczek. Masz je na zdjęciu obok.

Kaliningrad zwiedzanie
Powrót do relacji z podróży.