Szkocja. Orkady i Szetlandy- galeria zdjęć

Archipelag Orkadów i Szetlandów

Tekst i zdjęcia: Paweł Krzyk

Zwiedzam go w czasie miesięcznej podróży po: Szkocji, Irlandii, wyspach szkockich i norweskich w stronę Spitsbergenu. Przypłynąłem na te brytyjskie wyspy  niewielkim ekspedycyjnym statkiem holenderskim „Plancius”. Zwiedziłem na Archipelagu Orkadów część wyspy Mainland, oraz w Archipelagu Szetlandów dwie wyspy. Orkady to głównie miasteczko Kirkvall.

Natomiast na Szetlandach pierwszą po drodze była Fair Isle. Znajduje się w połowie drogi pomiędzy Orkadami a właściwymi Szetlandami. Ta niewielka wyspa otoczona jest potężnymi klifami nawet do 100- 200 metrów wysokości. Urzeka i przyciąga, surowe, dzikie piękno poszarpanych wybrzeży, oraz ogromna ilość ptactwa. Mieszka tam tylko 70 osób w malowniczych domach, w południowej części wyspy. Wyspa podobno znana z szydełkowania. Ja twierdzę,  że obecnie to juz chyba historyczne zajęcie, gdyż inaczej hodowane tu owce byłyby strzyżone , i nie gubiłyby swojego runa, które wiatr roznosi po całej wyspie. Przeważają pastwiska i skaliste wrzosowiska. Wylądowałem w pobliżu Obserwatorium Ornitologicznego, obszedłem całą wyspę, zajrzałem do szkoły z 8-ma uczniami… Oprócz przybycia  statkiem wycieczkowym, można tu z Szetlandów  przylecieć,  lub przypłynąć  promem (2,5 godziny).

Drugą wyspą  archipelagu Szetlandów – była  znajdująca się w pobliżu Mainland niezamieszkana Mousa.  Obejrzałem broch – unikalną wieżę obronno- mieszkalną  z epoki żelaza. Wznoszono je  na planie okręgu z podwójnym murem,  bez zaprawy z lokalnego kamienia. Znajduje się tutaj  kolonia fok i mnóstwo ptaków . Wypasają  również  owce. Dostać się na Mousę można także  promem, pływającym dwa razy dziennie, jeżeli pogoda na to pozwala.

Załączam kilka zdjęć.

22

Zdjęcie 22 z 30