Szwecja: Dalaro, Sztokholm i okolice, relacja z podróży

Szwecja: Dalaro, Sztokholm i okolice, relacja z podróży

(na marzec 2024)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

             

Dalaro

              Dzisiaj zapraszam w okolice Sztokholmu. Pierwszy wypad proponuję na południe. Bez problemów udało mi się dotrzeć komunikacją publiczną do Dalarö . Miasteczko w gminie Haninge i kurort archipelagowy na południowym archipelagu sztokholmskim , popularny zwłaszcza latem, wśród turystów pływających łodzią. Mnie spacer także się podobał, choć przeszkadzała zmienna aura – od śniegu, deszczu, po słońce.

 

 

Pałac Drottningholm

              Pałac Drottningholm znajduje się na opłotkach Sztokholmu. Jest to najlepiej zachowany zamek królewski w Szwecji. Pochodzi z XVII wieku i jednocześnie jest reprezentatywny dla całej architektury tego okresu (UNESCO)..

              Połączenie egzotycznego pałacu, teatru pałacowego i wspaniałych ogrodów sprawia, że ​​wizyta w Drottningholm jest interesująca. Szkoda, że „zimo- wiosna” przypomniała sobie o… śniegu.

Z centrum miasta jest to godzina jazdy dwoma autobusami. Jestem w Szwecji zachwycony, połączeniem mapy google z rozkładami jazdy komunikacji publicznej.

 

 

Sztokholm

              Sztokholm okazał się zimny. Podczas tej podróży zwiedzam ciekawe miejsca wokół tego pięknego miasta. Przeszedłem przez centrum i wkrótce pojechałem samochodem oraz pociągiem na północ. Może w końcu natknę się na zorzę polarną… Ostatnia okazja na piwko…, na dworcu kolejowym, podczas ustalania logistyki.

             

 

Birka i Hovgården

              Birka i Hovgården, znajdują się około 30 km na zachód od Sztokholmu. Leżą na małych sąsiadujących wyspach Björkö i Adelsö na jeziorze Mälaren i są to dobrze zachowane stanowiska archeologiczne z epoki Wikingów. Prehistoryczne budowle w mieście kupieckim, posiadłość królewska i port, systemy obronne, cmentarze (UNESCO).

 

 

Huta żelaza w Engelsbergu

              Produkcja najwyższej jakości żelaza w Szwecji, uczyniła ją liderem w tej dziedzinie już w XVII i XVIII wieku. Huta żelaza w Engelsbergu jest najlepiej zachowanym i najpełniejszym przykładem tego typu szwedzkiego obiektu przemysłowego… Mieści się na północny zachód od Sztokholmu.

 

 

Wielka Miedziana Góra w Falun

              Jadąc na północ od Sztokholmu, warto zajrzeć do Falun.

Zwiedzanie kopalni, tak zwanej Wielkiej Miedzianej Góry w Falun, to podróż historyczna. Była to niegdyś jedna z najważniejszych stref górniczych na świecie. Kopalnia istnieje ponad 1000 lat, a w szczytowym okresie swojej świetności w XVII wieku, odpowiadała za 70% produkcji miedzi w świecie zachodnim.

 

 

Halsingland

              Udekorowane domy wiejskie w Hälsingland, to dalej na północ od Sztokholmu, czyli wschodnia Szwecja. Znajduje się tutaj siedem domów tradycyjnego budownictwa drewnianego, którego początki sięgają średniowiecza. Pokazują dobrobyt niezależnych rolników, którzy w XIX wieku wykorzystali swoje bogactwa do budowy nowych, bogato zdobionych domostw. Sztuka ludowa miesza się w nich ze stylami panującymi w ówczesnym ziemiaństwie, m.in. barokiem i rokokiem. Zdobione przez malarzy znanych i nieznanych artystów wędrownych. Również na Liście… UNESCO.

 

 

              Przejście do następnej relacji: Laponia…

              Przejście do poprzedniej relacji: Oskarshamn…

              Przejście na początek trasy: Gotlandia…