Szwecja, informacje praktyczne
Szwecja, informacje praktyczne (na wrzesień 2018)
Tekst: Paweł Krzyk
Informacje ogólne: państwo skandynawskie- nazwa oficjalna Królestwo Szwecji, ma powierzchnię ok. 450 tysięcy km2. Liczba ludności około 9 milionów. Szwecja jest krajem niskich wyżyn. Obszary powyżej 1000 m n.p.m. zajmują 2,6% powierzchni kraju. Na północnym zachodzie, wzdłuż granicy z Norwegią ciągną się Góry Skandynawskie z najwyższym szczytem kraju – Kebnekaise (2111 m n.p.m.).
W stosunku do Polski nie występują różnice czasowe- czas identyczny.
Kiedy jechać? Najlepszy okres do podróżowania jest identyczny jak w Polsce.
Wiza: Obywatele polscy, nie potrzebują wizy, gdyż Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej.
Język urzędowy: szwedzki
Waluta: obowiązuje korona szwedzka (SEK). Przybliżony kurs 1 EUR= 10 SEK. W ogóle nie wymieniałem pieniędzy- zapłaciłem zawsze kartą.
Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet jest dostępny wszędzie. Telefony GSM nasze działają z cenami jak w Polsce (i Unii…). Prąd i wtyczki- takie jak u nas.
Ceny: towary i usługi : „generalnie podobne do polskich” z takim założeniem, że jednej złotówce odpowiada dziesięć koron (jeden EUR).
Kraj niezwykle drogi we wszystkich fragmentach pobytu. Podobna jest tylko cena paliwa w wysokości około 1,2- 1,5 EUR za litr.
Jak dojechać? Najwygodniej samolotem. Można lądem od strony wszystkich sąsiadów, również własnym samochodem lądem lub promami z Polski, i… innych krajów.
Bezpieczeństwo: kraj bezpieczny.
Co do zdrowia: nie ma zagrożeń.
Transport i informacje turystyczne: na lotniskach i w mieście istnieją informacje turystyczne. Pełna cywilizacja w zakresie turystycznym. Ruch prawostronny. Najwygodniej korzystać z autobusów i pociągów- jeżeli nie jedziesz samochodem (b. dobre drogi).
Szwedzkie dworce autobusowe sprzedają również bilety na koleje. Na mniejszych dworcach kolejowych- zwykle dworce autobusowe i kolejowe istnieją w swoim sąsiedztwie, widziałem tylko automaty do zakupu biletów. Kierowcy autobusów również sprzedają bilety (płaciłem zawsze kartą). Korzystałem z tańszych biletów dla emerytów.
W Szwecji istnieją surowe ustawy nakazujące ochronę przyrody. Obowiązuje tu pradawne niepisane prawo, które gwarantuje swobodę poruszania się praktycznie wszędzie. W każdym miejscu można rozbić namiot, biwakować, poruszać się po rezerwatach, a nawet po terenach prywatnych pod warunkiem, że nie wyrządzi się żadnych szkód.
Korzystałem z różnych środków lokomocji i poruszałem się pieszo po centrach miast. Niżej szczegóły i ceny:
Haparanda i Lulea: w Haparanda wsiadłem do autobusu szwedzkiego linii Lanstrafiken o. 09,55 by po18.00 być w Umea Busstation.(ceny 14 i16 EUR). Przesiadałem się w gminie/ mieście Lulea (stop- dotąd było to 254 km). Po przesiadce przejazd do gminy/ miasta Umea (całość ponad 500 km- około 6 g. 40’).
Umea i Dorotea: 6,45-9,55- przejazd autobusem z Umea do gminy Dorotea. Przesiadka o 10,05 na kolejny luksusowy autobus do Ostersund (387 km.- cena całości 28,7 EUR).
Ostersund- Jonkoping: Wieczorem pieszo na stację kolejową i o g. 22,15 wyjazd- przejazd nocny pociągami na siedząco z Ostersund do Sztokholmu Central. Przyjazd o 05,52. Dalsze przesiadki na pociągi- o. 06,20- p. 09,58 Jonkoping- (729 km- cena biletów 48 EUR).
– Ostersund po mieście: Bilet autobusowy po mieście i jego okolicy-cena 30 SEK (3 EUR)
Jonkoping: przejazd do Malmo i później do Kopenhagi. Przejazd do Malmo (292 km): 8,15-11,04- Halmstat Central. Przesiadka na pociąg o. 11,12- 12,51- Malmo Central. Stop na zwiedzanie.
Przejazd pociągiem do Kopenhagi: Malmo Central odjazd 16,13- 16,48 Kopenhaga (całość 352 km, za 54,7 EUR. Chyba tańsze byłyby bilety autobusowe (pociąg był dla mnie wygodniejszy i pozwalał na dłuższą przerwę w Malmo).
Hotele, spałem w:
Umea: STF Hostel Umeå Västra Esplanaden 10, nie wart polecenia, dorm za 21 EUR
Ostersund: najtaniej było w Pensionat Björnen, Storgatan 61, za 44,5 EUR/ pokój- wart polecenia
Jönköping: najtaniej było w hotelu Vandrarhem-Östra, Storgatan 42, za 39 EUR/ pokój, wart polecenia.
Przewodniki: nie szukałem. Wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu.
Atrakcje turystyczne: pomijam w tym miejscu- patrz w relacji.
Powrót do relacji: Szwecja