Szwecja: Oskarshamn, Olandia, Kalmar i Karlskrona, relacja z podróży

  1. Szwecja: Oskarshamn, Olandia, Kalmar i Karlskrona, relacja z podróży

(na marzec 2024)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

              Oskarshamn to niewielkie nadmorskie miasto w szwedzkim hrabstwie Kalmar . Mieszka tam ok. 17 tysięcy osób. Miasto zostało założone przez króla Szwecji  Oskara I.

Obecnie jest znane dzięki elektrowni atomowej, oraz montowni kabin samochodów ciężarowych Scania . Dla mnie było stopem w drodze na zachód, z noclegiem w hotelu w dawnym budynku dworca kolejowego.

 

 

              Öland, to duża szwedzka wyspa w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego. Od 4 -15  km szerokości i 137 długości. Jest połączona z lądem mostem o długości 6100 m, który biegnie z Kalmaru do Färjestaden.

Nazywają ją „wyspą słońca i wiatrów”, a Selma Lagerlöf porównuje wyspę do motyla, który podczas burzy nad Bałtykiem stracił skrzydła i tam utknął.

Dogodne połączenia autobusami pozwoliły mi zajrzeć do najciekawszych zakątków. Najpierw południe do Mörbylånga i Ottenby. Krajobraz południowej Olandii był użytkowany rolniczo od czasów prehistorycznych. Wykopaliska odsłoniły pozostałości .., poza tym rezerwat przyrody i krajobraz trawiastej sawanny, z kilkoma drewnianymi młynami na płaskim terenie.

 

 

              Moja druga wycieczka na Olandii odbyła się także autobusem (50 minut z Kalmar). Borgholm to około 3- tysięczne miasteczko położone w północnej części wyspy. Jest piękne i warto wybrać się na krótki spacerek z dworca autobusowego do centrum.

W Borgholm znajduje się również Zamek Borgholm, który popada w ruinę od czasu pożaru w 1806 roku.

 

 

              Kalmar jest jednym z najstarszych miast szwedzkich nad Bałtykiem (Cieśnina Kalmarska). 48- tysięczne miasto jest siedzibą powiatu.

Jego głównym zabytkiem jest Zamek Kalmar, którego kwadratowa wieża pochodzi z początku XII wieku . Jednak barokowe centrum miasta z katedrą, jest również godne zainteresowania.

Miasto jest związane z historią całej Skandynawii. Tu zawiązano Unię Kalmarską, utworzoną pod berłem jednego władcy, przez trzy skandynawskie królestwa: Danii, Szwecji i Norwegii (1397-1523).

Dla mnie Kalmar było bazą do zwiedzania Olandii, oraz wypadu do Karlskrony.

 

 

              Karlskrona, miasto nad Bałtykiem, rozproszone zostało na kilku wyspach archipelagu Blekinge.

Zostało założone jako siedziba Królewskiej Marynarki Wojennej Szwecji i jej stoczni. W połowie XVIII wieku było  trzecim co do wielkości miastem w kraju, dzięki zapotrzebowaniu na statki, potrzebne w konfliktach o kontrolę nad Morzem Bałtyckim. Obecnie port znajduje się na Liście… UNESCO.

 

             

 

              Przejście do następnej relacji: Dalaro, Sztokholm i okolice

              Przejście do poprzedniej relacji: Gotlandia…