Szwecja. Sztokholm, informacje praktyczne.

Szwecja- Sztokholm, informacje praktyczne.
1. Informacje ogólne. Nie rozpisuję się, gdyż Szwecja jest znana i opisana w wielu przewodnikach. Królestwo Szwecji jest monarchią konstytucyjna i członkiem Unii Europejskiej. Obecnym władcą jest Karol XVI Gustaw. Powierzchnia kraju 449 964 km2, liczba ludności ok. 9,7 mln. Niestety podróżowanie tutaj jest drogie…
2. Kiedy jechać. Można przez cały rok. Klimat nieco chłodniejszy ale podobny do polskiego
3. Waluta. Korona szwedzka (SEK). Wymieniałem po kursie 1 EUR= 8,55 SEK. W przybliżeniu 1 PLN= 2 SEK.
4. Wiza. Nie ma- Unia Europejska
5. Transport. Można dostać się promami z Polski, samolotami, lub droga lądową wokół Bałtyku. Ja przyleciałem do Sztokholmu liniami Wizz Air z Warszawy na lotnisko Skavsta. Sztokholm posiada 3 lotniska: na oddalone o 106 km lotnisko Skawsta latają tanie linie Wizz Air i Ryanair. Jest jeszcze lotnisko Arlanda (ok. 40 km- lata tam LOT)… Z lotniska kursuje autobus Flygbussarna. Bilety kupuj w automacie kartą płatniczą: 159 SEK w jedna stronę- taniej gdu kupisz w dwie strony (285 SEK). Wysiądziesz na Centralnym Terminalu w centrum Sztokholmu. Na Wyspy Alandzkie odpłynąłem promem Tallik Silja za 12 EUR (6,5 g.)
Transport w Sztokholmie: metro, kilka linii kolejowych, promy, tramwaje i autobusy. Ceny biletu jedno przejazdowego 36 SEK (zakup biletów np. w inf. turystycznych…). Istnieją karty jedno i wielodniowe na wszystkie środki lokomocji: 1 dniowa=112 SEK… Istnieje tzw. Karta Sztokholmska (Stockholm Card) jedno i więcej dniowa, pozwalająca poruszać się środkami komunikacji miejskiej i wojewódzkiej i obejmująca wstępy do muzeów- ale nie wszystkich, np. bez autobusu z lotniska Skavsta. Ceny karty 1-dniowej= 525SEK. Czas liczy się od rozpoczęcia pierwszego przejazdu. Przy moim czasie i sposobie zwiedzania, nie korzystałem z tych kart: przez 3 dni z jednym wyjątkiem, poruszałem się tylko pieszo i promem.
6. Hotele. Spałem w Sztokholmie w Hostelu Crafoord Place w centrum. Dojście od autobusu lotniskowego spacerem (10’). Cena za dorm 3 dni: 587 SEK ( w tym 50 SEK za pościel- zakaz używania śpiworów). Czysty, bezpieczny, najtańszy w centrum i wart polecenia.
7. Atrakcje turystyczne. Moje 3 dni w Sztokholmie:
Spacer po głównej ulicy: deptak Drottningatan. Atrakcje turystyczne centrum pieszo po trasie autobusu „Hop off- hop on”, oraz atrakcje na wyspie Djurgarden: muzea- patrz w relacji. Oczywiście jest mnóstwo innych sposobów spędzania czasu w zależności od tego, ile go na zwiedzanie przeznaczysz. Sztokholm posiada wiele muzeów.

Powrót do relacji z podróży.