Anglia: Hardraw Force, Nottingham, , relacja z podróży

Anglia: Hardraw Force, Nottingham, , relacja z podróży

(na sierpień 2022)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

              Od Brampton zawróciliśmy na południe i skrajem English Lake District pojechaliśmy pomiędzy wzgórza, wrzosowiska, oraz wioski z pastwiskami ogrodzonymi murkami kamiennymi. Kilkakrotnie droga o szerokości samochodu pięła się zakolami… Docieramy do pierwszego celu, którym jest Wodospad Hardraw Force- znany z filmu „Robin Hood. Książę złodziei”.

 

 

              Podziwiając okolicę zawitaliśmy na krótko do nadmorskiego Lancaster.To już północny wschód Anglii. Miasto przemysłowe, nieco ponad 50- tysięczne, nad którym góruje Zamek Lancaster, zbudowany w dawnym miejscu stacjonowania … rzymskiego garnizonu. Mamy problem… z parkowaniem w centrum.

 

 

              Do Doliny Młynów Derwent turyści przyjeżdżają, gdyż była to kolebka rewolucji technicznej w Anglii. Wzdłuż rzeki Derwent w dolinie o tej samej nazwie wybudowano naście progów spiętrzających wodę, którą wykorzystywano do napędzania maszyn. Odwiedziliśmy Młyn Strautt’s , który napędzał setki maszyn włókienniczych. Obecnie młyny wpisano na Listę… UNESCO.

 

 

              Miasto Derby jest ćwierć milionowe, typowo przemysłowe,  które było w XVIII wieku ośrodkiem angielskiej rewolucji technicznej.

Patrząc okiem turysty, pobobało nam się tylko centrum miasta, oraz Dolina Derwent.

 

 

              Nottingham jest jednym z trzech dużych miast angielskiego regionu Środkowy Wschód. Szczyci się przede wszystkim XIII wieczną legendą banity- rozbójnika z łukiem- Robin Hoodem. Wyeksponowano tę legendę w różnoraki sposób na Zamku Nottingham, od opowieści filmowej… po zabawy z łukiem. Dla niezbyt posłusznych znajdą się nawet… dyby.

 

 

              Leicester jest najważniejszym  miastem w regionie Środkowego Wschodu. Prawie 360 tysięcy mieszkańców, z czego znaczna część to nasi rodacy. Poza rejonem Londonu jest nas tu najwięcej. Popatrzyliśmy na centrum w okolicy Zamku, katedry z grobem króla Rysarda III-go, no i sporo było spaceru, również przy wieży zegarowej…

 

             

Przejście do następnej relacji: Anglia: Blenheim…

Przejście do poprzedniej relacji: Durham…

Przejście do poprzedniej relacji: Cambridge…