Zach. Anglia, Walia, informacje praktyczne

Wyprawa do Zachodniej Anglii i Walii.
Walia, informacje praktyczne i organizacyjne (na sierpień 2015).

Tekst i grafika: Paweł Krzyk

Informacje ogólne o Walii. Nazwa Walia jest spolszczoną wersją angielskiej nazwy Wales. Walijczycy z kolei nazywają swój kraj Cymru a siebie Cymry, co w języku staro walijskim znaczy „rodak”, „krajan”. To jeden z czterech podmiotów administracyjno- ustrojowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz celtycka kraina historyczna, położona w południowo-zachodniej części wyspy Wielka Brytania, na zachód od Anglii, nad Morzem Irlandzkim i Celtyckim. Stolicą Walii jest Cardiff. Walia posiada autonomię, której głową państwa jest królowa brytyjska Elżbieta II. Podobnie jak Szkocja posiada własny parlament…, którego ustawy wymagają formalnej sankcji królewskiej. Z pewnymi wyjątkami Walia zachowuje się jak samodzielne kraj. Powierzchnia kraju: ok. 20,8 tysięcy km2 . Liczba ludności: nieco ponad 3 miliony.
Kiedy jechać? Można przez cały rok. Pogoda zbliżona do tej w Polsce. W zimie cieplej i mniej śniegu.
Wiza: od Polaków jest wymagana: Unia Europejska
Język urzędowy: walijski i angielski
Waluta: obowiązuje funt brytyjski (GBP).
Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet, telefony, prąd: jak w Polsce i Unii Europejskiej. Wtyczki typu brytyjskiego: trzy prostokątne bolce-potrzebny reduktor.
Ceny: towary i usługi : generalnie znacznie wyższe niż w Polsce.
Jak dojechać? Najwygodniej samolotem. Tanie linie latają do wielu miast.
Przewodniki: nie szukałem, wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu. Jest wiele przewodników polskojęzycznych.
Transport i informacje turystyczne:
Dolot z WAW do Liverpoolu (LPL). Przyleciałem Ryanair z lotniska Modlin. Lata we wtorki, czwartki i soboty. Minusem jest późna pora przylotu i brak transportu publicznego do miasta. Transfer taxi kosztował mnie nieco ponad 17 GBP (8 mil).
Wycieczka z Liverpoolu do Manchesteru. Pociąg z dworca Liverpool Lime Street za 14,8 GBP/ jedna strona (50 do 60 minut). Taniej (ta cena) gdy odjazd po 9.00, powrót o dowolnej porze. Jeżdżą co około godzinę. Wysiąść- wybierać pociągi jadące do stacji Manchester Piccadilly, gdyż spod tego dworca zaczynają i kończą bieg bezpłatne autobusy nr 1,2 i 3, które jeżdżą po całym starym mieście. Można pojechać z Liverpoolu nieco taniej autobusami National Express, ale jest ich mniej. Autobusy maja kartę seniora („60+” kupuje się z ważnością na rok za 10 GBP- mnie się zwróciła na jednym przejeździe).
Liverpool: nie potrzebowałem transportu wewnątrz miasta. Od mojego hotelu wszystkie dworce: autobusowe (2), kolejowy główny Lime Street, promowe, są w zasięgu spacerów. Na lotnisko jeździ: pociąg z Lime Street oraz autobusy (również spod Lime Street i z dworców autobusowych. Rozkłady jazdy można znaleźć w prospektach turystycznych, np. na lotnisku, czy na dworcu kolejowym.
Liverpool- Bristol: jechałem autobusami National Express z przesiadką w Manchester. Odjazd 9.00. Czas jazdy 6 godzin, cena z karta seniora 25 GBP (bez karty 34 GBP).

Walia południowa: objazd wynajętym na dwa dni samochodem, na trasie: Bristol- Blaenavon- Swansea- Cardif- Newport- Bristol. Jak wyżej wynająłem w Avis. Miałem z hotelu do nich tylko 400 m. Przejechałem ok. 200 mil- paliwo kosztowało 28GBP
Bristol- Bath- Bristol– pojechałem autobusami z dworca autobusowego Bus i Coach Magistrates … (600 m od hotelu). Cena 6 GBP w obie strony a autobus pokonuje 22 km trasę w 50- 70 minut, w zależności od korków i trasy po przedmieściach obu miast. Można pojechać również pociągiem z Temple Meads Station (15’).
Bristol- lotnisko: autobusy z w/w dworca autobusowego kursują co godzinę w nocy i co ok. 15 minut w dzień (są rozkłady jazdy w inf. tur.)

Hotele:
Liverpool. Spałem w wartym polecenia Hatters Hostel, 56/60 Mont Pleasent- -dorm 10 os. w centrum ze śniadaniem. Obowiązują znacznie wyższe ceny noclegów w dni wolne od pracy (nawet 2-3 razy wyższe): płaciłem ceny średnio za 20 GBP/noc. Przy rezerwacji na miejscu za ostatnią noc w dzień roboczy zapłaciłem 11 GBP. Doskonała lokalizacja, bardzo przyzwoity standard.

Conwy: spałem w YHA Conwy. Wart polecenia. W weekend płaciłem 28,5 GBP/ dorm bez śniadania.
Llanberis: nocleg w The Heigs Bunkhouse, za 17GBP/ dorm w weekend, bez śniadania i pościeli.
Bala: spałem w White Lion Royal Hotel ,dobry ale niestety drogo (niedziela), nie polecam z tego powodu (brak innych tańszych). We wszystkich miejscach w Walii Północnej można spać w namiocie, ale musisz się liczyć z potrzebą posiadania: dobrego tropiku i … „pompy strażackiej…”
Bristol: Rock N. Bowl Hostel w dorm za 16 GBP/ dni robocze, oraz 25 GBP/ noce w weekend. Dość drogi, ale w doskonałej lokalizacji i przyzwoitym poziomie.
Cardif: Nomad Backpacker, 11-15 Howard Gardens, w dorm za ok. 12 GBP

Atrakcje turystyczne:
Liverpool: ciekawe stare miasto i centrum. Pełny dostęp do mapek i informacji turystycznych. Czas 2,5 dnia. Wszystko spacerem. Można skorzystać z bezpłatnych wycieczek z przewodnikiem codziennie o 11.00 (3 godziny). Ruszają spod pomnika księcia Alberta w centrum przy Hali Koncertowej ( St. George’s Hall). Muzeum Sztuki wejście bez opłat, ale jest takie sobie.
Manchester: stare miasto i centrum. Transport opisałem wyżej. Czas 1 dzień. W informacji turystycznej zestaw mapek i kompletna informacja. Chyba większość muzeów jest bez opłat za wstęp. Byłem w Muzeum Historii Ludzkości (takie sobie) oraz w Bibliotece John Rylands (piękne gotyckie wnętrza i czytelnia). Biblioteka otwierana jest o 12.00- do 17.00.

Bristol: ciekawe stare miasto i centrum. Czas 1 dzień. Wszędzie dostępne mapki i kompletna informacja. Muzeum Bristol i Art. Galery, wstęp wolny.
Bath: piękne miasto znajdujące się na liście UNESCO. Zabytki najstarsze z czasów kiedy było kurortem rzymskim. Moim zdaniem najładniejsze z wszystkich oglądanych na trasie. Czas potrzebny minimum pół dnia. Dostępne w informacji turystycznej na I piętrze dworca kolejowego: mapki i informacja o zabytkach. Wstęp do Łaźni Rzymskich: 14,5 GBP, wstęp do Muzeum Sztuki bezpłatny. Wstęp do Fashion Muzeum: 8,25 GBP. Ewentualna wycieczka stateczkiem po rzece Avon: 8 GBP- ruszają koło Mostu Pulteney.

Walia:
1/Conway, miasto wewnątrz murów obronnych i zamek. Patrz relacja. Cena wstępu do zamku 8,75 GBP. Jest bilet tańszy zbiorczy do wszystkich zamków, jeżeli Cię to będzie interesowało. Wystarczy pół dnia. Po okolicy można tez pojeździć pociągiem.
2/Beaumaris, zamek i miasto jw. Cena wstępu do zamku 5,25 GBP. Na ten i n/w 3 zamki wystarczył mi jeden dzień objazdu samochodem.
3/Caernarfon, zamek i miasto jw. Cena wstępu do zamku 6,75 GBP. Ten zamek był najładniejszy.
4/ Criccieth, zamek w miasteczku nad kamienistą plażą. Wstęp do zamku 3,50 GBP. Nie warto wchodzić- tylko panorama …
5/ Harlech, zamek i miasteczko w górach Snowdonii. Wstęp do zamku ok. 3,50 GBP (nie zapisałem). Zamek taki sobie, ładne widoki.
6/ Llanberis, miasteczko nad dwoma jeziorkami w Snowdonii. Baza wypadowa na szlaki Snowdonii. Stąd rusza kolejka zębata na szczyt Snowdon: co pół godziny, cena 27 GBP (obie strony lokomotywa spalinowa, gdy parowa 35 GBP). Bilet w jedną stronę 20 GBP- powrót np. pieszo, niecałe 2 godziny marszu.
7/ Bala, miasteczko nad jeziorem po stronie wschodniej poza Snowdonią. Dla mnie było miejscem na stop przed powrotem do Liverpoolu (niewarte wizyty dla niego samego).

8/ Blaenavon, miasteczko górnicze, wpisane na listę… UNESCO. Ciekawe dla osób zainteresowanych obiektami przemysłowymi: górniczymi, hutniczymi I kolejowymi. Ładne widoki pogórza na wąziutkich drogach w stronę Swansea
9/ Swansea, drugie co do wielkości miasto Walii, piaszczyste plaże. I nie wiele więcej
10/ Cardiff, stolica Walii. Zamek, stare miasto, muzeum narodowe, dzielnica nadbrzeżna portowa. Maksymalnie pół dnia.
11/ Newport, miasto w pobliżu Bristolu, w którym znajdziesz ślady budownictwa rzymskiego. Ja zwiedziłem, gdyż miałem czas…

Niżej masz mapkę całej trasy, której informacje dotyczą.

mapka Walii z zazn trasą

Powrót do relacji: Liverpool i Manchester.
Powrót do relacji: Walia.

Powrót do relacji: Bristol i Bath.