Brindisi, Matera, Wezuwiusz, Pompeje, Neapol. Relacja z podróży
Brindisi, Matera, Wezuwiusz, Pompeje, Neapol. Relacja z podróży
(na sierpień 2024)
Tekst i foto: Paweł Krzyk
Brindisi, Castrignano del Capo
Brindisi położone na Półwyspie Salentyńskim, czyli obcasie „włoskiego buta”, jest naturalnym portem, którego wlot jest wciśnięty w głąb wybrzeża Adriatyku regionu Apulii. 90- tysięczne miasto portowe w prowincji Brindisi, dla turysty wydało mi się niezbyt atrakcyjne. Pojechaliśmy więc dalej na sam kraniec półwyspu do Castrignano del Capo.- to już prowincja Lecce
Takie sobie mniejsze i większe miejscowości, ale po drodze zaskoczył mnie widok zaniedbań, chociażby zapuszczonych wiekowych sadów oliwnych. Suche, powykręcane, czarne konary tych drzew, mojej wnuczce przypominały sceny… ze Shreka. Na końcu obcasa oczywiście latarnia morska i zatoczka Leuca.
Matera
Matera, 60- tysięczne miasto i gmina we włoskim regionie Basilicata, w prowincji Matera, zachwyci każdego turystę. Zwłaszcza historyczna część miasta, zwana Sassi, obejmująca unikatowe domostwa drążone w skale, jedynie z fasadami murowanymi (obecnie UNESCO). Domostwa i uliczki opadają kaskadowo w kierunku kanionu rzecznego.
Wezuwiusz
Wezuwiusz (wł. Vesuvio) – włoski wulkan nad Zatoką Neapolitańską jest jedynym czynnym wulkanem, leżący bezpośrednio na kontynencie europejskim. Skałą wylewną Wezuwiusza jest lawa aa, której stare potoki leżą na zboczach wulkanu.
Wezuwiusz zaliczany jest do stratowulkanów, a jego najbardziej wzmożonym okresem aktywności były lata 1631–1872. Według ostatnich pomiarów, jego wysokość wynosi 1281 m n.p.m., głębokość krateru – 230 m, średnica – 550–650 m. Dzisiejszy stożek znajduje się w kalderze utworzonej podczas wybuchu z 79 roku, czyli tym najbardziej spektakularnym, który pogrzebał Pompeje. Najłatwiej zwiedzić kupując wycieczkę w Pompejach (44 EUR). Wjedziesz na 1000 metrów, a potem do pokonania 250 m. w pionie szutrową ścieżką zakosami do krateru.
Pompeje
Współczesne Pompeje –ok.25- tysięczna miejscowość w regionie Kampania, w prowincji Neapol, znajduje się w pobliżu ruin starożytnych Pompejów.
Wszyscy tłumnie tutaj przybywają na stanowisko archeologiczne z ruinami rzymskiego miasta, utrwalonego przez popiół z Wezuwiusza w roku 79.
Mówią współcześni, że wybuch Wezuwiusza położył kres istnieniu miasta, zwanego „ukochanym przez Wenus”. Kiedy szesnaście stuleci później, odnaleziono je i rozpoczęła się systematyczna eksploracja pogrzebanej metropolii, odkrywcy na własne oczy mogli się przekonać, że kult bogini miłości był w pełni odwzajemniony.
Ulubionym miejscem wypoczynku pompejańskich patrycjuszy były łaźnie. W samym mieście znajdowało się ich kilka…
Jedni uważają, że tak było, inni twierdzą, że z termalnych rozkoszy korzystały wyłącznie panie o nie najlepszej reputacji… Znaleziono freski o frywolnej tematyce…
Co zabiło mieszkańców Pompejów?
Uważa się, że ofiary zmarły w wyniku uduszenia podczas przepływu piroklastycznego o niższej temperaturze i zostały pochowane pod warstwą popiołu wulkanicznego…
To miasto jest duże i potrzeba nieco czasu na zwiedzenie jego pozostałości.
Neapol
Neapol (wł. Napoli, dosł. „nowe miasto”), jest położone w południowych Włoszech, nad Zatoką Neapolitańską. Stolica regionu Kampania oraz prowincji Neapol. Ponad 920- tysięczne miasto położone jest u podnóża Wezuwiusza. Jest trzecim pod względem populacji miastem Włoch, ustępując pod tym względem Rzymowi oraz Mediolanowi.
Jest to miasto bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym. We wrześniu i w grudniu rzesze turystów przyciąga Cud Świętego Januarego – patrona miasta.
Historyczne centrum Neapolu jest największe w Europie (1700 hektarów) i jest wymienione przez UNESCO na Liście Światowego Dziedzictwa. Doczytałem, że swojej historii Neapol był stolicą księstw, królestw i jednego imperium….
Przejście do następnej relacji: Włochy Capri…
Przejście do poprzedniej relacji: Alberobello…
Przejście na początek trasy: Węgry