Wschodnie Włochy (niezadeptane), informacje praktyczne

Wschodnie Włochy (niezadeptane), informacje praktyczne (na styczeń 2019)

Tekst: Paweł Krzyk

 

Informacje ogólne: najlepiej tu przyjechać wiosna lub jesienią, kiedy nie jest zbyt gorąco. Zima może być deszczowo. Unia Europejska.

Nie ma różnicy czasowej.

Wiza: Obywatele polscy, nie potrzebują wizy.

Język urzędowy: włoski

Waluta: obowiązuje EURO

Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet jest dostępny wszędzie. Telefony GSM nasze działają. Prąd i wtyczki- uniwersalne, podobnie jak  u nas.

Ceny: towary i usługi : „nieco wyższe do polskich”.

Jak dojechać? Najwygodniej samolotem na przykład na lotnisko w Bari (3g), lub 20 godzin samochodem z Polski.

Bezpieczeństwo: kraj bezpieczny.

Co do zdrowia: nie ma żadnych zagrożeń, oprócz ”opilstwa tanim winem”.

Transport i informacje turystyczne: europejski przyzwoity standard. Drogi boczne byle jakie.  Przyzwoite połączenia kolejowe i autobusowe. Bez żadnych problemów wybrałem wygodne połączenia, zwłaszcza kolejowe. Istnieje kilka kolei i trzeba korzystać z oddzielnych dworców i biletów. Na przykład w Bari znajdują się trzy koleje: na lotnisko, ogólne „Trenitalia”, i lokalne w kierunku m. innymi Matera. Każda ma swój oddzielny dworzec, kasy i perony, choć wszystkie znajdują się w odległości ok. 100 m. od siebie. Bilety kupować można w kasach lub w automatach tych kolei na dworcu, (przez Internet nie sprawdziłem).

I jeszcze jedno: pamiętać trzeba o skasowaniu biletu na kolejach regionalnych na dworcu przed wejściem do pociągu- są kasowniki (brak kasacji to 75 EUR).

Niżej podaję szczegóły transportowe:

Bari:

– lotnisko- Stacja„Centrale” kolejowa i autobusowa : można dojechać oprócz drogiej taxi dwoma środkami komunikacji publicznej: autobus lotniskowy: wg rozkładu jazdy co ok. 1- 2 godziny, jedzie szybko -30 minut, za 4 EUR. Oprócz tego jest linia kolejowa: cena 1-1,5 EUR- trochę dłużej. Rozkład jazdy podobny. Cena za 1 EUR w przedsprzedaży na lotnisku.

– Bari- Matera: pojechałem koleją lokalną. Jedzie od stacyjki do stacyjki, nieco ponad 2 g, cena 5 EUR

-Matera- Termoli: jechałem kolejami głównymi. Pociąg IC, czas ok. 2g za 33 EUR. Generalnie koleje Regio są tańsze o około ¼. Jeżdżą dość często co ok. 1-2 godz. jeżeli liczyć IC i Regio.

-Termoli-  Pesaro: kolejami głównymi IC. Czas ok.2,5 g, 41,5 EUR

– Pesaro- Ravenna: kolejami głównymi, pociągi Regio z przesiadką  w Rimini. Czas ok. 2g, za 7,25 EUR

– Ravenna- aeroport BGY Bergamo: kolejami głównymi z Ravenny Centrale do Bologny  Centrale, przesiadka, potem do Milano Centrale. Tam przesiadka na dworcu do autobusu  lotniskowego Orioshuttle.   Czas ok. 4 g. Pociągi za 55,35 EUR + autobus 50 minut za 5 EUR (jeżdżą co 20  minut)

 

Hotele. Spałem w:

Bari: Guest House Stazione Centrale, Piazza Luigi Di Savoia 24, 70121 Bari, za 20  EUR/ pokój 2 os. Ze śniadaniem. Bardzo dobra lokalizacja względem stacji i centrum miasta- polecam.

Mataera: Casa Papapietro Matera-apartament 2 osobowy, za  27 EUR/ noc w ofercie  bezzwrotnej, bardzo dobra lokalizacja jw. Polecam.

Pesaro: B&B Via Abba, Via Abba 13, 61122 Pesaro,  za 29 EUR + 1 EUR tax. Apartament, taki sobie, trochę dalej od centrum (ok.1,5 km pieszo)

Rawenna: Hotel Minerwa, Via Maroncelli 1, 48100 Rawenna, za 44 EUR+ 2 EUR tax/ pokój 2 osobowy (ze śniadaniem- niestety drogo). Doskonała lokalizacja do zwiedzania (blisko dworca kolejowego i spacerem do zabytków).

 

Przewodniki: nie  szukałem- jest ich mnóstwo. Wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu.  

 

Atrakcje turystyczne: pomijam w tym miejscu- patrz w relacji.

 

Powrót do relacji: Włochy niezadeptane